Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:14

Sprawa lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy Gdańskiej zdjęta z sesji Rady Warszawy

Podczas dzisiejszej sesji, stołeczni radni mieli rozstrzygnąć los pierwszego w Warszawie zgłoszenia deweloperskiego w trybie "Lex Deweloper". Sprawę zdjęto z obrad, bo inwestor złożył nowy wniosek.  

W marcu do ratusza trafił o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Gdańskiej 5/7. Inwestor chciał wybudować sześciokondygnacyjny budynek wielorodzinny z lokalami usługowymi lub handlowymi w parterze i z garażem podziemnym. Wysokość obiektu według założeń miał mieć 22,5 metra.

Do wniosku dewelopera w trakcie 21 dni wpłynęło 114 uwag – w tym 95 kwestionujących inwestycję.

W okolicy, w której deweloper chce wybudować budynek wielorodzinny, jak informują urzędnicy planowany jest rozwój zabudowy dla domów jednorodzinnych o wysokości 12 metrów. Dla obszaru otoczenia ulicy Juliusza Słowackiego, obowiązują też szczegółowe regulacje zapisane w planie miejscowym, uchwalonym 10 października 2002 roku. Dopuszczają one zabudowę jednorodzinną o wysokości 13 metrów (dwie kondygnacje oraz poddasze użytkowe).

Rok temu deweloper byłby na przegranej pozycji

Ustawa zwana potocznie „Lex Deweloper” ma ułatwić przygotowanie i realizację inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących wbrew istniejącym planom zagospodarowania przestrzennego. Miało to wpłynąć na zwiększenie podaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową.

Przepisy weszły w życie latem zeszłego roku wzbudzając kontrowersje wśród samorządowców. Rada Warszawy, chcąc chronić interes mieszkańców i zapobiec niedopasowanej do lokalnych warunków zabudowę, przyjęła uchwałę określającą lokalne standardy urbanistyczne.

Projekt uchwały w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji zdjęty z obrad

W maju sprawę inwestycji przy ulicy Gdyńskiej poruszono podczas Rady Dzielnicy, na której radni z klubu „Miasto Jest Nasze” wskazali na niezgodność projektu inwestycji z planem miejscowym, przekroczenie norm wysokości i zakłócenie ładu przestrzennego w zabytkowej części Marymontu. Ostatecznie w głosowaniu przeszedł projekt inicjatorów stanowiska z jedną poprawką uzupełniająca. W konkluzji stanowiska czytamy: „…Rada Dzielnicy Żoliborz zwraca się do Rady Warszawy o odrzucenie wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Gdańskiej 5/7”.

W trakcie czternastego posiedzenia Rady Warszawy jednym z punktem miał być „Projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy”. Projekt został jednak zdjęty z obrad ze względu na nowy wniosek inwestora co wymaga ponownych działań urzędników w tej sprawie o czym poinformował Michał Olszewski, Zastępca Prezydenta Warszawy, podczas ustalania porządku obrad.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h