Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 21:17
Reklama

Pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży na Żoliborzu za darmo

„Żyjemy w czasach, w których młode osoby są szczególnie narażone na wiele negatywnych bodźców pochodzących z ich otoczenia" - podkreśla Ewa Żórawska, kierowniczka Działu Pomocy Specjalistycznej OPS na Żoliborzu i dodaje: "Nasz projekt wychodzi na przeciw takim sytuacją".

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym czym jest Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży,
- kto i w jaki sposób może skorzystać z pomocy,
- jak wygląda cały proces pomocy w ŚCZP dla DiM.

Jakub Krysiak: Czym jest Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży?

Ewa Żórawska: Środowiskowe Centra Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) to miejsca środowiskowej pomocy psychologicznej dla osób doświadczających kryzysów psychicznych. Specjalnie utworzone zespoły zdrowia psychicznego składają się ze specjalistów: lekarzy i pielęgniarek, psychologów i psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych, asystentów zdrowienia, pracowników pomocy społecznej i trenerów profilaktyki.

Model ŚCZP dla DiM wymaga od partnerów formalnych wyjścia poza dotychczasowe ramy funkcjonowania oraz opracowania reguł, procedur współpracy uwzględniających specyfikę potrzeb środowiska lokalnego (dzieci, młodzieży i ich rodzin).

Żoliborski Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednym z 4 partnerów w projekcie pn: „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży Warszawa Bemowo, Wawer, Żoliborz”. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Projekt polega na skierowaniu wsparcia do mieszkańców Żoliborza uwzględniając Punkt Pierwszego Kontaktu, Poradnie Psychologiczną przy ul. Szamockiej 10 oraz Centrum Zdrowia Dziecka.

Do zadań OPS Żoliborz należy m.in. realizacja zadań Zespołu Pierwszego Kontaktu dla dzieci i młodzieży i rodzin z dzielnicy Żoliborz. Chcemy także dotrzeć z informacją o tym projekcie do jak największej liczby mieszkańców dzielnicy. Zależy nam, aby z możliwości skorzystania z fachowej pomocy, skorzystało jak najwięcej osób potrzebujących tego typu wsparcia.

 Ze wsparcia w naszej dzielnicy może skorzystać 265 dzieci i młodzieży.

Zdrowie psychiczne ma znaczenie! Przy Dworcu Gdańskim przyszli psychiatrzy stworzyli mural

Jak wygląda udzielenie pomocy osobom, które się po nią zgłoszą?

To w jaki sposób zostanie udzielona pomoc osobom zgłaszającym, zależy przede wszystkim od informacji pozyskanych podczas pierwszego wywiadu diagnostycznego (w czasie kontaktu z infolinią). Wykwalifikowany pracownik, w czasie takiego kontaktu i swobodnej rozmowy, może podjąć decyzję o skierowaniu osoby zgłaszającej problem do tzw. Zespołu Pierwszego Kontaktu (ZPK). Choć sama nazwa zespołu brzmi może nieco skomplikowanie, to w rzeczywistości tworzą go specjaliści, psychologowie, specjalista pracy z rodziną zajmujący się już dalej procesem właściwej diagnozy i koordynacją procesu leczenia. Dla każdego dziecka opracowany jest Indywidualny Plan Zdrowienia. Odbywa się to zawsze w pełnym porozumieniu z dzieckiem lub nastolatkiem i rodzicami lub opiekunami prawnymi.

Kto i w jaki sposób udziela pomocy osobom w kryzysie ?

OPS Żoliborz jest jednostką, która w ramach projektu, koordynuje szereg działań, także organizacyjnych. Do dyspozycji osób zgłaszających zapotrzebowanie na pomoc w ramach projektu zostali zatrudnieni psychologowie oraz specjalista pracy z rodziną, którzy tworzą Zespół Pierwszego Kontaktu. Mamy ponadto przygotowany cały szereg procedur, które pomogą uzyskać najbardziej dedykowaną pomoc, w każdym zgłoszonym przypadku.

Procesy terapeutyczne, które są realizowane w oparciu o Indywidualny Plan Zdrowienia realizują zespoły z tzw. I lub II poziomów referencyjnych Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Procesy terapeutyczne pierwszego poziomu referencyjnego dla Żoliborza są
realizowane przez EZRA UKSW przy ul. Szamockiej 10. Procesy terapeutyczne II poziomu referencyjnego dla Żoliborza są realizowane przez Pomnik Instytut Centrum Zdrowia Dziecka.

Zespół leczący stanowią różni specjaliści, w zależności od uzgodnionego kontraktu terapeutycznego –
Indywidualnego Planu Zdrowienia: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy, lekarz
specjalista psychiatrii lub psychiatrii dzieci i młodzieży, pracownik socjalny, asystent rodziny,
psycholog szkolny, pedagog szkolny lub inni specjaliści z sieci wsparcia.

Filarem procesu zdrowienia (zgodnie z tzw. modelem EZRA) jest psychoterapia, która obejmuje oddziaływania indywidualne, grupowe, rodzinne prowadzone zgodnie z głównymi modalnościami
psychoterapeutycznymi, a także terapia środowiskowa, która jest nakierowana na środowisko
dziecka lub nastolatka i na niego w tym środowisku.

Pomoc psychologiczna wydaje się dziś dużo bardziej potrzebna niż kiedyś.

Żyjemy w czasach, w których młode osoby są szczególnie narażone na wiele negatywnych bodźców pochodzących z ich otoczenia. Otoczenia zarówno w ujęciu szerokim, do którego można zaliczyć wojnę w Ukrainie, pandemię i lockdown-y, jak i w węższym, czyli problemy rodzinne, konflikty rówieśnicze, wpływ internetu itd. Nierzadko efektem tej sytuacji są różnego rodzaju fobie, izolacja, nadpobudliwość, tendencje samobójcze, depresja, anoreksja.

Bardzo często rodzice nie wiedzą, gdzie można szukać profesjonalnego wsparcia. Zdarza się, że niektórzy uważają szukanie takiego wsparcia np. u szkolnego psychologa, jako wstydliwe. Inni mają wyobrażenie o pomocy psychologicznej jako niedostępnej lub zwyczajnie, kosztownej. Nasz projekt wychodzi naprzeciw takim sytuacjom. Dostarcza profesjonalnej, nieodpłatnej pomocy dzieciom i młodzieży, ale także rodzicom i opiekunom prawnym.  

Wiemy, ile jest przypadków przemocy domowej na Żoliborzu

Komu w szczególności dedykowana jest pomoc? Jest jakiś dolny lub górny limit wiekowy?

Wsparcie w ramach programu otrzymują dzieci oraz ucząca się młodzież w wieku do 21 roku życia, znajdująca się w kryzysie psychicznym. Co ważne wsparcie mogą otrzymać także ich rodzice lub opiekunowie. Warunkiem koniecznym do zgłoszenia się do projektu jest zamieszkanie na terenie Żoliborza.

W jaki sposób można się zgłosić do programu?

Zgłoszenie do programu jest bardzo proste. Wystarczy skontaktować się z infolinią przypisaną do naszej dzielnicy i opisać problem. Na podstawie krótkiego wywiadu diagnostycznego, który poprowadzi wykwalifikowany pracownik, każdy uzyska informację, co do dalszego możliwego postępowania. 

Czy potrzebne jest np. skierowanie?

Do udziału w programie nie jest potrzebne skierowanie. Wsparcie jest całkowicie bezpłatne.

Może się jednak zdarzyć, że zgłaszany przypadek, np. od strony medycznej, nie będzie mieścił się w ramach dostępnej pomocy. O tym jednak decydują wykwalifikowani specjaliści.

Dlatego, zachęcam do nawiązania kontaktu bezpośrednio z infolinią, aby to właśnie specjalista ocenił sytuację i pokierował dalej.

Infolinia działa obecnie w godzinach od 10:00 do 18:00 w poniedziałek, wtorek i czwartek i w godzinach 8:00-16:00 w środę i piątek.
Dla Mieszkańców Dzielnicy ŻOLIBORZ: NUMER INFOLINII: 536 777 251

Emocje wyrażane przez sztukę. „Popieramy wszelkie inicjatywy, wspomagające pacjentów w procesie leczenia”


ulotka-dla-rodzicow-w-wersji-elektronicznej
ulotka-dla-rodzicow-w-wersji-elektronicznej

pobrane
pobrane

plakat_centrum_zdrowia_psychicznego
plakat_centrum_zdrowia_psychicznego

ulotka-dla-rodzicow-w-wersji-elektronicznej-1
ulotka-dla-rodzicow-w-wersji-elektronicznej-1

1fd7d4b8-64ac-4b91-a1fb-8a7a82a6fbcc
1fd7d4b8-64ac-4b91-a1fb-8a7a82a6fbcc

szamocka-10-c
szamocka-10-c

Screenshot_37
Screenshot_37

Screenshot_35-1
Screenshot_35-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 26 km/h