Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 30 listopada 2023 11:17

Czerwiec miesiącem recyklingu w Warszawie. Ratusz zachęca do podjęcia ekologicznych postanowień

Podczas Światowego Dnia Środowiska ratusz zachęcał do EKOpostanowień. Czerwiec w stolicy upłynie pod znakiem ekologii jako Warszawski Miesiąc Recyklingu.

„Z okazji Warszawskiego Miesiąca Recyklingu miasto przygotowuje m.in. rodzinny piknik, sesje szkoleniowe oraz dyskusje o mądrym gospodarowaniu odpadami wielkogabarytowymi URBANREC. Eksperci podzielą się dobrymi praktykami zero waste z kilku krajów Europy”- zakomunikował ratusz zachęcając jednocześnie do korzystania z listę EKOpostanowień, którą można zobaczyć na stronie dlaplanety.pl.

Cykl przygotowanych wydarzeń będzie promował podejście R3 - REDUCE - REUSE - RECYCLE (ogranicz - użyj ponownie - przetwórz). Skupia się ono na zasadach, które każdy z nas może zastosować.  Przekłada się ono na trzy zasady, które każdy z nas może zastosować. Po pierwsze, należy ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów. Po drugie, nie powinniśmy wyrzucać przedmiotów, które można jeszcze wykorzystać. I w końcu - pamiętajmy o przetwarzaniu bioodpadów.

Ekopiknik promujący drugie życie przedmiotów i ideę zero waste

Za niewiele ponad tydzień, w sobotę, 15 czerwca między godz. 12 a 18 odbędzie się Ekopiknik. Tego dnia, w ramach wydarzenia odbędą się wielkoformatowe gry o zasadach segregacji odpadów, warsztaty promujące drugie życie przedmiotów i ideę zero waste, a także lekcje z gotowania dań ze składników „po wczorajszym obiedzie”. Ponadto eksperci powiedzą, jak założyć kompostownik w przydomowym ogródku oraz zdradzą proste sposoby na zmniejszenie ilości wytwarzanych śmieci.

W Polsce w 2015 roku w gospodarstwach domowych wytworzono 10 863,5 tys. ton odpadów, z czego ok. 77% odebrano jako odpady zmieszane. Ogromna ich część (ok. 44%)trafiła na składowiska. Jedynie 26% odpadów komunalnych zostało poddanych recyklingowi. Według zapowiedzi ratusza, w trakcie wydarzenia Warszawa oficjalnie przystąpi do Koalicji 5 frakcji, która zrzesza firmy i instytucje pracujące nad system oznaczeń opakowań - piktogramy będą podpowiadały mieszkańcom, jak segregować poszczególne elementy odpadów, np. kartonik po mleku czy tusz do rzęs.

Jednym z ważniejszych punktów Warszawskiego Miesiąca Recyklingu będzie konferencja COLLECTORS. „Będzie okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami polskich i europejskich samorządów oraz reprezentantami przemysłu i biznesu, zajmującymi się gospodarką odpadami. Partnerzy wydarzenia zaprezentują dobre praktyki w zakresie odbioru i sortowania opakowań papierowych, zużytego sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego. Uczestnicy paneli dyskusyjnych przedstawią innowacje w zakresie organizacji systemu gospodarki odpadami, które działają w różnych regionach Europy” – informują stołeczni urzędnicy.

Najpierw Żoliborz – teraz cała Warszawa

W połowie kwietnia przed ratuszem na placu Bankowym aktywiści z koalicji ruchów miejskich przekonywali, że zakaz używania plastikowych, jednorazowych przedmiotów można wprowadzić znacznie wcześniej niż przewidują to dyrektywy Unii Europejskiej. – Chodzi nam o to, żeby taki zakaz zaczął obowiązywać zarówno w ratuszu jak i wszystkich jednostkach podległych, we wszystkich dzielnicach i żeby środki budżetowe przekazywane przez miasto również miały taki zapis, aby nie mogły być wydatkowane na jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku – tłumaczył wówczas Łukasz Porębski, żoliborski radny z ramienia Miasto Jest Nasze.

Złożona w stołecznym ratuszu petycja spotkała się z przychylnością Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy. Pod koniec maja ratusz poinformował o zakazie stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. - Podpisałem rozporządzenie, w myśl którego w urzędzie i we wszystkich agendach podlegających urzędowi - jak również na piknikach organizowanych przez nas - nie będziemy używać plastiku – tłumaczył w ostatnich dniach maja Rafał Trzaskowski.

W zarządzeniu czytamy, że ratusz rezygnuje z jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z tworzyw sztucznych. Miasto będzie też korzystać z usług gastronomicznych, w ramach których oferowany poczęstunek podawany jest bez używania jednorazowych plastikowych przedmiotów.

Wcześniej jednak tego typu inicjatywę podjął żoliborski Urząd Dzielnicy, w którym już w kwietniu zrezygnowano z naczyń wykonanych z plastiku czy ograniczono kupowanie wody w plastikowych butelkach zastępując je warszawską kranówką.

10 nowoczesnych automatów do opakowań

Kwestię pojawienia się butelkomatu na Żoliborzu poruszyły Jolanta Zjawińska i Anna Świeżawska, radne dzielnicy.  Automaty miałyby się pojawić w głównych punktach miasta, przy parkach, urzędach, szkołach i galeriach handlowych. Za każdą wrzuconą butelkę mieszkaniec otrzymałby określoną kwotę pieniędzy. Tego typu urządzenia od lat działają m.in. w Niemczech, a w ostatnim czasie także w Krakowie.

Wiadomo już, że w całej stolicy pojawi się 10 tego typu urządzeń. Ratusz ustala jeszcze lokalizację urządzeń. Automat, za przyjęte  butelki plastikowe, szklane i aluminiowe puszki, wydawać będzie zniżki na bilety do kina czy kawę. Będą to pierwsze na świecie automaty, które będą przyjmowały trzy różne rodzaje opakowań. Inicjatywa jest kolejnym etapem działań akcji „Świat bez odpadów”, w którą aktywnie włączył się stołeczny ratusz, Coca-Cola i Fundacja Nasza Ziemia. Pierwsza tura pięciu butelkomatów zostanie rozmieszczona w przestrzeni miejskiej jeszcze przed wakacjami, kolejne pięć – jesienią.


ekopiknik_2019
ekopiknik_2019


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ