Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 kwietnia 2024 02:10

Mniej startów z lotniska Warszawa-Babice. Jest decyzja miasta

Dodatkowe punkty pomiaru hałasu na Bielanach i Żoliborzu, sto lotów szkoleniowych dziennie i obowiązkowy montaż transponderów w celu identyfikacji toru lotów samolotów korzystających z lotniska na Bemowie – taką decyzję wydał stołeczny ratusz.

- Jedno z postępowań administracyjnych, które prowadzone jest na nasz wniosek w sprawie uciążliwości akustycznej lotniska Warszawa-Babice właśnie zakończyło się wydaniem decyzji. Walczyliśmy o to 4 lata, ale było warto – poinformowało stowarzyszenie Ciche Niebo nad Warszawą, odnosząc się do decyzji miejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Maksymalnie 10 lotów w ciągu godziny

Od 30 marca przyszłego roku loty szkoleniowe i komercyjne po okręgu obejmującym przestrzeń nad osiedlem Piaski, Trasą AK i Wisłą mają być dozwolone jedynie w godz. 8-22. Wydana decyzja określa także liczbę wykonywanych lotów w ciągu dnia. Na Bemowie, rekordowa liczba operacji lotniczych (około 500 w ciągu dnia) jest porównywalna do tej, którą odnotowano na Okęciu. Od marca przyszłego roku na lotnisku Warszawa – Babice  w ciągu dnia będzie można wykonać 100, a w trakcie godziny 10 operacji lotniczych „rozumianych jako start, lądowanie, przelot, oraz lotów po kręgu.”

Dodatkowo, wedle decyzji każdy samolot ma być wyposażony w urządzenia umożliwiające weryfikację, czy pilot przestrzega wyznaczonej trasy kręgu i odstępów między poszczególnymi lotami. Do stołecznego ratusza co miesiąc mają trafiać rejestry startów i lądowań. Konieczne będzie również zainstalowanie 9 punktów stałego monitoringu hałasu i zmianę lokalizacji dwóch obecnych.

W obronie lotniska

Zwolennicy obecnej formy funkcjonowania lotniska twierdzą, że podjęte działania zmierzają w kierunku zabudowy terenu budynkami mieszkalnymi.

„Batalię przeciwko EPBC toczą założyciele profilu "Ciche Niebo Nad Warszawa" na portalu Facebook. W obronie lotniska stanęło środowisko lotnicze i należy kolejny raz podkreślić, iż obiekt ten posiada strategiczne znaczenie dla całej branży lotniczej, w tym Aeroklubu Warszawskiego, licznych ośrodków szkoleniowych, a także policji i LPR, które na Babicach posiadają swoje bazy” – czytamy w artykule zatytułowanym „Zorganizowane działania lobbystyczne na rzecz ograniczenia działalności lotniska Warszawa Babice” na portalu dlapilota.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 4°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h