Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:07

Światłowód na Żoliborzu Oficerskim? Tylko dla niektórych

Niemal centrum stolicy kraju, a część mieszkańców Żoliborza Oficerskiego nadal musi borykać się z brakiem dostępu do szerokopasmowego łącza internetowego.

W tym artykule przeczytasz m.in. o:

  • O tym ile adresów na Żoliborzu Oficerskim ma dostęp do światłowodu
  • Co z pozostałymi adresami?

- Dzień dobry, w 2019 roku dzielnica podpisała z Orange Polska umowę na położenie światłowodu na Żoliborzu Oficerskim. Mijają dwa lata a światłowodu nie ma – napisał w mailu do redakcji jeden z naszych czytelników i mieszkaniec Żoliborza Oficerskiego. Precyzując: w 2019 roku prezydent Warszawy wydał dla Orange Polska S.A cztery decyzje, wedle których możliwe jest na konkretnych ulicach na terenie Żoliborza Oficerskiego wykonanie przyłączy telekomunikacyjnych, szafek kablowych i słupków kablowych zwiększających dostępność oraz prędkość internetu. W myśl tych decyzji niezbędna infrastruktura znalazła się na ulicy Kaniowskiej, Hauke Bosaka, Fortecznej, pl. Słonecznym, Czarnieckiego, alei Wojska Polskiego, ulicy Śmiałej, Mierosławskiego, Szaniawskiego, Jakiela i Munka.

Przeczytaj również: Ulica na Żoliborzu Oficerskim do remontu

Rzecznik prasowy Orange Polska Wojciech Jabczyński poinformował, że jeśli chodzi o wyżej wymienione ulice dostęp do światłowodu ma blisko 40 adresów, do których dostawca ma możliwość dostarczenia usługi.

Dostęp do światłowodu otrzymała również szkoła przy al. Wojska Polskiego 1A. Tę inwestycję zrealizowano w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jak można przeczytać na stronie internetowej orange.pl jest to program, który ma na celu wyeliminowanie terytorialnych różnic w dostępie do szybkiego Internetu.  

A co z pozostałymi adresami? Przedstawiciel Orange zdradził jedynie, że w przypadku kolejnych 130 adresów realizowana jest inwestycja umożliwiająca udostępnienie światłowodu, ale nie był w stanie określić precyzyjnej daty jej ukończenia. Dodał również, że 120 adresów znajduje się w planach inwestycyjnych POPC.

Przeczytaj również: Historia Placu Słonecznego, centralnego punktu Żoliborza Oficerskiego

Problem dostępności światłowodu dostrzegł również radny Grzegorz Hlebowicz (PIS). „Mieszkańcy Żoliborza Oficerskiego są skazani na łącze o przepustowości do 40MBps, podczas gdy już w innych częściach dzielnicy prędkość Internetu jest 10 x większa” – czytamy w złożonej przez niego interpelacji. Jego zdaniem przeciwdziałaniem wykluczeniu internetowego mieszkańców Żoliborza Oficerskiego powinien zając się samorząd. Radny zarzuca zarządowi dzielnicy zbyt pasywną postawę wobec Orange. Ponadto zwraca uwagę, że w dobie pandemii „przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu ma większy wpływ na życie żoliborzan niż remonty infrastruktury.

Jeden z mieszkańców postanowił zainteresować sprawą Żoliborza Oficerskiego innego dostawcę Internetu, jednak bez oczekiwanego skutku.

Przeczytaj również: Kolonia Oficerska na Żoliborzu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ