Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 29 lutego 2024 00:27
Reklama

Budżet Obywatelski na Żoliborzu. Przed nami maraton pisania projektów

Maraton pisania projektów to inicjatywa miast, która może okazać się pomocna zwłaszcza tym, którzy chcieliby zgłosić swój pomysł, ale nie wiedzą, jak go wycenić, albo czy może być realizowany w danym miejscu.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym ile projektów obecnie zgłoszono na Żoliborzu,
- o tym dla kogo mogą okazać się pomocne maratony pisania projektów.

W tegorocznej edycji do rozdysponowania jest 101 mln złotych. Kwota przeznaczona na budżet obywatelski na rok 2024 w naszej dzielnicy to 2 028 543 złotych, czyli około 6 tys. więcej niż w poprzedniej edycji. Limit wartości jednego zgłaszanego projektu na Żoliborzu nie może przekroczyć 20 proc. wartości powyższej kwoty i wynosi on 405 709 złotych.

W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim. Swoje pomysły, zarówno dzielnicowe jak i ogólnomiejskie można zgłaszać do 25 stycznia. Najprościej i najszybciej można to zrobić przez stronę internetową bo.um.warszawa.pl.

Budżet Obywatelski. Pisanie projektów jest łatwe, ale trzeba dobrze oszacować koszt i sprawdzić lokalizację pomysłu

Pierwsze projekty już rodzą się w głowach mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Na Żoliborzu do tej pory zgłoszono jeden projekt. Pomysł polega na postawieni przy pętli tramwajowej na rogu ulic Mickiewicza i Potockiej stacji rowerowej Veturillo. Nie każdy jednak wie, jak zabrać się do napisania swojego projektu. Nie zawsze wiadomo, do kogo należy teren, na którym miałby powstać projekt, albo ile kosztowałby realizacja danego pomysłu. Kluczowe jest przełożenie swojego pomysłu na papier co nie zawsze jest takie oczywiste.

Osoby, które chciałby zgłosić swój pomysł, ale mają z tym problem mogą skorzystać z pomocy urzędników, którzy wiedzą, gdzie sprawdzić własność gruntu, albo na podstawie realizowanych wcześniej projektów są w stanie oszacować wartość nowych propozycji. Miasto przy okazji każdej edycji budżetu obywatelskiego organizuje maraton pisania projektów, w trakcie których będzie można skorzystać z pomocy urzędników.

Maraton pisania projektów rusza w każdej dzielnicy Warszawy. Na Żoliborzu odbędzie się w sobotę, 14 stycznia w godz. od 10 do 14 w żoliborskim urzędzie.

fot. M. Chołuj

Przeczytaj również: Budżet obywatelski na Żoliborzu. Czego brakuje w dzielnicy? Można już zgłaszać swoje propozycje

Składając pomysł projektu wystarczy w prostych słowach opisać, co chcielibyśmy, żeby zostało zrobione, na jaką potrzebę odpowiada dany projekt i wskazać propozycję miejsca, gdzie projekt miałby zostać zrealizowany.
„Każdy zgłoszony projekt zostanie zweryfikowany przez pracowników urzędu pod kątem możliwości jego realizacji. Te, które pozytywnie przejdą weryfikację, w czerwcu zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców. W ten sposób warszawiacy wybiorą, co powstanie w naszym mieście w 2024 roku” – informuje stołeczny ratusz.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1021 hPa
Wiatr: 15 km/h