Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 01:31
Reklama

10 tysięcy złotych dla Sadów Żoliborskich. Miasto przyznało grant inicjatywie sąsiedzkiej

Jesień w Sadach upłynie bardzo aktywnie, a to za sprawą organizowanych wydarzeń. Mieszkańcy wspólnie zasadzą krokusy, nauczą się pleść z wikliny i dowiedzą się co nieco o tożsamości Sadów Żoliborskich oraz poznają wyjątkowych mieszkańców.

W ubiegłą niedzielę w Sadach Żoliborskich grupa mieszkańców zasadziła tysiąc krokusów. Miniona akcja jest zaledwie skromną zapowiedzią tego, co w żoliborskim parku będzie się dziać w najbliższych tygodniach. Wszystko za sprawą Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości, które swoimi staraniami pozyskało grant miejski w wysokości 10 tys. zł na warsztaty edukacyjne dla mieszkańców.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie i awantura o zbieranie owoców. Prezentujemy nagrania z rozmów z urzędnikami.

Projekt warsztatów edukacyjnych w Sadach, finansowanych ze środków Biura Edukacji m.st. Warszawy w ramach małych dotacji w Biurze Edukacji w ramach konkursu "Działania edukacyjno - wychowawcze na rzecz mieszkańców Warszawy w roku 2021”, napisała Maria Janiak, która aktywnie działa na rzecz zachowania owocowego charakteru Sadów za pośrednictwem sąsiedzkiej inicjatywy Owocowe Sady Żoliborskie oraz jako wiceprezeska Stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości.

Kolejne wydarzenie organizowane dzięki uzyskanemu grantowi ze stołecznego Biura Edukacji odbędzie się w niedzielę, 7 listopada. Tego dnia uczestnicy warsztatów zasadzą kolejne dwa tysiące krokusów. – Przy okazji sadzenia krokusów, wiedzą na temat ogrodnictwa miejskiego podzieli się specjalista z tej dziedziny. Będzie można dowiedzieć się m.in. jakie rośliny warto sadzić w przydomowych ogródkach oraz poznać podstawy ogrodnictwa – zdradza pomysłodawczyni cyklu warsztatów edukacyjnych w Sadach Maria Janiak. Entuzjaści Sadów spotykają się w Parku zazwyczaj w godzinach popołudniowych między 11 a 13.

Warsztaty edukacyjne w Sadach to cykl łącznie 6 spotkań o różnej tematyce, jednak klamrą, która będzie spinać ze sobą wszystkie wydarzenia są właśnie Sady Żoliborskie.

Przeczytaj również: Sady Żoliborskie: Życie na jednym z najpiękniejszych osiedli Żoliborza

Przy okazji owocobrań poznałam dużo osób. Wiele z nich to mieszkańcy Sadów o wyjątkowych życiorysach

O wyjątkowości Sadów w kontekście rosnących tam okazów w kolejną niedzielę, 14 listopada opowie Ryszard Rawski, pomolog z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. – Oprócz odniesienia się do unikatowych zasobów Sadów w postaci jabłoni, grusz i śliw, odbędzie się część praktyczna z metod rozmnażania drzew owocowych – zapowiada Maria. Dzięki takim działaniom będzie możliwe przedłużenie gatunków drzew owocowych rosnących w Sadach.

- Przy okazji owocobrań poznałam dużo osób. Wiele z nich to mieszkańcy Sadów o wyjątkowych życiorysach, które warto przedstawić. Dodatkowo są cenną skarbnicą wiedzy na temat tożsamości i przeszłości Sadów Żoliborskich – opowiada Maria Janiak. Dlatego też, we wtorek 16 listopada odbędzie się wydarzenie pod hasłem „Mistrzowie na Sadach”, w trakcie którego jedną z prelegentek będzie m.in. Mistrzyni Świata w łyżwiarstwie szybkim, która pamięta czasy, gdy na Sadach jeździło się na łyżwach. Tego dnia nie zabraknie opowiedzianych historii przez Olimpijczyków i sportowców związanych z Żoliborzem.

Mieszkańcy dowiedzą się jak kompostować i wyplatać z wikliny

W planach są również zajęcia z wiedzy o kompostowaniu. Pomysł z kompostownikami w Parku kiełkuje w głowach miłośników Sadów Żoliborskich już od jakiegoś czasu. – Wbrew pozorom nie jest to łatwy temat, bo owoce są trudne w kompostowaniu. Dlatego, żeby postawić w Sadach kompostowniki, musimy najpierw nauczyć się jak to robić – wyjaśnia pomysłodawczyni warsztatów.

Ostatnie zajęcia z kolei mogą spodobać się osobom, które uwielbiają rękodzieło. Odbędą się w grudniu w kolaboracji z żoliborskim artystą Jankiem Sajdakiem, który specjalizuje się w dziedzinie sztuki jaką jest land art. – Rok temu z Jankiem robiłam rekonesans w Parku. Zastanawialiśmy się w jaki sposób możemy upiększyć okolicę, ale przedmiotami praktycznymi, mającymi swoją funkcję w przestrzeni parkowej – zdradza Maria. Jak się okazuje projekty na nowe obiekty już są i wiadomo, że do ich wytworzenia będzie potrzebna wiklina. To oznacza, że uczestnicy warsztatów nauczą się wyplatać z wikliny m.in. kosze do owocobrań i stojaki na nie. – Jest też pomysł by powstały rzeźbo-karmniki dla ptaków, ale zobaczymy co z tego wyjdzie i jakie są możliwości formalne w tym zakresie – stwierdza Maria.

Przeczytaj również: Czy Sady Żoliborskie pozostaną sadami? Mieszkańcy opowiedzieli się za owocowym charakterem parku


owocowe-sady-1
owocowe-sady-1

owocowe-sady-2
owocowe-sady-2

owocowe-sady-3
owocowe-sady-3


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 9 km/h