Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 01:32

Żoliborski neon znów świeci pełnym blaskiem…

Neonowa instalacja „Światłotrysk”, stworzona przez związanego z Żoliborzem artystę Maurycego Gomulickiego jakiś czas temu zgasła. Na szczęście znowu świeci!
Żoliborski neon znów świeci pełnym blaskiem…

Źródło: UD Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • naprawie żoliborskiego "Światłotrysku"
  • wyjątkowym żoliborskim neonie

Neon zgasł kilkanaście dni temu wskutek celowego uszkodzenia instalacji elektrycznej w parku Kępa Potocka, o czym informowaliśmy. 

Instalacja została naprawiona i wyjątkowy żoliborski neon znów świeci. Przypomnijmy, że neonowa instalacja „Światłotrysk” popularnie zwana przez mieszkańców „Oranżadą”, „Neonem Szczęścia” tudzież „Różową Szklanką” obecna jest w żoliborskim pejzażu od 14 lat. jest znakomitym przykładem jak współczesna sztuka potrafi stać się integralnym elementem miejskiego pejzażu, a co ważniejsze wrosnąć w naszą świadomość. Neon zgasł w zeszłym roku na prawie dwa miesiące po uszkodzeniu instalacji. Rozbłysnął na nowo po interwencjach mieszkańców, radnych i samego twórcy - Maurycego Gomulickiego. Teraz sytuacja się powtórzyła i neon znowu zgasł. Na szczęście na krótko.

Różowy neon o wysokości 17 metrów powstał w 2009 roku. Neonowe żarówki zamocowane na metalowej siatce, gasną i zapalają się w określonej sekwencji. Wygląda trochę jak monstrualna szklanka oranżady, z której uciekają bąbelki. Różowa poświata daje rzeczywiście magiczny efekt w parkowej przestrzeni, oświetla po zmroku przestrzeń parkową.  - Pod „bąbelkową szklanką” możemy odpocząć na ławce nad stawem, by odnaleźć to, co zawsze jest wartościowe: radość i zachwyt, które stanowią o uniwersalnej chwili szczęścia, dla której warto żyć - mówił twórca dzieła Maurycy Gomulicki. Ale neon robi wrażenie nie tylko w swym bezpośrednim otoczeniu. Jego rozmiary i położenie przy Wisłostradzie sprawiają, że „Światłotrysk” jest też wyraźnie widoczny dla kierowców, pełni więc funkcję oryginalnego miejskiego emblematu powitalnego. Od kilku dni znowu świeci!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h