Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 19:44

Już po pierwszym dzwonku w nowej podstawówce na Żoliborzu

Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych wrócili po feriach do szkoły. Niektórzy z nich drugi semestr rozpoczęli w murach nowej placówki na Żoliborzu.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym ilu uczniów rozpoczęło w pierwszym dniu funkcjonowania nowej szkoły lekcje?
- ilu uczniów docelowo ma uczyć się w murach nowej podstawówki?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami żoliborskiego urzędu, w poniedziałek 14 lutego w nowej szkole przy ulicy Anny German naukę rozpoczęli uczniowie klas pierwszych i drugich. - Dzisiaj naukę w nowej szkole rozpoczynają całe klasy, które utworzone zostały jeszcze we wrześniu jako tzw. klasy G i teraz przeszły wraz ze swoimi nauczycielami do placówki przy ul. Anny German. Na początek udało się utworzyć 4 klasy pierwsze i jedną drugą – przypomina Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Żoliborza. Lekcje w nowej szkole rozpoczęło łącznie 110 uczniów. Od dziś na Żoliborzu funkcjonuje już 7 podstawówek.

Przeczytaj również: Nowa szkoła na Żoliborzu gotowa do przyjęcia uczniów

Szkoła docelowo ma przyjąć prawie 800 uczniów

Szkoła przy Anny German odciąży dwie do tej pory przepełnione podstawówki, w których nauka częściowo odbywa się na dwie zmiany. W związku ze zmianami w rejonizacji szkół na Żoliborzu jakie niesie otwarcie nowej placówki, odciążona zostanie Szkoła Podstawowa nr 92 na Zatrasiu, do której chodzą m.in. dzieci z Żoliborza Południowego i Artystycznego, a także Szkoła Podstawowa nr 68.

Gmach Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German zaprojektowano tak, by docelowo pomieścił łącznie 775 dzieci z 31 klas oraz jeden oddział przedszkolny. - Od nowego roku szkolnego prowadzona będzie rekrutacja już do wszystkich klas szkoły podstawowej i do przedszkola zgodnie z harmonogramem postępowania rekrutacyjnego do publicznych szkół podstawowych i przedszkoli w Warszawie – dodaje Renata Kozłowska.

W największej placówce na Żoliborzu będzie działać również przedszkole dla 150 dzieci. W zespole szkolno-przedszkolnym docelowo ma pracować 180 osób, z czego 130 to nauczyciele.

Przeczytaj również: Rejonizacja szkoły przy ulicy Anny German i zmiany w rejonizacji szkół podstawowych nr 92 i 68 z Żoliborza

Największa inwestycja oświatowe pochłonęła ponad 60 mln złotych

O tym jak wielka jest to inwestycja świadczą poniesione nakłady finansowe. Budowa szkoły kosztowała 63 mln złotych. Całe przedsięwzięcie jest efektem pracy zarządów dzielnicy z dwóch ostatnich kadencji.

Wrażenie robi nie tylko kwota jaką przeznaczono na budowę nowej placówki, ale także powierzchnia budynku licząca niemal 15 tys. metrów kwadratowych. W pięciokondygnacyjnym budynku zmieścił się garaż podziemny, dwupiętrowa biblioteka z czytelnią i obserwatorium astronomicznym. Poza tym jest też duża hala sportowa, dwie przestronne sale gimnastyczne do uprawiania takich zajęć jak gimnastyka, joga czy dżudo. Jest też bogato wyposażona siłownia.

Dzieci uczęszczające do nowej szkoły mają do dyspozycji dużą stołówkę. Posiłki przygotowywane są w nowoczesnej kuchni.

Na zewnątrz z kolei wybudowano dwa boiska, bieżnię, siłownię plenerową i plac zabaw. Całość otoczona jest nowymi krzewami. Wokół terenu szkoły zaszły również zmiany w infrastrukturze. Na odcinku ulicy Anny German sąsiadującym z terenem szkoły zbudowano ścieżkę rowerową oraz chodnik. Uczniowie dojeżdżający do szkoły na rowerach mogą skorzystać ze stojaków rowerowych.

Przeczytaj również: Rodzice uczniów z Żoliborza sprzeciwiają się zmianom w oświacie. “Zależy nam na tym, by szkoła była miejscem uczącym wrażliwości”


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ