Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 04:16
Reklama

Przebudowa Przasnyskiej. Mniejsze rondo, jeden kierunek i ochrona kasztanowców

W tym roku planowana jest przebudowa Przasnyskiej, dlatego dzielnica konsultuje się w sprawie ostatecznego projektu z mieszkankami i mieszkańcami dzielnicy. Pierwsze uwagi padły podczas spotkania, w trakcie którego przedstawiono koncepcję zmian na odcinku ulicy Przasnyskiej. Zobacz ulicę Przasnyską z lotu ptaka (wideo).

W tym artkule przeczytasz m.in.:
- o założeniach przebudowy Przasnyskiej,
- o tym jakie uwagi miały mieszkanki i mieszkańcy.

Dzielnica tuż po otrzymaniu od projektanta koncepcji zmian na ulicy Przasnyskiej zorganizowała spotkanie z mieszkankami i mieszkańcami, które odbyło się w sobotę, 15 stycznia. Powstała też facebookowa grupa Przasnyska - społeczny nadzór budowlany, w której mieszkańcy będą mogli wymieniać się informacjami na temat inwestycji.

Prace mają objąć odcinek ulicy Przasnyskiej od ulicy Krasińskiego do Duchnickiej, wraz z jej małym fragmentem. Z istotniejszych zmian jakie są planowane to przede wszystkim budowa ronda na przecięciu z ulicą Rydygiera.

Na przedstawionym projekcie wokół ronda, razem z chodnikami poprowadzona jest ścieżka rowerowa. W ten sposób całe skrzyżowanie zajmuje dużo miejsca przez co rosnące w pobliżu drzewa kolidują z jego budową, a także przystankiem, który przesunięto zaraz za zjazdem z ronda. W ocenie Łukasza Porębskiego, radnego dzielnicy z ramienia Miasto Jest Nasze konieczne jest wybudowanie ronda tzw. holenderskiego, gdzie droga rowerowa byłaby odsunięta od chodników bardziej do środka ronda. "Rozwiązanie to nie tylko sprzyja ograniczeniu niebezpiecznych sytuacji na linii piesi-rowerzyści, ale być może pozwoli ocalić 2 drzewa przed wycinką" – tłumaczy za pośrednictwem swojego facebooka radny. Z kolei jak informuje dzielnica, obecni na spotkaniu mieszkańcy i mieszkanki postulowali by wybudować mini rondo z przejezdną wysepką.

Kluczowe zmiany mają zajść również na odcinku Przasnyskiej w kierunku przystanku kolejowego PKP Powązki, gdzie według założeń ma zostać poszerzony chodnik oraz znajdą się miejsca parkingowe. Znika dziki parking i wedle przedstawionej koncepcji, ruch rowerowy ze ścieżki rowerowej przeniesiony zostaje na ulicę. Na odseparowaną ścieżkę rowerową nie ma miejsca ze względu na rosnące na tym odcinku drzewa, w tym pomnik przyrody. Według radnego Łukasza Porębskiego receptą na wygospodarowanie większej powierzchni byłoby wprowadzenie na tym odcinku ruchu jednokierunkowego. Wśród uwag zgłoszonych podczas spaceru, jak informuje żoliborski urząd znalazła się propozycja zlokalizowania ścieżki rowerowej wzdłuż granicy nieruchomości Przasnyska 2 i Rydygiera 21A.

Przebudowa Przasnyskiej. Kasztanowce oczkiem w głowie

Na odcinku od ulicy Rydygiera do Krasińskiego rośnie aleja kasztanowców, która jest oczkiem w głowie mieszkańców. Mieszkanki i mieszkańcy apelowali o szczególną ostrożność i oddzielny nadzór dendrologiczny nad aleją kasztanowców, a także rozpłytowanie części chodnika w rejonie skrzyżowania z ulicą Rydygiera i połączenie mis rosnących tam kilku drzew. Dzielnica zapowiedziała ochronę i zachowanie drzew.

Dodatkowo na całym odcinku ma być wprowadzona „strefa tempo 30”. Na jezdni wyrosną progi zwalniające i powstaną wyniesione przejścia dla pieszych oraz azyle. Projektant postanowił również pozostawić parkowanie w takim stanie jak jest, czyli równolegle do osi jezdni. W ramach prac wykonane zostanie dowiązanie do planowanego przez Zarząd Dróg Miejskich ronda na przecięciu Przasnyskiej z Krasińskiego. Inwestycja stoi jednak w miejscu, ze względu na brak uzgodnień z zarządcą infrastruktury energetycznej, o czym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Planowany termin zakończenia inwestycji to czerwiec 2024 roku. Zanim jednak ruszą prace, konieczne jest opracowanie ostatecznego projektu, które będzie gotowy po trwających konsultacjach społecznych. „Obecnie – za pośrednictwem Wspólnot Mieszkaniowych z okolic przebudowywanego odcinka ulicy Przasnyskiej, zbieramy uwagi. Prosimy o ich pisemne przesłanie do 31 stycznia 2023 roku online na e-mail Wydziału Infrastruktury: [email protected] lub pocztą na adres Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, ul. Słowackiego 6/8, 01-627 Warszawa” – informuje dzielnica.

Przeczytaj również: Rondo na Krasińskiego. Blisko 2 mln złotych na realizację projektu.

W swoim budżecie ZDM na budowę ronda na Krasińskiego na przecięciu z Przasnyską ma zarezerwowane kwota 1 875 072,70 złotych. 

Jak informuje Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich projektowanie ronda rozpoczęło się pod koniec 2021 roku. Przez niewiele ponad rok udało się wykonać znaczną część projektowych, które ostatecznie utknęły w martwym punkcie. Dalsze prace są niemożliwe do wykonania przez brak uzgodnień z zarządcą sieci elektroenergetycznej. – Od 23 lipca 2022 r. czekamy na zgodę STOEN na przebudowę sieci. Mimo poprawek w projekcie i osobistych interwencji w STOEN, do dziś takiej zgody nie dostaliśmy – precyzuje Mikołaj Pieńkos. W swoim budżecie ZDM na budowę ronda na Krasińskiego na przecięciu z Przasnyską ma zarezerwowane kwota 1 875 072,70 złotych. 

IMG_3596

IMG_3596

IMG_3603

IMG_3603

IMG_3600

IMG_3600

image00006-2

image00006-2

image00001-2

image00001-2

image00004-2

image00004-2


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ