Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:20

Ruszyło głosowanie w budżecie obywatelskim

Tegoroczna edycja budżetu obywatelskiego rozkręciła się na dobre. Do 23 września trwa głosowanie na projekty. W tej edycji można wybrać maksymalnie 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

W tej edycji mieszkańcy zgłosili 2166 pomysłów. Ostatecznie mieszkańcy mogą wybierać spośród 1425 projektów. Na Żoliborzu do głosowania dopuszczono 26 projektów z około 60 wniosków. Największy wybór mają mieszkańcy Wawra (137 projektów) i Pragi-Południe (134 projekty). Na poziomie dzielnicowym, żoliborzanie podzielą ponad 1,6 mln zł. Oznacza to, że zrealizowanych będzie tyle zadań, ile zmieści się w kwocie na daną dzielnicę. Wygrywają projekty, które zdobyły najwięcej głosów.

- Mieszkańcy zgłosili wiele pomysłów związanych z przestrzenią publiczną. Sporo jest projektów dotyczących placów zabaw oraz obiektów sportowo-rekreacyjnych. Bardzo popularne są tak zwane, projekty miękkie – zajęcia sportowe, warsztaty naukowe, pikniki, garażówki, kina plenerowe i inne wydarzenia sąsiedzkie – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

W tym roku wybieramy 15 z 26 projektów dotyczących bezpośrednio Żoliborza i 10 ze 101 projektów ogólnomiejskich, na które przeznaczono 25 mln zł. Udział w głosowaniu może wziąć każdy warszawiak – nie trzeba być zameldowanym ani pełnoletnim, wystarczy być mieszkańcem Warszawy.

Jak zagłosować?

Należy wejść na stronę budżetu obywatelskiego, gdzie będzie widoczny przycisk rozpocznij głosowanie. Następnie należy podać swój adres e-mail, na który zostanie wysłany link do głosowania. Po otworzeniu przesłanego linku wybieramy poziom dzielnicowy lub ogólnomiejski wybierając dzielnicę. Liczba, wybranych przez głosującego, projektów wyświetla się na czarnym polu w prawym górnym rogu formularza. Po zagłosowaniu niezbędne jest uzupełnienie swoich danych osobowych. Przed wysłaniem warto sprawdzić poprawność zgłoszenia.

Innym sposobem jest tradycyjne głosowanie za pomocą papierowej karty, która dostępna jest w urzędzie dzielnicy.

Coraz mniejszy entuzjazm

Tegoroczna edycja BO od początku mierzy się z trudnościami. Opóźnienia spowodowane wyborami samorządowymi zwiększyły się przez konieczność poprawki regulaminu unieważnionego wcześniej przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Do BO zraziło się wielu warszawiaków. Na etapie weryfikacji wniosków odrzucono około jedną trzecią pomysłów. Najczęściej powodem oceny negatywnej zgłoszonego projektu był brak możliwości realizacji w ciągu jednego roku budżetowego. Tegoroczna edycja budżetu realizowana jest na podstawie zarządzenia ustawą, która narzuca obowiązek jego utworzenia. „Przepisy ustawy narzucają m.in. obowiązek realizacji projektów w ciągu jednego roku budżetowego, nie dopuszczając stosowanych dotychczas wyjątków (np. wcześniejszego rozpoczęcia prac przygotowawczych). Złamanie tej zasady grozi poważnymi konsekwencjami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dlatego też do głosowania nie zostały dopuszczone projekty, których realizacja nie jest możliwa w ciągu 12 miesięcy” – tłumaczą urzędnicy. 

Entuzjazm związany z BO słabnie jednak od kilku edycji ze względu na realizacje projektów w poprzednich edycjach. Poziom wykonania projektów w II edycji to – 95 proc.; w III edycji – 91 proc.; zaś w IV to już 80 proc.


budzet-głosowanie

budzet-głosowanie

mapka-z-liczba-projektow-poddanych-pod-glosowanie

mapka-z-liczba-projektow-poddanych-pod-glosowanie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ