Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:59

Nowa linia na Żoliborzu zamiast zawieszonej 205

Zawieszenie linii 205 do odwołania wzbudziło sprzeciw wśród żoliborzan. Kursujący autobus stanowił połączenie Nowego Żoliborza ze starą częścią dzielnicy, a nawet z Bielanami. ZTM zdecydował jednak, że linia 205 po wakacjach nie będzie obsługiwana. Powód? Zbyt małe obciążenie.

Brak autobusu z numerem 205 w powakacyjnym rozkładzie wywołał oburzenie wśród mieszkańców Żoliborza. Sprawa stała się tematem licznych dyskusji na forach sąsiedzkich. Utworzono nawet petycję skierowaną do dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, pod którą podpisało się ponad 400 osób.

„Mimo niskiej częstotliwości kursowania linii 205 wielu mieszkańców korzystało z tego połączenia. Autobusy nr 205 zapewniały transport wielu uczniom z żoliborskich szkół podstawowych i liceów oraz rodzicom odprowadzającym swoje dzieci do żłobków i przedszkoli. Wraz ze wzrostem liczby mieszkańców w rejonie południowej części dzielnicy konieczne jest zwiększanie możliwości korzystania z komunikacji publicznej. Wymagać może ona dostosowania w zakresie przebiegu lub częstotliwości w stosunku do stanu pierwotnego, jednakże połączenia nie powinny być likwidowane. Miasto, które walczy z zanieczyszczeniami powietrza oraz przegęszczeniem komunikacją samochodową, powinno zapewniać mieszkańcom alternatywne środki komunikacji, których sieć będzie się rozwijać” – czytamy w petycji.

Zarząd Transportu Miejskiego uzasadnił decyzję o bezterminowym zawieszeniem linii zbyt małym obciążeniem. Autobusy obsługujące linię 205 liczyły 50 miejsc. Według statystyk ZTM, średnie obłożenie autobusu w godzinach szczytu liczyło 20 proc. Jej roczne utrzymanie wynosiło około 5 mln zł. Wedle niektórych opinii powodem takiego stanu była nieatrakcyjna częstotliwość kursów czy brak punktualności. ZTM mierzy się jednak z deficytem kierowców. Obsługiwane małymi taborami linie socjalne będą zastępowane dłuższymi trasami, na których pojadą większe autobusy, tak by przewieźć jednorazowo jak największą liczbę pasażerów.

Nowa linia od dziś – o tym jak się sprawdza radni porozmawiają z przedstawicielami ZTM w listopadzie

Od dziś po żoliborskich ulicach kursuje autobus z numer 321. Jest to efekt połączenia linii 205 i 327. W związku z jej uruchomieniem zawieszono przystanki Elbląska 03 i Powązki cm. Wojskowy. Jednocześnie wznowiono funkcjonowanie przystanków: CH ARKADIA 01; PRZASYNSKA 03; RYDYGIERA 01; PL. GRUNWALDZKI 09, 10, 11, 12; PL. INWALIDÓW 06.

Jednym założeń nowej linii jest stworzenie komunikacyjnego połączenia placu Grunwaldzkiego z placem Inwalidów i Wilsona. Decyzją ZTM autobus będzie kursował dwa razy na godzinę. Linie uruchomiono na zasadzie pilotażu. Jej wydajność będzie weryfikowana w listopadzie podczas spotkania przedstawicieli ZTM  z żoliborskimi radnymi podczas komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h