Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:58

Żoliborski Lelewel

Zaczęło się na Złotej.

W roku 1920 przy ulicy Złotej 53 powstało gimnazjum męskie im. Joachima Lelewela.

W 1935 r., z okazji XV-lecia istnienia Gimnazjum Państwowego im. J. Lelewela, przez ówczesną dyrekcję szkoły opracowana została książeczka zawierająca informacje o dziejach szkoły, wykaz absolwentów, listę uczniów w roku szkolnym 1934 /1935 oraz nauczycieli w latach 1920-35.

Jest to prawdopodobnie jedyny dokument świadczący o tym, że było takie gimnazjum w Warszawie. Książeczka ta była bardzo pomocna przy odnawianiu kontaktów dawnych uczniów i nauczycieli gimnazjum z czasów przedwojennych.

Po kilku latach otworzono także liceum i w takiej formie szkoła dotrwała do września roku 1939, gdy została zamknięta przez Niemców.

W czasie wojny Gimnazjum i Liceum im. J. Lelewela prowadziło kursy przygotowawcze, tajne komplety i wydało 36 matur. Okres okupacji pochłonął wiele ofiar wśród uczniów i absolwentów. W 1940 roku wywieziono do obozów koncentracyjnych dużą grupę harcerzy, wielu rozstrzelano. Również wychowawcy brali czynny udział w walkach w dywizjonach lotniczych i marynarce wojennej na zachodzie.

W Powstaniu Warszawskim budynek na ul. Złotej 53 uległ całkowitemu zniszczeniu.

Dziś na tym miejscu stoi biurowiec Złotych Tarasów.

Brak możliwości fizycznej lokalizacji w dawnym miejscu uniemożliwił w roku 1945 reaktywację zespołu szkół im. Joachima Lelewela.

W roku 1953 r. przy ulicy Siemiradzkiego 2 otworzona została szkoła podstawowa, a w latach 50-tych przy szkole powstało liceum.

W kwietniu 1957 r. przez absolwentów roczników maturalnych lat 1932-34 w Gimnazjum Państwowym im. J. Lelewela został zorganizowany zjazd wychowanków i absolwentów.

Uczestnicy zjazdu zaproponowali władzom szkolnym, by nowej szkole średniej nadać imię Joachima Lelewela. Kuratorium warszawskie po pewnym czasie spełniło to życzenie.

W roku 1961 zespół szkół na Żoliborzu przy ul. Siemiradzkiego otrzymał za patrona Joachima Lelewela. W 1965 r. zamknięto Szkołę Podstawową i pozostało tylko liceum.

W 1984 r. Liceum Ogólnokształcące zostało przeniesione na Marymont, do powojennego budynku przy ulicy Kiwerskiej 3. Zabudowania szkoły i teren otaczający przy ul. Siemiradzkiego dołączone zostały do SGSP, która nadal z nich korzysta.

Zakończył się drugi, żoliborski, etap historii „Lelewela”.

W 2011 roku przy ulicy Kiwerskiej powołano Gimnazjum 165, a w roku 2012 obie szkoły połączyły się w Zespół Szkół nr 118.

Warto przypomnieć, że w latach 1970–1982 nauczycielką historii oraz wicedyrektorem szkoły była Anna Radziwiłł, córka księcia Krzysztofa Mikołaja Radziwiłła i Zofii z Popielów herbu Sulima, nie tylko pedagog, ale także historyk, senator I kadencji, była wiceminister edukacji, a także autorka i współautorka podręczników do nauki historii, inicjatorka działań na rzecz reformy szkolnictwa polskiego, wspominana jako osoba skromna, niezwykle pracowita i obowiązkowa.

 

Natomiast absolwenci to, między innymi: Stanisława Celińska – aktorka teatralna i filmowa, Paweł Piskorski – polityk, prezydent Warszawy w latach 1999-2002, Tomasz Raczek – krytyk filmowy i publicysta, Andrzej Seweryn – aktor teatralny i filmowy, reżyser, Kuba Sienkiewicz – muzyk, piosenkarz, autor tekstów, lekarz neurolog, Małgorzata Saramonowicz – pisarka i dziennikarka.


historia lelewel

historia lelewel


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ