Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:07

Śnieg już nie straszny. Na żoliborskie ścieżki rowerowe wyjechały quady

Wraz z czwartkowymi opadami śniegu rozpoczął się sezon zimowy. Na ulice wyjechały pługi i o dziwo na ścieżki rowerowe też, co w Warszawie jest nowością.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym jak utrzymywane będą porządki w Warszawie w czasie zimy
- czy oprócz jezdni będą odśnieżane ścieżki rowerowe.

W czasie sezonu zimowego w Warszawie w pełnej gotowości jest 400 pługów i posypywarek. To one dbają o to, by stołeczne ulice były przejezdne. W stolicy kluczową jednostką w tej sprawie jest Zarząd Oczyszczania Miasta, a także urzędy dzielnic. ZOM zimą odpowiada za te, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km dróg w całym mieście. Urzędy dzielnic zlecają odśnieżanie w sumie 2100 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy.

Poza jezdniami odśnieżane są również chodniki. Tu jak wskazuje ZOM dbanie o chodniki spoczywa zimą na wielu różnych zarządcach. - Jeśli chodnik przylega do nieruchomości, sprząta go jej właściciel. ZOM zleca odśnieżanie 3,5 mln mkw. chodników nieprzylegających do nieruchomości, w tym 4400 przystanków autobusowych i tramwajowych. W przypadku opadów śniegu ekipy porządkowe w pierwszej kolejności są kierowane na węzły komunikacyjne, w okolice metra, na schody i kładki. Na zlecenie urzędów dzielnic odśnieżanych jest ponad 2 mln mkw. chodników wzdłuż ulic gminnych. Tereny dla pieszych odśnieżane są także na zlecenie GDDKiA. Z kolei Zarząd Zieleni m.st. Warszawy odpowiada za utrzymanie alejek i chodników w parkach i wokół nich – informuje z ZOM.

Ta zima jest przełomowa dla rowerzystów. Do tej pory budowana i rozwijana infrastruktura rowerowa w mieście zimą była zaniedbywana i przy większych opadach śniegu była po prostu nie do użycia. Przez lata brak odśnieżania ścieżek tłumaczono wysokimi kosztami, które ZDM wolałby przeznaczać na rozwój infrastruktury rowerowej, o czym pisaliśmy w artykule „Rowerem przez śnieg – dlaczego drogi rowerowe przestały być odśnieżane?”.

„Mknie się dużo szybciej”. Rowerzyści oceniają zmiany na Broniewskiego [Wideo]

Na ścieżkach rowerowych quady z pługami

– Sezon zimowy jest dla służb oczyszczania miasta czasem intensywnej pracy. W naszą całodobową gotowość wpisany jest cały szereg działań analitycznych, kontrolnych i decyzyjnych, w wyniku których wyjeżdżają posypywarki i pługi. W przypadku wystąpienia zimowych warunków pogodowych, opadów śniegu czy ryzyka gołoledzi, priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców i minimalizowanie utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej i ruchu drogowym – podkreśla Tadeusz Jaszczołt, dyrektor Zarządu Oczyszczania Miasta. Miasto zapewniło, że w tym roku ścieżki rowerowe będą odśnieżane.

Wraz z dzisiejszymi opadami śniegu, można było zobaczyć, jak w praktyce wygląda minimalizowanie utrudnień na ścieżkach rowerowych. Rzeczywiście z rana drogi dla rowerów były odśnieżone. Jadący choćby ścieżką rowerową wzdłuż ulicy Broniewskiego mogli mijać zaparkowane i będące w gotowości do odśnieżania quady z przyczepionymi pługami. W ten sposób firmy będą utrzymywać porządek na ścieżkach i chodnikach. Jak informuje nas ZOM, tej zimy zlecą również utrzymanie tras rowerowych, to aż 210 km ścieżek w chodnikach i pasów w jezdniach. Dodatkowo ok. 60 km tras dla jednośladów sprzątanych będzie na zlecenie urzędów dzielnic.

Remont Przasnyskiej. Umowa na prace podpisana, a kiedy obiecane konsultacje?

Wyremontowane zostaną chodniki po obu stronach oraz ścieżka rowerowa ciągnąca się aleją Kasztanowców. Z kolei na odcinku od skrzyżowania z ulicą Rydygiera do Duchnickiej wybudowany zostanie nowy fragment drogi dla rowerów.

IMG_6236

IMG_6236

IMG_6233

IMG_6233

IMG_6234

IMG_6234

IMG_6238

IMG_6238

IMG_6237

IMG_6237


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h