Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:29

Nowe szczegóły w sprawie Skweru Krasińskiego

Projekt, który wybrali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego z 2018 roku, mimo zapowiedzi z początku bieżącego roku nadal nie doczekał się realizacji. Zarząd Zieleni Warszawskiej uspokaja i zapewnia, że na wykonanie projektu warto poczekać.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • na jakim etapie jest realizacja projektu Skwer Krasińskiego?
  • kiedy można się spodziewać prac?
  • co w ramach realizacji projektu ma powstać?

Jeżeli prace nad Skwerem Krasińskiego będą przebiegać zgodnie z oczekiwaniami Zarządu Zieleni Warszawskiej, projekt zostanie zrealizowany do końca 2022 roku.

Dwa projekty z budżetu obywatelskiego wpisano do jednej wielkiej inwestycji zakładającej zazielenienie pasa rezerwy ulicy Krasińskiego i ulicy Broniewskiego w ramach projektu „Zielone Ulice”. Jego celem jest zmiana oblicza największych stołecznych arterii. Na realizację prac zapisano w Wieloletniej Prognozie Finansowej 5 mln złotych z czego pierwotnie koszt pomysłu zgłoszonego do budżetu obywatelskiego oszacowano na 485 tys. złotych.

Dziś już wiadomo, że Zarząd Zieleni Warszawskiej w pierwszej kolejności chce wywiązać się ze zobowiązań społecznych pod postacią niezrealizowanych projektów z budżetu obywatelskiego. Dlatego w pierwszej kolejności ma zostać zrealizowany Skwer Krasińskiego oraz drugi projekt, Psi Park w rezerwie ulicy Broniewskiego.

Przeczytaj również: W 2021 roku rusza realizacja projektu “Skwer Krasińskiego”.

Przetarg na projekty wykonawcze

Zanim jednak ZZW ogłosi przetarg na prace w terenie, niezbędne jest wyodrębnienie Skweru Krasińskiego i Psiego Parku z projektu „Zielone Ulice”. W tym celu 8 grudnia ogłoszono przetarg. Jest to drugie podejście. Pierwsze zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ brakowało chętnych. O tym jaki będzie finał tego przetargu dowiemy się w styczniu. Wykonawca będzie miał za zadanie m.in. oszacować koszt realizacji obu projektów oraz wykonać projekty wykonawcze ukształtowania terenu, szaty roślinnej, elementów małej architektury, oświetlenia, ścieżek i drogi rowerowej.

Jeżeli ten przetarg rozstrzygnie się zgodnie z oczekiwaniami, a etap prac na projektami wykonawczymi, będzie postępował zgodnie z założeniami, jest szansa, że roboty rozpoczną się już w drugim kwartale przyszłego roku.

Likwidacja dzikiego parkowania, remont chodników i wyniesione przejścia dla pieszych

Na realizację Skweru Krasińskiego wyczekuje wielu mieszkańców Żoliborza, zwłaszcza, tych którzy mieszkają w okolicy. Teren, z którego sukcesywnie wypychano parkujące samochody, w niektórych miejscach, w obliczu SPPN stanowi dziś enklawy dla kierowców unikających opłaty za postój. Taka sytuacja ma miejsce w rejonie skrzyżowania ulicy Krasińskiego z ulicą Anny German.

To rejon, w opinii wielu mieszkańców mało bezpieczny dla pieszych, w związku z likwidacją jednej z „zebr” oraz brakiem chodnika. Jest to istotny element infrastruktury ze względu na nową szkołę, która oczekuje na przyjęcie pierwszych uczniów, a także placówki dla osób niepełnosprawnych. Jeden z elementów porządkujących tę przestrzeń, czyli budowa chodnika ma zostać zrealizowany nieco wcześniej. ZZW właśnie ogłosił przetarg na wykonanie prac.

Przekrój w pełnej rozdzielczości dostępny jest w linku poniżej lub po kliknięciu w zdjęcie

Zobacz przekrój Skweru Krasińskiego

Drewniane elementy, nowa roślinność i strefy do wypoczynku

Sama realizacja projektu pn. Skwer Krasińskiego zaadaptuje kilometrowy pas rezerwy na przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. Wzdluż całego przebiegać będzie ścieżka rowerowa, która miejscami będzie odseparowana od chodnika i jezdni żywopłotem. Ponadto piesi do dyspozycji będą mieli alejkę z nawierzchni mineralnej. Cały teren zostanie wyprofilowany w taki sposób, by był pagórkowaty.

Punktowo, na wzniesieniach separujących od hałasu powstaną ławki ze stolikami. Nie zabraknie także stojaków rowerowych i stacji naprawczych. Cały teren będą oświetlały latarnie postawione wzdłuż alejki spacerowej.

Nie zabraknie również elementów odnoszących się do historii tego miejsca. O tym, że rezerwa ulicy Krasińskiego stanowiła dawniej bocznicę kolejową ma przypominać ciuchcia wykonana z drewna. Na niej mieszkańcy będą mogli wypoczywać. Jak podkreślono, ZZW stawia na naturalne materiały różnych elementów małej architektury. Przede wszystkim ma być to drewno.

Nie zabraknie również nowej zieleni. Cały koncept mają uzupełniać nowe nasadzenia drzew, krzewów, traw ozdobnych i bylin. Na drewniane pergole będą się piąć pnącza roślin a miejscami będą rosły łąki kwietne.

Mieszkańcy na realizacje projektu czekają już trzy lata. Urzędnicy z Zarządu Zieleni Warszawskiej podkreślają, że warto poczekać, ponieważ całość prac ma być zrealizowana z większym rozmachem niż zakładały to założenia projektu z budżetu obywatelskiego.

Przeczytaj również: Koniec z dzikim parkowaniem w miejscu, gdzie ma powstać Skwer Krasińskiego


pociag_cz1

pociag_cz1

pociag_siedziska_3

pociag_siedziska_3

pociag_wagon_cz2

pociag_wagon_cz2

przekrój 21

przekrój 21

przekroj-33

przekroj-33

przekroj-44

przekroj-44

przekrój 4123

przekrój 4123

przekroj-12334567777777

przekroj-12334567777777


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ