Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:34

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19. Ogromna kolejka seniorów na Żoliborzu

Zapisy przez internet za trudne, a telefoniczne niemożliwe.

Dziś o godzinie 6 rano ruszył system rejestracji na szczepienia przeciw COVID-19 i infolinia dla pacjentów 70+. Wielu z nich zdecydowało się przyjść osobiście do punktów szczepień.

Szpital Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej wraz z wieloma innymi szpitalami na terenie Polski został wyznaczony jako tzw. szpital węzłowy w Narodowym Programie Szczepień Ochronnych przeciw COVID-19. Od samego rana przed placówką przy ulicy Krasińskiego, w kolejce na zapisy do szczepień czekają seniorzy. Między godziną 9 a 10 rano, w kolejce stało kilkadziesiąt osób.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

Przypomnijmy: od 15 stycznia na konkretne terminy umawiają się seniorzy powyżej 80 roku życia. Szczepienia dla tej grupy mają rozpocząć się w zbliżający się poniedziałek 25 stycznia. Rejestracja prowadzona jest telefonicznie pod numerem 989, przez stronę internetową pacjent.gov.pl i osobistą rejestrację w punkcie szczepień.

Zgromadzeni w kolejce przed Szpitalem Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej mówili o problemach z infolinią, a internetowa rejestracja jest ponad ich możliwości. To właśnie dlatego oczekujący w kolejce seniorzy zdecydowali się przyjść osobiście i zapisać na szczepienie.

Seniorzy ruszyli na zapisy do szczepień przeciw COVID-19. Kolejka chętnych przed Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej na Żoliborzu

300 tysięcy prób na minutę

Do problemów z infolinią odniesiono się na rządowym koncie na Twitterze #Szczepmy się. „W pierwszej godzinie zarejestrowało się  ponad 66 tys. pacjentów 70+. Odnotowujemy bardzo duży ruch na infolinii, która w szczycie notowała ponad 300 tys. wywołań na minutę.” – czytamy.

Na Żoliborzu obecnie jest 6 punktów szczepień:

- Poradnia lekarza POZ – SPZZLO, ul. Szajnochy 8

- Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Oddział w Warszawie- Elbląska, ul.Elbląska 14

- Punkt szczepień, ul. Zygmunta Krasińskiego 58

- Poradnia POZ – Lekarz (WIML), ul. Zygmunta Krasińskiego 54

- Centrum Medyczne FCM Zdrowie Warszawa Powązkowska, ul. Powązkowska 44C

- NZOZ JUTRO MEDICAL, ul. Powązkowska 44

W Warszawie będzie funkcjonowało blisko 260 punktów szczepień, z czego 43 zostaną uruchomione w miejskich placówkach.

Nie wszyscy się od razu zarejestrują

Seniorzy w wieku 70+ muszą przygotować się na ewentualność, że nie uda im się zarejestrować na szczepienia w pierwszym kwartale.  Dla tej grupy pozostało ok. 1,2 mln terminów, a między 70. a 80. rokiem życia jest ok. 2,7 mln osób. Jak podkreślał pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, niewystarczającym powodem liczby dostępnych terminów jest mała liczba dostarczonych szczepionek. Dowrczyk przypomniał, że harmonogram szczepień uzależniony jest od dostaw producentów.

Kilka dni temu możliwość rejestracji na sczepienia mieli seniorzy 80+, którzy zajęli już część terminów. Łącznie już ponad 800 tys. osób powyżej 80 lat albo otrzymało szczepionkę albo zapisało się na konkretny termin.

Co potrzebne jest do zapisu?

Podczas rejestracji możesz wybrać dokładny termin oraz miejsce szczepienia. Następnie pacjent otrzyma SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. Do rejestracji potrzebny jest numer PESEL.

Jeśli nie ma już wolnych terminów na szczepienie w danej okolic okolicy, wypełniany jest wówczas formularz zgłoszenia chęci zaszczepienia się. Wtedy chętny zostanie powiadomiony, kiedy w najbliższej okolicy zwolni się termin na zabieg.

Jak wygląda szczepienie?

Osoby mające trudność z dotarciem do punktu szczepień będą mogły skorzystać z transportu zorganizowanego dla nich przez gminy.

Do czasu wykonania pierwszego szczepienia pacjent może zmienić termin wizyty lub punkt szczepień. Jednak po pierwszym zaszczepieniu (dostępne są na tym etapie szczepionki dwudawkowe) nie można już wprowadzić zmiany, ponieważ dawka musi być podana w określonym przez producentów terminie (w ciągu 3-4 tygodni po pierwszej). Pacjent musi też zakończyć szczepienia preparatem, którym był szczepiony pierwszy raz, aby zagwarantować maksymalną skuteczność.

https://gazetazoliborza.pl/2021/01/szczepienia-przeciw-covid-19-na-zoliborzu-i-bielanach/

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ