Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 03:40

Zimowa pogoda wraca do Warszawy

Według prognoz dziś w stolicy ma sypnąć śniegiem. Opady mają potrwać aż do nocy. – Apeluję do kierowców, którzy będą w tych niekorzystnych warunkach przemieszczali się ulicami Warszawy, aby przepuszczali pojazdy służb oczyszczania miasta - mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o powrocie zimy do Warszawy,
- o ostrzeżeniach meteorologów i służb porządkowych.

W piątkowe popołudnie zapowiadane są długotrwałe opady śniegu, momentami również intensywne. Może spaść nawet 10 cm śniegu.

Osoby planujące podróże po południu powinny zarezerwować więcej czasu.  – Apeluję do kierowców, którzy będą w tych niekorzystnych warunkach przemieszczali się ulicami Warszawy, aby przepuszczali pojazdy służb oczyszczania miasta. Dzięki tej współpracy pługoposypywarki sprawnie wykonają swoje zadania, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego i korzystnie wpłynie na utrzymanie przejezdności stołecznych dróg – mówi Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta.

Służby Warszawy w gotowości

Opady mogą potrwać do późnego wieczoru. Ratusz deklaruje całodobową gotowość do odśnieżania ulic Warszawy. Ponad 300 pługów i posypywarek jest w stanie wyjechać na stołeczne drogi. Łącznie swoimi działaniami obejmują 1600 km dróg, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) monitoruje prognozy oraz dane meteorologiczne, które co 10 minut są aktualizowane na stacjach pogodowych. Na terenie stolicy działają służby kontrolne, które sprawdzają stan nawierzchni jezdni. Na podstawie analizy tych danych w Centrum Dowodzenia ZOM podejmowane są decyzje o ewentualnym ogłoszeniu akcji. Do odśnieżania przystanków i innych terenów dla pieszych o łącznej powierzchni 3,5 mln m kw. przystąpią też ekipy porządkowe wyposażone w szufle i piasek.

W obecnym sezonie zimowym Zarząd Oczyszczania Miasta ogłosił 29 akcji, poprzedniej zimy w analogicznym czasie zrealizowanych było 30.

Zimowe oczyszczanie miasta

Za odśnieżanie ulic i chodników w stolicy odpowiadają różni zarządcy terenów. Urzędy dzielnic zlecają odśnieżanie w sumie 2100 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy, oraz 2 mln m kw. chodników wzdłuż nich. Dodatkowo dbają o czystość ok. 60 km tras dla jednośladów. Drogi ekspresowe na terenie stolicy, część chodników, a także ścieżki rowerowe oraz most Południowy im. Anny Jagiellonki i most gen. Stefana Grota-Roweckiego obsługuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Utrzymaniem alejek i chodników w parkach i wokół nich zajmuje się Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Przeczytaj również: Śnieg już nie straszny. Na żoliborskie ścieżki rowerowe wyjechały quady

Wraz z dzisiejszymi opadami śniegu, można było zobaczyć, jak w praktyce wygląda minimalizowanie utrudnień na ścieżkach rowerowych. Rzeczywiście z rana drogi dla rowerów były odśnieżone. Jadący choćby ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Broniewskiego mogli mijać zaparkowane i będące w gotowości do odśnieżania quady z przyczepionymi pługami. W ten sposób firmy będą utrzymywać porządek na ścieżkach i chodnikach. Jak informuje nas ZOM, tej zimy zlecą również utrzymanie tras rowerowych, to aż 210 km ścieżek w chodnikach i pasów w jezdniach. Dodatkowo ok. 60 km tras dla jednośladów sprzątanych będzie na zlecenie urzędów dzielnic.

Odśnieżanie ulic fot. Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa
Odśnieżanie ulic fot. Zarząd Oczyszczania Miasta Warszawa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zamglenia

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 17 km/h