Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:08

Umowa na nowy plac zabaw w Parku Żeromskiego podpisana

Dzieci z nowego placu zabaw będą mogły skorzystać latem tego roku.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

- kiedy dzieci skorzystają z nowego placu zabaw?
- jaki jest motyw przewodni?
- o podziale placu na strefy

Nowy plac zabaw będzie się składał z czterech obszarów dedykowanych poszczególnym grupom wiekowym: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12. Wszystkie strefy będą połączone drewnianym podestem. Projektanci zaplanowali również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.

Literatura motywem przewodnim

W tym roku inwestycja doczeka się realizacji. Zarząd Zieleni Warszawskiej podpisał umowę na modernizację placu zabaw w Parku Żeromskiego. Prace za 1,7 mln zł wykona wyłoniona w przetargu firma Kępka Architektura Krajobrazu.

Kiedy dzieci będą mogły skorzystać z nowego placu?

W umowie zapisane jest, że wykonawca ma 5 miesięcy na realizację prac. To oznacza, że ze zmodernizowanego placu będzie można skorzystać latem tego roku.

Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. To bezpośrednie nawiązanie do patrona parku – Stefana Żeromskiego – oraz patronów ulic krzyżujących się na placu Wilsona – Adama Mickiewicza, Zygmunta Krasińskiego i Juliusza Słowackiego. Nawiązując do literatury na placu zabaw pojawią się rzeźby stosu książek, kredek, a także panele edukacyjne. Będzie można również skorzystać z biblioteczki plenerowej. Na różnych elementach małej architektury umieszczone zostaną cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej.

Plac podzielony na cztery strefy

Urządzenia i elementy placu w większości mają być wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno. W poszczególnych częściach placu będą dostępne urządzenia dostoswane do wieku dzieci. W strefie dla najmłodszych dzieci znajdzie się m. in. zjeżdżalnia, schodki i mostek wiszący. Pojawi się również nowy drewniany zestaw do zabaw w piasku, huśtawka z siedziskiem dla dziecka i opiekuna oraz bujaki.

Nowa inwestycja zakłada również wykorzystanie istniejących już elementów placu zabaw, które podbiły serca młodych żoliborzan i żoliborzanek. Docelowo znajdą się w strefie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Drugie życie zyska wóz strażacki. Obie wymienione strefy zostaną oddzielone pasem zieleni od pozostałych części placu przeznaczonych starszym dzieciom w wieku szkolnym. Nie będzie to jednak zielony mur a powierzchnia do swobodnej zabawy, na której również będzie można spędzać czas.

Nieco starsze dzieci będą miały do dyspozycji m.in. trampoliny, stoły do ping ponga, huśtawki, ściankę wspinaczkową, piramidę linową i zjeżdżalnie w dwóch pozostałych strefach.

Nowe drzewa i krzewy

Na powierzchni nowego placu zabaw znajdzie się miejsce na nowe ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe i strefy wypoczynkowe.

Dodatkowy cień będą dawały nowe drzewa. Ogrodnicy planują posadzić siedem drzew liściastych. “Zastosowane zostaną gatunki klonu: pospolity oraz jawor w barwnych i dekoracyjnych odmianach, a także jabłonie. Warszawski Zarząd Zieleni planuje również nasadzenia krzewów, których zadaniem będzie wydzielenie i urozmaicenie wnętrz placów zabaw. Wybrane zostały gatunki o atrakcyjnych kwiatach i wabiące motyle (np. budleja Dawida, dereń biały, jaśminowiec wonny, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska). Dodatkowym urozmaiceniem kompozycji zieleni będą kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h