Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:32

Betonowy skwer zamieni się w zieloną ostoję

Na Bielanach kolejna przestrzeń zostanie rozbetonowana i zazieleniona. Zarząd Zieleni Warszawskiej zapowiada realizację Skweru Integrator. Na 5 tys. mkw. pojawią się drzewa, krzewy i byliny oraz ławki.

„Nowy skwer powstanie u zbiegu al. Zjednoczenia i ul. Kasprowicza. Mieszkańcy będą mogli cieszyć się zieloną przestrzenią już na początku II kwartału 2022 roku, kiedy zakończy się pierwszy etap prac” – informuje Zarząd Zieleni Warszawskiej. Cała inwestycja kosztująca około 1,03 mln zł ma zakończyć się w 2023 roku.

Teren inwestycji został podzielony na trzy obszary. Prace w obrębie przestrzeni przy wejściu do metra Stare Bielany i przed budynkiem poczty przy al. Zjednoczenia zostaną zrealizowane w ciągu pierwszych 6 miesięcy.

Przeczytaj również: Skwer Integrator – wreszcie coś ruszyło

Plac przed Bielańskim Integratorem Przedsiębiorczych ma zazielenić się w ciągu 18 miesięcy. Prace w tym miejscu rozpoczną się od rozbiórki starej trylinki. Widoczny dziś mur oporowy zostanie zdominowany przez zieleń. Wzdłuż niego założona zostanie jedna duża rabata, na której posadzone będzie 8 drzew, w tym 4 duże lipy holenderskie. Na niemal 500 m kw. dodatkowo pojawią się krzewy, byliny i trawy ozdobne. Inwestycja obejmie też pobliski trawnik, który będzie poddany renowacji i zabezpieczony przed rozjeżdżaniem.

Nowe rabaty i drzewa przed pocztą

Przestrzeń przed pocztą również zyska nowe zielone oblicze za sprawą trzech wyniesionych rabat, w których ogrodnicy zasadzą różnorodne byliny i rośliny cebulkowe oraz 14 krzewów drzewiastych. Całość zostanie wykończona murkiem, na którym zamontowane będą drewniane siedziska. Renowacji poddane zostaną również okoliczne trawniki, a 6 drzew rosnących najbliżej al. Zjednoczenia zostanie zabezpieczonych kratownicą, aby osłonić ich systemy korzeniowe. W najbliższym otoczeniu budynku pojawi się nowa nawierzchnia. Przed wejściem do stacji metra Bielany postawione zostaną dwie donice z krzewami drzewiastymi, a na istniejącym trawniku założona zostanie rabata z bylin i traw.

Przeczytaj również: Na Bielanach powstanie nowy skwer?

Na terenie objętym inwestycją pojawią się byliny i różne gatunki krzewów, m.in. forsycja, bluszcz pospolity, tawulec pogięty, hortensja bukietowa, jaśminowiec, laurowiśnia. Kompozycję tę dopełnią rośliny cebulkowe – tulipany, narcyzy, cebulice syberyjskie, szachownice perskie czy czosnek olbrzymi.

Na nowym skwerze pojawi się 7 Ławek Warszawskich oraz siedziska na drewnianym podeście. Zainstalowane zostaną też latarnie i kosze na śmieci, a w części północnej zamontowany będzie zamgławiacz, który zapewni mieszkańcom przyjemną ochłodę w upalne dni. Cały teren będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Pomysł na nowy skwer odżył po wielu latach

Jak informuje portal bielany.info pomysł na nowe oblicze skweru powstało 5 lat temu. Projekt rozbetonowania okolicy zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego. Nie zdobył on jednak uznania mieszkańców. Zarząd Zieleni Warszawskiej po latach jednak zdecydował się na realizacje pomysłu. Projekt zdobył również uznanie samorządowców z Bielan, Urząd Dzielnicy współfinansuje projekt w kwocie 750 tys. złotych.

Aranżacja nowego skweru jest efektem koncepcji zazielenienia alei Zjednoczenia, którą ZZW opracował w ramach konsultacji społecznych „Zielone Ulice".

"Zazielenianie al. Zjednoczenia rozpoczęło się w roku 2018, kiedy w ramach projektu „Zielone Ulice” posadziliśmy 25 drzew – lipy holenderskie w odmianie ‘Pallida’ oraz buk pospolity w odmianie ‘Purpurea’. Ubiegłej jesieni dosadziliśmy kolejne 21 drzew – ponownie lipy holenderskie, a także klony Freemana ‘Autumn Blaze’, jabłonie ‘Evereste’ oraz wiśnie piłkowane ‘Kanzan’. Jesienią tego roku planujemy tu nowe nasadzenia drzew, a w ramach realizacji projektów z budżetu obywatelskiego także w tym roku dosadzi dodatkowo ponad 2700 m2 krzewów, bylin oraz roślin cebulowych” – przypomina ZZW.

Przeczytaj również: Sokratesa z ogrodami deszczowymi. Najdłuższy będzie miał 80 metrów długości


integrator-1

integrator-1

skwer-integrator-tlo

skwer-integrator-tlo

Zalacznik-nr-1-Koncepcja-zagospodarowania_popr-1-1093x1536-1

Zalacznik-nr-1-Koncepcja-zagospodarowania_popr-1-1093x1536-1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ