Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 07:16

Ponad 180 drzew do wycinki pod nowe przedszkole i żłobek na Ficowskiego

Na tę inwestycję od lat czekają mieszkańcy Żoliborza Artystycznego. Pod gigantyczny zespół żłobkowo-przedszkolny trzeba jednak wyciąć 183 drzewa, w tym zdrowe śliwy, grusze, klony czy dęby.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym na jakim etapie jest planowana inwestycja,
- czym uzasadniono wycinkę drzew,
- jakie gatunki wskazano na nowe nasadzenia,
- ile dzieci będzie uczęszczać do nowej placówki.

O planowanych wycinkach ponad 180 drzew mieszkańcy Żoliborza Artystycznego zaalarmowali członków żoliborskiego oddziału Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. „Drzewa należą do różnych gatunków a cały teren jest niewątpliwie jednym z ostatnich dzikich fragmentów Żoliborza. Dzięki obecności drzew i krzewów owocowych - pozostałości po ogródkach działkowych, teren ten jest cennym spichlerzem dla ponad 40 gatunków ptaków” – alarmuje na Facebooku MJN.

Gigantyczne przedszkole dla 200 przedszkolaków i 150 dzieci żłobkowych

O konieczności budowy nowego przedszkola i żłobka na Żoliborzu Artystycznym mówi się od lat. Równie długo trwają prace nad projektem placówki. Mimo że procedura konkursowa jest wymagana przy budowie obiektów użyteczności publicznej, wykonawca projektu został wybrany w ramach przetargu. Wówczas władze dzielnicy tłumaczyły, że konkurs może wydłużyć cały proces, a budowa placówki jest „naglącą potrzebą”. Dlatego miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wydało zgodę na odstąpienie od konkursu.

Przeczytaj również: Nowe przedszkole i żłobek na Żoliborzu coraz bliżej. A co z działką i drogą dojazdową?

Wstępną wizualizację przedszkola i żłobka przedstawiono dzielnicowym radnym podczas jednej z komisji ładu przestrzennego w lutym 2020 roku. Przedstawiona koncepcja nie zdobyła uznania radnych, mieszkańców ani przedstawicieli oświaty, którzy wnieśli 20 uwag.

Sam budynek będzie sporych rozmiarów. Zabudowa budynku obejmie teren o wielkości 1301,68 m kwadratowych. W placówce ma pomieścić się 150 dzieci w żłobku oraz 200 dzieci w przedszkolu, zatrudniać ma 79 osób personelu w tym pedagoga, psychologa, logopedę i pielęgniarki. Planowany budynek będzie miał 3 kondygnacje. Na pierwszym piętrze przewidziany jest 6-oddziałowy żłobek. Sale przedszkolaków zlokalizowane będą na parterze i drugim piętrze.

Nie tylko budowa szkoły, ale także remediacja terenu powodem wycinki

O to czy sporządzono już ostateczną wersję projektu i co zrobiono by ocalić jak największą liczbę drzew spytaliśmy żoliborski urząd.

W odpowiedzi czytamy, że projekt ma być skończony w lipcu tego roku. Poza odpowiedziami na nasze pytania chwilę później otrzymaliśmy również komunikat prasowy w którym cytowany burmistrz Paweł Michalec mówi: „Kluczową kwestią inwestycji jest utrzymanie możliwie jak największego obszaru zazielenionego, w tym rosnących drzew. Jednak z uwagi na przeznaczenie placówki z myślą o najmłodszych dzieciach, niezbędne będzie przeprowadzenie remediacji części terenu. W takiej sytuacji konieczne będzie usunięcie części drzew. Co zostanie zrekompensowane nowymi nasadzeniami.”

Jak informuje Donata Wancel szczegółowy plan remediacji jest w opracowaniu. Wiadomo, że konieczne będzie usunięcie drzew nie tylko w miejscu planowanego budynku. Drzewa do wycinki wytypowano na podstawie inwentaryzacji, którą wykonała specjalistyczna firma. Łącznie drwale mają wyciąć 184 drzewa. Wśród nich, jak czytamy w decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego, usunięte zostanie około 80 zdrowych drzew, z czego część to te które cechują „wyjątkowe walory krajobrazowe”. Zostaną wycięte, bo kolidują z inwestycją.

Przeczytaj również: Budżet Warszawy na 2022 rok. Żoliborz na inwestycje otrzyma 15 mln zł

Pozostałe drzewa oceniono jako zamierające i zagrażające bezpieczeństwu. Wniosek na wycinkę jest ważny do 30 czerwca 2023 roku.

Działka, na której ma powstać przedszkole, jest objęta planem miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Wedle tego dokumentu powierzchnia biologicznie czynna ma wynieść 60 procent. W myśl decyzji Marszałka Województwa Mazowieckiego dzielnica jest zobowiązana do końca 2024 roku zasadzić 186 nowych drzew na działce przy Ficowskiego. Mają to być graby, brzozy, jabłonie i wiśnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h