Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 lutego 2024 22:47
Reklama

„Dama z wiertarką” zaprasza na warsztaty stolarskie. To jeden z projektów, na który można zagłosować w ramach budżetu obywatelskiego

Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego. Jednym z nich są warsztaty stolarskie. Więcej o samym projekcie i jego znaczeniu opowiada Agnieszka Bykowska-Giler znana jako „Dama z wiertarką”.

Budżet Obywatelski wkroczył w etap głosowania. Mieszkańcy do końca czerwca mogą głosować na projekty, które według nich powinny być zrealizowane. Wśród zgłoszonych pomysłów na Żoliborzu dominują projekty dotyczące zieleni. Nie brakuje również inicjatyw, które pobudzają mieszkańców do różnego rodzaju aktywności. Autorka jednej z nich napisała do naszej redakcji z chęcią szerszego opowiedzenia o zgłoszonym projekcie.

Jednym z pomysłów, który dopuszczono do głosowania jest projekt pn. „Zajęcia stolarskie dla początkujących (Centrum Aktywności Lokalnej przy pl. Grunwaldzkim)”. O samym projekcie można przeczytać również klikając tutaj. Projekt na liście do głosowania znajduje się pod nr 1. Jego autorką jest Agnieszka Bykowska-Giler, która z zawodu jest adwokatem. Z biegiem lat postanowiła jednak zmienić swoją ścieżkę zawodową. Dzięki ukończonym kursom prowadzonym pod okiem stolarzy i czeladników poznała tajniki pracy z drewnem i wie jak m.in. odrestaurować stare meble oraz wykonać przedmioty do codziennego użytku.

Zajęcia stolarskie dla dzieci, kobiet i rodzin prowadzi już od kilku lat. Pani Agnieszka przy okazji organizacji warsztatów współpracowała ze stołecznymi domami kultury na Woli i w Wilanowie, a także zdradzała tajniki majsterkowania najmłodszym podczas akcji „Lato w Mieście”. Jest również autorką profilu na Facebooku oraz Instagramie „Dama z wiertarką”, gdzie można podziwiać realizowane projekty.

Praca elektronarzędziami i z drewnem nie tylko dla mężczyzn

Warsztaty stolarskie, które prowadzi pani Agnieszka skierowane są do dzieci od 7 do 12 roku życia oraz dla nastolatków. Jest również możliwość udziału rodzin, czyli dziecka mającego więcej niż 6 lat wraz z opiekunem. – Prowadzę również warsztaty dla pań otwierające na świat drewna i elektronarzędzi, które utożsamiane są ze światem męskim – mówi Agnieszka Bykowska-Giler, pomysłodawczyni projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego i dodaje: - Podczas zajęć dbam o to, żeby wszyscy, którzy wcześniej nie mieli styczności z narzędziami stolarskimi uwierzyli w siebie i oswoili się z nimi. To nie jest trudne i nie zajmuje wiele czasu.

Ponadto uczestnicy warsztatów wkraczają w świat, który z czasem umożliwi im choćby przerabianie mebli, co jest obecnie szczególnie popularnym trendem. – Z punktu widzenia kobiet i młodego pokolenia nabyte do majsterkowania umiejętności dają duże samopoczucie samodzielności. Nie mówię tego jako źle rozumianej emancypacji, ale bardziej w ramach dowcipu, że nie trzeba co pół roku przypominać o pewnych sprawach swojemu partnerowi – wyjaśnia pani Agnieszka.

Z kolei dzieci biorąc udział w zajęciach stolarskich ćwiczą myślenie przestrzenne i zdolności motoryczne, co jest dość istotnie, ponieważ nie wszystkie szkoły mają odpowiednio wyposażone pracownie techniczne, gdzie mogłyby uczyć się samodzielnego majsterkowania podczas lekcji techniki. – Tego typu zajęcia są też świetną odskocznią od wirtualnego świata. Uczestnik warsztatów skupia się na tym co tu i teraz, a cały efekt pracy jest namacalny. To idealna odskocznia od codzienności i pracy, a także sposób na odstresowanie się – mówi autorka projektu.

„Samo stolarstwo zawołało mnie ze strychu, gdzie była skrzynia wypełniona narzędziami”

Podczas zajęć będą realizowane projekty tematyczne. Uczestnicy skonstruują przedmioty, które będą nadawały się do codziennego użytku, takie jak zegary, półeczki, karmniki, ozdoby świąteczne czy wieszaki na klucze. Każdy temat będzie przypisany do poszczególnych zajęć. To co jest szczególnie istotne w dobie zmian klimatycznych to fakt, że warsztaty prowadzone są w duchu zero waste oraz uczą szacunku do naturalnych surowców i przedmiotów wykonanych z drewna. Uczestnicy nabywają też umiejętności, dzięki którym zamiast kupować nowe, będą w stanie naprawić stare przedmioty.

Cały cykl jest tak skonstruowany, że wraz z kolejnymi zajęciami uczestnicy będą realizowali coraz bardziej skomplikowane projekty. – To będą zajęcia, które nauczą podstaw, a z czasem i bardziej skomplikowanych elementów – dodaje pani Agnieszka i podkreśla, że projekt, na który można głosować przewiduje oddzielne zapisy na każde z zajęć.

Jak zatem zaczęła się przygoda pani Agnieszki z majsterkowaniem i stolarstwem? W pewnym momencie mojego życia znalazłam się w miejscu, w którym mogłam spróbować różnych dziedzin sztuki. Samo stolarstwo zawołało mnie ze strychu, gdzie było skrzynia wypełniona narzędziami. Wówczas moje dzieci były małe i wpadłam na pomysł, że zrobię dla nich tablice manipulacyjne. Wszyscy byli zachwyceni więc stwierdziłam, że chcę tym się zająć – opisuje swoją historię pani Agnieszka.

Jak zagłosować?

Należy wejść na stronę budżetu obywatelskiego, gdzie będzie widoczny przycisk rozpocznij głosowanie (www.bo.um.warszawa.pl). Następnie należy podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany link do głosowania. Link będzie aktywny do 30 czerwca. Po otworzeniu przesłanego linku klikamy w przycisk wybierz projekty, a następnie dzielnicę. Wówczas otworzy się widok na kartę do głosowania na projekty dzielnicowe.

Innym sposobem jest tradycyjne głosowanie za pomocą papierowej karty, która dostępna jest w urzędzie dzielnicy od 15 do 30 czerwca. Projekt pn. „Zajęcia stolarskie dla początkujących (Centrum Aktywności Lokalnej przy pl. Grunwaldzkim)” znajduje się na liście pod nr 1.


dama-z-wiertarka-1
dama-z-wiertarka-1

dama-z-wiertarka1
dama-z-wiertarka1

dama-z-wiertarka3
dama-z-wiertarka3

budzet-warsztaty-plakat
budzet-warsztaty-plakat


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 13 km/h