Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:18

W Warszawie powstanie sieć systemu monitoringu powietrza. Nowe czujniki na Żoliborzu u Bielanach

Sieć będzie składała się ze 165 czujników monitorujących jakość powietrza. Miasto ogłosiło właśnie przetarg na dostawę i uruchomienie czujników pomiarowych wraz z oprogramowaniem. 

Docelowo sieć monitoringu jakości powietrza ma rozciągnąć się na całą metropolię Warszawską. Spośród 165 czujników pomiarowych 108 zostanie zainstalowanych na terenie Warszawy, a pozostałe będą zlokalizowane w 17 gminach ościennych. Rozciągnięcie sieci monitoringu na całą metropolię warszawską pozwoli lepiej śledzić, gdzie powstają zanieczyszczenia i jak się przemieszczają. W umowie na realizację inwestycji zawarto również prawo opcji, które daje możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne 100 czujników.

Wszystkie czujniki pomiarowe będą mierzyć poziom pyłów zawieszonych P10, PM 2,5, PM1 oraz dwutlenku azotu, a 13 z nich dodatkowo poziom ozonu. Lokalizacje czujników zostały wytypowane przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej - w taki sposób, aby uzyskane wyniki były reprezentatywne dla poszczególnych dzielnic. Część urządzeń pojawi się na budynkach placówek oświatowych, użyteczności publicznej oraz w rejonie ruchliwych ulic i skrzyżowań. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń, a także na dalsze doskonalenie systemu informowania mieszkańców.

Zobacz też :Lex Deweloper na Żoliborzu. Sąd pozwala na budowę przy ul. Gdańskiej. Na horyzoncie kolejne wnioski w sprawie dwóch lokalizacji

Dwa czujniki zamontowane będą na Żoliborzu, a konkretnie na placu Wilsona i placu Lelewela. Na Bielanach pojawi się 9 nowych czujników w następujących lokalizacjach: Filia Bielańskiego Ośrodka Kultury przy ulicy Estrady, przy Przedszkolu nr 340, Urzędzie Dzielnicy Bielany, przy zbiegu ulicy Pułkowej i Wóycickiego, na Kępie Potockiej, przy Zespole Szkół nr 49, Zakładzie Eksploatacji Tramwajów, Przedszkolu nr 306 i Szkole Podstawowej nr 273.

Gęsta sieć czujników pomiarowych „domknie” nasz kompleksowy system monitoringu oraz pozwoli rzetelnie informować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza. Naszym priorytetem jest zdrowie wszystkich mieszkańców Warszawy więc zależy nam na tym, aby mieli aktualną, precyzyjną wiedzę o jakości warszawskiego powietrza – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni Warszawy.

Zobacz też: Nielegalne parkowanie w centrum Żoliborza. Rozwiązanie? Wjazd w określonych godzinach

Na podstawie pomiarów z czujników system będzie wskazywał aktualny stan jakości powietrza. Mieszkańcy otrzymają wyniki zaprezentowane w czterostopniowej skali wraz z zaleceniami.

Rozpisanie przetargu poprzedzał dialog techniczny, który miał pozwolić na doprecyzowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia i pozyskanie potrzebnych informacji na temat dostępnych technologii. Łączny koszt budowy systemu wyniesie 4-5 mln zł. 

Dotychczas system informowania opierał się na danych pozyskanych ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), spośród których tylko jedna miała charakter komunikacyjny, czyli mierzyła jakość powietrza przy głównej arterii transportowej.

Zobacz też: Kasztanowce na Żoliborzu Południowym są zagrożone? Mieszkańcy organizują zrzutkę na pomoc drzewom


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ