Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:48

Włoskie podwórko - Fatto a mano

Klimat panujący we Włoszech ma tę ogromną zaletę, że przez większą część roku rozpieszcza mieszkańców i turystów słońcem i piękną pogodą. Nic dziwnego zatem, że długie letnie wieczory spędza się w Italii na dworze, biesiadując przy stołach z przyjaciółmi i rodziną. Temperamentni, głośni i rozrywkowi mieszkańcy włoskiego „buta” celebrują spożywanie rodzimych specjałów przez długie godziny. I nie ma się czemu dziwić!

Są przecież przekonani, że włoska kuchnia jest najlepsza na świecie, a na pewno najpopularniejsza. Faktycznie, oparta na prostych, oryginalnych składnikach jest lekka, a w dodatku idealnie komponuje się z winem. Po prostu dolce vita… i czego chcieć więcej? Naturalnym jest więc, że w trakcie podróży z zazdrością przyglądamy się włoskim zwyczajom i z ogromną pasją przenosimy je na własne podwórko.

Z fascynacji tym co proste, lecz pyszne i najwyższej jakości, oraz z miłości do pysznego jedzenia i wina stworzyliśmy na Żoliborzu restaurację Fatto a mano - nasze „małe włoskie podwórko”. To właśnie tu o tej porze roku przy ogrodowych stołach, do późnych godzin nocnych, siedzą nasi Goście i celebrują lato. Jesteśmy dumni z tego, że nasza restauracja wieczorami  przypomina wielki włoski dom - czasem roześmiany, czasem głośny, czasem pełen szczęśliwych dzieci, ale zawsze wypełniony aromatami pysznego jedzenia.

W menu Fatto a mano, jak na włoską restaurację przystało, znaleźć można pizzę. Placek musi być koniecznie z pieca opalanego drewnem, bo to przecież standard w Italii, a my lubimy spełniać ten najwyższy. Nic dziwnego, że nasze chrupiące przysmaki przywiązują, a niektórych wręcz uzależniają. To, co można na nich znaleźć, często zaskakuje, ale nigdy nie rozczarowuje naszych Gości.

Kolejne, a właściwie równorzędne miejsce w menu zajmuje pasta. Zgodnie z nazwą „Fatto a mano” - czyli ręcznie robione - makaron wytwarzany jest od podstaw w naszej kuchni. Obok najpopularniejszych kształtów, takich jak spaghetti, pappardelle czy farfalle, przygotowujemy również dania z mniej znanymi spirali, bucatini, reginette czy uwielbianą przez wielu gramigną. Wśród dodatków do makaronu znaleźć można owoce morza, sery, a także produkty sezonowe takie jak szparagi, kurki czy świeżą truflę.

Szef kuchni stara się o odpowiednią selekcję dostawców, dzięki czemu trafiają do nas często mało popularne, ale wyjątkowe, lokalne składniki z Włoch. Cały sekret kuchni włoskiej polega na gotowaniu z produktów najwyższej jakości. Docenili to nasi Goście: w konkursie zorganizowanym przez „Gazetę Żoliborza” otrzymaliśmy wyróżnienie w kategorii „najlepsza jakość”, za co serdecznie dziękujemy.

W Fatto a mano staramy się przypominać Gościom, że włoskie produkty to nie tylko pomidory, mozzarella i bazylia. W menu wykorzystujemy często mniej popularne składniki dań, które dobrze znane są w różnych regionach Włoch. Należą do nich zarówno wędliny, jak i liczne gatunki warzyw, ziół czy serów. Fakt ten sprawia, że czasami Gościom brakuje klasycznych smaków, ale większość z nich odkrywa kuchnię Fatto a mano z dużą przyjemnością

Nie jesteśmy we Włoszech, jednak
i u nas ostatnio słońca nie brakuje. Nie mamy co prawda Morza Śródziemnego, ale za to otacza nas piękny zielony Żoliborz. Kto zatem zabroni nam delektować się włoskimi specjałami i pić schłodzone wino na naszym „włoskim podwórku”?

Restauracja Fatto a mano
Ristorante & Wine Bar
ul. L. Rydygiera 9
Warszawa - Żoliborz
www.restauracjafattoamano.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h