Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 07:46

Żoliborz Budżet Obywatelski: Zakończył się etap przyjmowania wniosków

Imprezy kulturalne, nowa zieleń czy ścieżki rowerowe na Żoliborzu. Budżet Obywatelski wkracza w kolejny etap. Zgłoszone inicjatywy będą teraz oceniane przez urzędników pod względem formalnym i merytorycznym.

W tym roku mieszkańcy stolicy rozdysponują łącznie 83 mln zł. Na projekty ogólnomiejskie z tej puli przeznaczono niemal 25 mln zł. Na poziomie dzielnicowym, żoliborzanie podzielą na projekty ponad 1,6 mln zł. Jakie inicjatywy w tym roku zgłosili mieszkańcy dzielnicy? W tej kategorii limit na jeden projekt wynosi 332 tys. zł.

Budżet Obywatelski Żoliborz: Nowa ścieżka, przejścia dla pieszych, więcej miejsc parkingowych

W ramach Budżetu Obywatelskiego, Żoliborz złożył około 60 wniosków na realizację projektów na poziomie dzielnicowym. To o 30 mniej niż w ubiegłym roku i o 60 w porównaniu do edycji sprzed dwóch lat. Inicjatywy podzielono na dziewięć kategorii: edukacja, komunikacja/drogi, kultura, ochrona środowiska, pomoc społeczna, przestrzeń publiczna, sport, zdrowie i zieleń miejska. W kontekście niektórych wniosków kategorie te przenikają się co oznacza, że jeden pomysł zaliczany jest do kilku kategorii.

Lokalizacja projektów budżet obywatelski Żoliborz

Debiut projektów ogólnomiejskich – kilka propozycji na Żoliborzu

Nowością w tegorocznej edycji są projekty ogólnomiejskie. – Mamy nadzieję, że mieszkańcy chętnie skorzystają z nowości, czyli możliwości zgłoszenia projektów ogólnomiejskich – mówiła w maju Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Lokalizacja projektów ogólnomiejskich na Żoliborzu - Budżet Obywatelski Żoliborz

Złożono również wnioski na realizację projektów spełniających kryterium ogólnodostępności dla całego miasta, które miałby by być zrealizowane na terenie Żoliborza. Łącznie jest ich około dziesięciu. Wśród nich są wizje nowych miejsc parkingowych, ścieżek rowerowych czy nowy pomnik przy placu Wilsona.

Głosowanie we wrześniu

Cała lista projektów dzielnicowych jak i ogólnomiejskich dostępna jest tutaj. Liczba wniosków na stronie może się sukcesywnie powiększać, ponieważ do bazy wprowadzane są projekty zgłoszone na formularzach papierowych.

Urzędnicy przez niemal dwa miesiące będą sprawdzać wnioski pod względem formalnym i merytorycznym. Następnym etapem Budżetu Obywatelskiego, który potrwa do 26 sierpnia będzie możliwość odwoływania się autorów inicjatyw od niedopuszczenia projektów pod głosowanie. Samo głosowanie przeprowadzone będzie od 6 do 23 września, a wyniki poznamy 3 października.


mapa-żoliborz-BO_ogólne-projekty

mapa-żoliborz-BO_ogólne-projekty

mapa-żoliborz-BO_dzielnicowe-projekty

mapa-żoliborz-BO_dzielnicowe-projekty


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 4 km/h