Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 01:18
Reklama

Koniec kolejnego etapu Budżetu Obywatelskiego. Warszawiacy głosowali chętniej niż rok temu

W poniedziałek zakończył się etap głosowania na projekty zgłoszone w Budżecie Obywatelskim. Choć tegoroczna edycja mierzyła się z trudnościami i nie policzono jeszcze wszystkich głosów wiadomo już, że w tym roku oddano ich więcej niż w ubiegłym. Takiej tendencji nie było do 2015 roku.

- Już wiemy, że w tej edycji zagłosowało ponad 100 tys. warszawianek i warszawiaków! Dziękuję wszystkim, którzy oddali swoje głosy i wsparli propozycje mieszkańców, ale także pomysłodawcom, urzędnikom i radnym – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektor koordynator ds. kultury i komunikacji społecznej.

Najwięcej głosów oddano na Białołęce i Pradze Południe. Kilka godzin przed zakończeniem głosowania Żoliborz był na piątym miejscu. Tu oddano 56 głosów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Dane obrazują jedynie liczbę oddanych głosów drogą elektroniczną, choć po doświadczeniach z poprzednich edycji wiadomo, że tych, oddanych na papierowych kartach było znacznie mniej. W zeszłym roku, po pełnym podliczeniu, na Żoliborzu oddano 57 głosów na 1000 mieszkańców.  Pełne wyniki i projekty, które zostaną zrealizowane w 6. Edycji budżetu obywatelskiego poznamy w 3 października.

Zestawienie z poprzednich lat

Jedną z ważniejszych nowości w tegorocznej edycji jest wprowadzenie projektów ogólnomiejskich. Każdy mógł zagłosować maksymalnie na 15 projektów dzielnicowych i  10 ogólnomiejskich. Zmianie uległa liczba wymaganych podpisów na liście poparcia. Projekt dzielnicowy musiał uzyskać 20 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, czyli o 10 mniej niż poprzednio, a projekty ogólnomiejskie – 40 podpisów mieszkańców Warszawy. Projekty, które przejdą do etapu realizacji, na poziomie ogólnomiejskim będą musiały uzyskać co najmniej 100 ważnych głosów, zaś na dzielnicowym co najmniej 50.

Budżet Obywatelski wedle zasad ustawy o samorządzie

Coraz częściej osoby aktywnie tworzące projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego dawały wyraz zrezygnowania. Na etapie weryfikacji wniosków odrzucono w tym roku około jedną trzecią pomysłów. Najczęściej powodem oceny negatywnej zgłoszonego projektu był brak możliwości realizacji w ciągu jednego roku budżetowego.

Tegoroczna edycja budżetu realizowana jest na podstawie zarządzenia ustawą, która narzuca obowiązek jego utworzenia. „Przepisy ustawy narzucają m.in. obowiązek realizacji projektów w ciągu jednego roku budżetowego, nie dopuszczając stosowanych dotychczas wyjątków (np. wcześniejszego rozpoczęcia prac przygotowawczych). Złamanie tej zasady grozi poważnymi konsekwencjami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dlatego też do głosowania nie zostały dopuszczone projekty, których realizacja nie jest możliwa w ciągu 12 miesięcy” – tłumaczyli urzędnicy.

Mimo wszystko warszawiacy nie zniechęcili się do głosowania. Od drugiej edycji budżetu obserwowaliśmy ciągły spadek frekwencji. Choć oficjalne wyniki poznamy w czwartek to już dziś wiadomo, że tegoroczna edycja przerwała złą passę. W ubiegłym roku oddano niespełna 90 tys. głosów.


budzet_wykres-1170x534
budzet_wykres-1170x534


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 15 km/h