Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:45

Aż o 19 mln zł wzrósł na Żoliborzu budżet na 500+

Kwota wszystkich wypłaconych świadczeń społecznych na Żoliborzu wyniosła łącznie ponad 64 mln zł łącznie. Lwią część tej kwoty pochłonęło 500+.

Jak podaje żoliborski urząd ponad 10 tys. dzieci z 6,5 tys. rodzin z Żoliborza otrzymało w 2020 roku świadczenie 500+. - Porównując dane rok do roku widzimy wyraźny wzrost liczby rodzin zamieszkujących w naszej dzielnicy i korzystających ze świadczenia 500+. W stosunku do końca 2019 roku przybyło nam ponad 600 dzieci w przeszło 200 rodzinach, a budżet na te świadczenia wzrósł o ponad 19 mln zł – mówi cytowana w komunikacie żoliborskiego urzędu Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Żoliborza.

Łącznie na wypłacone świadczenia społeczne w dzielnicy przeznaczono ponad 64 mln zł. Z całej tej sumy najwięcej pochłonęło świadczenie 500+, czyli prawie 57 mln zł. Dla porównania w roku poprzednim było to niemal 38 mln zł.

Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do treści.

Program 500+ działa w Polsce już 5 lat. Przysługuje on opiekunom prawnym na każde dziecko poniżej 18 roku życia. Według informacji przekazanych w czerwcu 2020 roku, koszt programu od początku jego trwania to 114 mld zł.

Jak wynika z art. 29 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (500+), świadczenie wychowawcze i koszty jego obsługi są finansowane w formie dotacji celowej z budżetu państwa, który każdy Polak zasila opłacanymi podatkami. Oznacza to, że pieniądze z budżetu państwa wojewodowie przekazują gminom, a te wypłacają je mieszkańcom.

Jakie pozostałe świadczenia wypłacano w dzielnicy?

- świadczenie pielęgnacyjne: 1,8 mln zł

- Zasiłki rodzinne wraz z dodatkami (z tytułu urodzenia się dziecka, opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, z tytułu samotnego wychowywania dziecka, wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej , kształcenia i rehabilitacji dziecka, rozpoczęcia roku szkolnego, czy z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania): 1,05 mln zł

-  program „Dobry Start”, w ramach którego rodziny otrzymały raz w roku 300 zł na każde dziecko uczące się w szkole: 1,4 mln zł

Program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych

Dzielnicowy wydział Spraw Społecznych i Zdrowia realizował również program związany z problemami alkoholowymi, w ramach którego realizowano m.in. programy profilaktyczne dla uczniów, nauczycieli i rodziców, a także warsztaty umiejętności społecznych i komunikacji w żoliborskich szkołach. Poza szkoleniami 4 specjalistów z terapii uzależnieni czy psychologowie udzielali konsultacje i porady. Skorzystało z nich niemal 600 osób. Całość programu pochłonęła 1,4 mln zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h