W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- urządzaniu mieszkania i spotkaniu z architektką
- wydarzeniu "Nasi twórcy na Zatrasiu"
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie z architektką wnętrz i artystką Alicją Opachowską-Szymańską. Wydarzenie odbędzie się 7 lutego o godz. 11:00 w siedzibie biblioteki przy ul. Broniewskiego 9A.
Spotkanie poświęcone będzie świadomemu kształtowaniu przestrzeni mieszkalnej. Jak podkreślają organizatorzy, każdy właściciel mieszkania, który je urządza, w pewnym sensie sam staje się architektem. To od przemyślanego układu mebli i funkcji zależy komfort codziennego życia, a mieszkanie – jako „żywa tkanka” – zmienia się wraz z upływem czasu i potrzebami domowników.
Architektura, sztuka i wrażliwość
Alicja Opachowska-Szymańska (ur. 1944) jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Po uzyskaniu dyplomu kontynuowała edukację w Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, którą ukończyła w 1978 roku. W latach 70. z powodzeniem działała w obszarze architektury wnętrz, wystawiennictwa oraz grafiki wydawniczej.
W kolejnej dekadzie artystka obrała jednak inną drogę twórczą, poświęcając się kolażom, w których łączyła żeliwo, drewno, skórę i szkło. Ta forma stała się jej prawdziwą pasją. Jej twórczość uzupełniają także wiersze, pełne wrażliwości na piękno codzienności. Prace Alicji Opachowskiej-Szymańskiej były prezentowane na licznych wystawach i w galeriach w Polsce oraz za granicą.
Dziedzictwo Jana Szymańskiego
Podczas spotkania przywołana zostanie również postać Jana Szymańskiego (1928–2003) – wybitnego architekta, rysownika i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom uzyskał w 1952 roku, a już wcześniej został asystentem w Katedrze Rysunku Odręcznego, gdzie przez lata kształcił kolejne pokolenia architektów.
Jan Szymański zajmował się projektowaniem architektury wnętrz i wystaw, a także działalnością popularyzatorską. W licznych poradnikach i felietonach radził czytelnikom, jak samodzielnie i świadomie formować przestrzeń mieszkalną. Był autorem i współautorem cenionych publikacji, m.in. „Żyjące ściany”, „Małe mieszkanko”, „Książka o mieszkaniu” czy „Mały domek na działce”. Równolegle tworzył rysunki satyryczne publikowane w tygodniku „Szpilki” oraz wyrafinowane rysunki architektury o niemal kaligraficznej precyzji.
Po przejściu na emeryturę poświęcił się malarstwu pejzażowemu, inspirowanemu miniaturami holenderskich mistrzów XVII wieku.























Napisz komentarz
Komentarze