Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 01:37
Reklama

Na Żoliborzu najwięcej głosów zebrała Kidawa – Błońska. Kogo wybrali mieszkańcy stolicy?

Korwin – Mikke w Sejmie po ćwierć wieku przerwy, Władysław Teofil Bartoszewski pierwszym warszawskim posłem PSL od 1993 roku, a Lewica zaskakuje trzema mandatami w stolicy. Warszawa głosuje inaczej niż Polska i wybiera Koalicję Obywatelską.

W Warszawie imponujący wynik osiągnęła Małgorzata Kidawa – Błońska. Zdobyła 409 tys. głosów. Podobnie jak w kontekście całej stolicy tak i na Żoliborzu zdeklasowała swoich rywali politycznych zdobywając 10 564 głosów – niemal dwa razy więcej niż Jarosław Kaczyński (5 710). W samej Warszawie na lidera PiS zagłosowało niemal ćwierć miliona wyborców.

Dziewięciu posłów KO

Z list KO do Sejmu dostała się Katarzyna Lubnauer. Liderka Nowoczesnej osiągnęła drugi najlepszy wynik wśród KO w stolicy. Dostała 23,3 tys. głosów, w tym prawie 5 tys. za granicą. Również na Żoliborzu posłanka osiągnęła drugi wynik. W ławach sejmowych zasiądzie Dariusz Rosati. Mandat zdobył również Michał Szczerba aktywny w Warszawie tak samo jak Aleksandra Gajewska, do tej pory stołeczna radna. Mandat posłanki wywalczyła również Urszula Zielińska z Zielonych, która podczas swojej kampanii  kładła nacisk na postulaty dotyczące ekologii. Monitorowała również proces organizacji zieleni przy ulicy Rydygiera. W swojej kampanii obiecywała, że podejmie działania na rzecz legalizacji marihuany. W Sejmie zasiądą jeszcze trzy kandydatki KO. Joanna Fabisiak, Katarzyna Piekarska i Klaudia Jachira, youtuberka, której poczucie humoru było krytykowane przez polityków.

Głosy żoliborzan w większości pokrywały się z decyzjami reszty mieszkańców stolicy. Wyjątkiem jest poparcie dla Doroty Łobody, która nie dostała się do Sejmu, ale na samym Żoliborzu otrzymała 463 głosy, co dało jej piąty wynik.

Trójka posłów Lewicy

Dla wielu sporym zaskoczeniem jest wejście do Sejmu trójki kandydatów Lewicy. W trakcie kampanii komentatorzy przewidywali, że wejście dwóch kandydatów będzie już sukcesem przy założeniu optymistycznego scenariusza. Najwięcej głosów zdobył Adrian Zandberg, który na Żoliborzu zdobył 3 475 głosów. Drugi mandat lewicy zdobyła Magdalena Biejat, która w kampanii zwracała uwagę na bezpieczeństwo pieszych czym zyskała sympatię ruchów miejskich. Trzecie miejsce zajęła Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD.

Sześciu posłów PiS

PiS wystawiło w stolicy mocną reprezentację. Z dobrym wynikiem do Sejmu dostał się Sebastian Kaleta, radny warszawski, który kreował dyskusję w Radzie Warszawy krytykując władze miasta. Podczas debat wykazywał się ponadprzeciętnym opanowaniem i pewnością siebie. Mandat posła zapewnił sobie Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych, koordynator służb specjalnych i szef warszawskich struktur PiS. Miejsce w Sejmie ponownie zapewniła sobie Małgorzata Gosiewska, Jarosław Kaczyński i Paweł Lisiecki oraz Jarosław Krajewski.

Konfederacja i PSL po jednym reprezentancie z Warszawy

Do Sejmu powraca 77 – letni Janusz Korwin – Mikke. Wcześniej posłem był na początku lat 90 – tych. Również dla PSL jest to historyczny moment. Z listy „ludowców” posłem został Władysław Teofil Bartoszewski. Po raz pierwszy od 1993 roku PSL ma swojego posła wybranego w Stolicy.

Jak głosowano na Żoliborzu

Koalicja Obywatelska
Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska) 31,06 proc. 10 564
Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska) 2,20 proc.
Dariusz Rosati (Koalicja Obywatelska) 2,06 proc.
Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) 1,6 proc.
Aleksandra Gajewska (Koalicja Obywatelska) 0,74 proc.
Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska) 0,6 proc.
Urszula Zielińska (Koalicja Obywatelska) 0,68 proc.
Klaudia Jachira (Koalicja Obywatelska) 0,33 proc.
Joanna Fabisiak (Koalicja Obywatelska) 0,51 proc.

Prawo i Sprawiedliwość
Jarosław Kaczyński (PiS) 16,79 proc. 5 710
Mariusz Kamiński (PiS) 1,24 proc.
Sebastian Kaleta (PiS) 1,15 proc.
Jarosław Krajewski (PiS) 1,06 proc.
Paweł Lisiecki (PiS) 0,48 proc.
Małgorzata Gosiewska (PiS) 0,76 proc.

Lewica
Adrian Zandberg (Lewica) 10,22 proc. 3 475
Magdalena Biejat (Lewica) 2,56 proc.
Anna Maria Żukowska (Lewica) 1,32 proc.

Konfederacja
Janusz Korwin-Mikke (Konfederacja) 3,18 proc. 1 081

PSL
Władysław Teofil Bartoszewski (PSL) 2,32 proc. 790


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 15 km/h