Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 01:29

Ładniej i ekologicznie. Teren szkoły na Żoliborzu z nowym obliczem

Na terenie szkoły znajdą się m.in nowe ławki i zieleń.

Znajdująca się na Zatrasiu Szkoła Podstawowa nr 92 w 2020 roku otrzymała 120 tys. zł na przygotowanie i wykonanie kompleksowej modernizacji terenów zielonych. To jedna z inwestycji, o której podczas Komisji Edukacji i Sportów mówił naczelnik wydziału Oświaty i Wychowania Artur Nawrot. O uporządkowanie terenu wokół placówki apelowali mieszkańcy z sąsiedztwa.

Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy

Szkolne mury dla natury

W ramach prac od strony ulicy Przasnyskiej zasadzono nowe drzewa, nie zabraknie również kwiatów i krzewów. W ramach inwestycji przewidziano również montaż systemu samonawadniającego rewitalizowane trawniki. Jesienią 2020 roku zakończono prace nad naturalną i ekologiczną alejką spacerową na terenie ogrodu. Realizacja całej koncepcji będzie kontynuowana jeszcze w tym roku. Na przedstawionej podczas komisji wizualizacji widać ustawione nowe ławki ze stołami. Kolejne życie otrzymają siedziska wkomponowane w skarpę. Realizacja całej aranżacja ma zakończyć się w 2021 roku. „Chcemy by było to wzorcowe zagospodarowanie terenu by lekcje mogły odbywać się na świeżym powietrzu” – mówiła podczas komisji wiceburmistrz Żoliborza Renata Kozłowska.

Całe założenie miało być realizowane w ramach pilotażowego programu Zarządu Zieleni Warszawskiej „Szkolne mury dla natury”, do którego zakwalifikowano dwadzieścia szkół publicznych w Warszawie jednak ostatecznie za realizację odpowiada Urząd Dzielnicy. Głównym celem programu miało być zwiększenie walorów przyrodniczych terenów szkolnych, a także poprawa ich estetyki. Zastosowane rozwiązania proekologiczne mają odpowiadać na wyzwania klimatyczne, sprzyjać tworzeniu przestrzeni wspierających bioróżnorodność, a także retencji wody.

https://gazetazoliborza.pl/2020/11/bunt-dyrekcji-i-rady-rodzicow-w-jednej-ze-szkol-na-zoliborzu/

Konfliktogenny placyk

W trakcie komisji radny dzielnicy Grzegorz Hlebowicz (PiS) zwrócił uwagę, że rzekome interwencje mieszkańców w sprawie uporządkowania terenu przy Szkole Podstawowej nr 92 w dużej mierze pochodziły od mieszkańców budynku sąsiadującego bezpośrednio z terenem placówki. „Skargi dotyczyły zbyt blisko położonego palcu zabaw i w projekcie aranżacji terenów zielonych szkoły nie zostały uwzględnione” – wskazywał radny Hlebowicz. Chodzi o plac zabaw, który znajduje się przy budynku mieszkalnym i został ustawiony tam prawdopodobnie dwie kadencje temu. Według relacji radnego nawierzchnia, na której ustawione są urządzenia konfliktogennego placu zabaw jest już zużyta, co oznacza, że przyszedł czas na jej wymianę. „Proszę nie powoływać się na apele i skargi mieszkańców, bo ich nie uwzględniliście. Przynajmniej jeśli chodzi o plac zabaw” – podsumował radny Hlebowicz.

Mieszkańcy jednego z bloków znajdującego się w sąsiedztwie szkoły zgłaszają skargi w sprawie placu zabaw

Jak podkreśliła wiceburmistrz Renata Kozłowska, prowadzone były na miejscu spotkania z mieszkańcami, w czasie których ustalono co trzeba zrobić. Dyskusje w dużej mierze dotyczyło starych drzew, które rosną na terenie placówki. Część z nich koliduje z wyremontowanym boiskiem, którego nawierzchnia niszczeje przez system korzeniowy.

https://gazetazoliborza.pl/2021/01/nowa-szkola-najwieksza-od-lat-inwestycja-drogowa-i-remonty-czyli-inwestycje-w-2020-roku-na-zoliborzu/

Jako rozwiązanie problemu związanego z placem zabaw radny zaproponował rozgęszczenie go lub przeniesienie nico dalej od okien budynku sąsiadującego z terenem szkoły. Urząd poinformował jednak, że nie ma możliwości rozgęszczenia placyku. „W 2009 r. wykonany został plac zabaw przy budynku szkoły od strony drogi wewnętrznej przy dojeździe od ul. Przasnyskiej, w 2013 r. „Radosna Szkoła" od strony ul. Broniewskiego, w 2018 r. wykonano modernizację boiska szkolnego z jego poszerzeniem o rzutnię do pchnięcia kulą i w tym samym roku w ramach budżetu partycypacyjnego zabudowano ostatnie wolne miejsca przy boisku ogólnodostępną siłownią plenerową” – czytamy.

Perełka Zatrasia

Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy w 2020 roku obchodziła swoje 55-lecie. Znajdująca się pośród bloków na Zatrasiu skrywa wiele niecodziennych historii. To właśnie tu w czerwcu 1972 wizytę złożył Fidel Castro, przywódca kubańskiego narodu.

źródło: Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy
https://gazetazoliborza.pl/2020/08/zoliborz-na-czele-witakcy-najbardziej-oblegana-szkola-w-warszawie/

sp-92-1

sp-92-1

sp-92-1-1

sp-92-1-1

FIDEL

FIDEL

IMG_0049

IMG_0049

IMG_0051

IMG_0051

IMG_0051

IMG_0051


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h