Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:04

Totalna ciemność na boisku szkolnym przy Anny German. Osobliwa reakcja Urzędu Dzielnicy Żoliborz

Brak nauczycieli to nie jedyny problem w stołecznych szkołach. Kryzys energetyczny dotyka również placówki edukacyjne. Szkoły oszczędzają prąd, by dzieci w zimę miały dobrze oświetloną klasę i ciepło.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym jak odbija się kryzys energetyczny na mieszkańcach i placówkach oświatowych,

- o tym jak urząd dzielnicy odpowiedział na nasze zapytanie,
- o sytuacji finansowej w obliczy wysokich cen energii placówek oświatowych.

- Doświadczeni nauczyciele odchodzą, a młodzi nie podejmują pracy w tym zawodzie. We wrześniu 2021 roku placówki oświatowe w Warszawie miały problem z obsadzeniem ok. 2800 stanowisk. W tym roku brakuje już ponad 3500 nauczycieli – wylicza Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy, która zarządza w stolicy obszarem edukacji. Dodatkowo, w stołecznych szkołach naukę od 1 września rozpoczęło 26 proc. więcej niż przed rokiem ukraińskich dzieci. Stołeczne szkoły obecnie mierzą się z brakami nauczycieli, ale to nie jedyny problem tych placówek.

W obliczu kryzysu energetycznego szkoły mierzą się z wysokimi cenami gazu i prądu czego skutki dotykają już samych mieszkańców. Wszystko po to, by w mroźne dni zapewnić dzieciom w klasach odpowiednie warunki do nauki. Dyrektorzy placówek szukają oszczędności, gdzie się da, czego przykładem jest Szkoła Podstawowa nr 396 przy ulic Anny German.

Przeczytaj również: Boiska na Żoliborzu dla każdego. Lista

Po zmroku na boisku przy Anny German panuje totalna ciemność. Można oświetlić obiekt, ale szkoły oszczędzają prąd

Przy szkole znajduje się otwarty dla mieszkańców obiekt sportowy, z którego korzystają mieszkańcy dzielnicy. Zazwyczaj nie było problemu z oświetleniem tego typu obiektów po zmroku. Teraz, jak wynika z relacji po zmroku na boisku panuje ciemność.

„Piszę do Państwa w sprawie boiska przy Szkole Podstawowej nr 396 przy ulicy A. German. Boisko odwiedzamy z dziećmi, żeby wspólnie pograć w piłkę, pobawić się na placu zabaw itp. Jak wiadomo w ostatnim czasie dzień jest coraz krótszy i po godzinie 20:00 robi się już ciemno. Mimo to, na boisku było ponad 30 dzieci i dorosłych” – relacjonuje Tomasz. Jak twierdzi próbował interweniować w tej sprawie w sekretariacie szkoły, jednak bez skutku. - Bardzo proszę o interwencję w tej sprawie, ponieważ dzieciaki chętnie grałyby na boisku dłużej, ale brak oświetlenia im to uniemożliwia - apeluje mieszkaniec Żoliborza.

W związku z tym zwróciliśmy się z pytaniem do rzeczniczki żoliborskiego urzędu, Donaty Wancel z pytaniem, czy w okresie, gdy słońce zachodzi coraz wcześniej planowane jest włączanie oświetlenia boiska. Otrzymaliśmy dość osobliwą odpowiedź, a konkretnie jej początek, który brzmi w następujący sposób: - Jestem zaskoczona, że zadaje Pan takie pytanie. W grudniu zeszłego roku pytał mnie Pan o podwyżki cen gazu w dzielnicowych jednostkach i ciężko mi uwierzyć, że teraz nie zdaje Pan sobie sprawy ze wzrostu kosztów energii – odpowiada Donata Wancel.

Przeczytaj również: Sport tylko dla bogatych? Drożyzna na pływalni

Kryzys energetyczny. Uczniowie nie mogą pracować w niedogrzanych pomieszczeniach

Wówczas informowaliśmy o wysokich opłatach za gaz w budynkach miasta ogrzewanych tym paliwem. Na Żoliborzu wzrost prognozowanych opłat rok do roku był większy o 305 procent. Podwyżka dotyczyła właściwie jednego budynku, bo tylko tyle dzielnicowych nieruchomości jest ogrzewanych paliwem gazowym. Pozostałe placówki takie jak OSiR i szkoły korzystają z urządzeń zasilanych prądem. Na początku roku również informowaliśmy o podwyżkach cen energii i w związku z tym, rosnącymi cenami za usługi w żoliborskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, które poraziły mieszkańców dzielnicy.

W związku z brakiem oświetlenia na boisku w swojej odpowiedzi dalej wyjaśnia, że obecnie wszystkie placówki oświatowe „borykają się z ogromnymi podwyżkami cen energii, które pochłaniają ogromną część ich budżetu.” Według relacji urzędników samorządy i dyrektorzy sami muszą radzić sobie z coraz wyższymi kosztami energii elektrycznej, ponieważ nie są one rekompensowane przez subwencje oświatowe. - Uczniowie nie mogą pracować w niedogrzanych pomieszczeniach i priorytetem jest zapewnienie im dobrych warunków do nauki, czyli w ciepłych i dobrze oświetlonych salach lekcyjnych – podkreśla przedstawicielka żoliborskiego urzędu i wyjaśnia, że obecnie budżet szkoły nie jest w stanie pokryć dodatkowe oświetlenia boisk. Jak dalej będą funkcjonowały żoliborskie szkoły? Tego dowiemy się po audycie energetycznym, który obecnie przeprowadza dzielnica. - W zależności od jego wyników będziemy podejmować dalsze działania – informuje rzeczniczka urzędu.

Przeczytaj również: Podwyżki cen gazu nawet o 1000 proc., a na Żoliborzu o 305 proc.


anny german
anny german

boisko-przy-anny-german-2
boisko-przy-anny-german-2

szkola-przy-anny-german-3
szkola-przy-anny-german-3

anny-german-4
anny-german-4


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ