Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:39

Wiosenny weekend z rękodziełem

W sobotę i niedzielę, 20 i 21 kwietnia w Forcie Sokolnickiego odbędą się otwarte warsztaty oraz koncerty dla całych rodzin w ramach wiosennego weekendu z rękodziełem.
Wiosenny weekend z rękodziełem

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

  • wiosennym weekendzie z rękodziełem
  • programie imprezy: warsztatach, koncertach itp.

Podczas zorganizowanej przez Żoliborski Dom Kultury imprezy, tematem przewodnim będzie zgłębianie kultury i folkloru Mazowsza.

Program 
Sobota, 20 kwietnia

11:00–16:00 / Kolaże z Mazowsza
Otwarte warsztaty rodzinne
Wstęp wolny
Warsztat to spotkanie z techniką kolażu, ale kolażu wyjątkowego. Każdy z uczestników spotkania weźmie udział w małej sesji fotograficznej, a następnie swój portret będzie mógł wykorzystać przy pracy nad stworzeniem niepowtarzalnej pocztówki z Mazowsza. Będziemy odkrywać architekturę regionu, a także tradycje i wyjątkową przyrodę województwa mazowieckiego.

12:00-15:00 / Ptaszki Pana Andrzeja
Otwarty warsztat rodzinny i pokaz rzeźby ludowej
Wstęp wolny
Andrzej Graczyk jest uznanym ludowym rzeźbiarzem. Jego znak rozpoznawczy to drewniane ptaki. Ma na swoim koncie nagrody, wyróżnienia, jego prace zdobią kolekcje muzealne i prywatne.
Dlaczego akurat ptaki? Artysta mieszka blisko lasu, lubi je obserwować, słuchać ich śpiewu, kojarzą mu się z wolnością i przestrzenią. Andrzej Graczyk swoje ptaki dzieli na domowe, rajskie i fantazyjne. Jego firmowym znakiem są perliczki, które rzeźbi od ponad 30 lat. Ma na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie.

12:00 - 15:00 Graficzne chwasty
Wstęp wolny
Warsztaty tworzenia roślinnych kompozycji w technice monotypii. Podczas warsztatów będzie okazja zapoznać się z podstawami grafiki warsztatowej - z techniką monotypii. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne kompozycje w oparciu o wybrane motywy botaniczne Mazowsza. Uczestnicy gotowe prace będą mogli zabrać do domu i cieszyć się nimi dłużej.

13:00–16:00 / KAPELA NIWIŃSKICH – Zabawy z wiejskiego podwórka
Wstęp wolny
Zajęcia muzyczno – taneczne poświęcone są grom i zabawom, w które bawiły się dzieci, młodzież i dorośli na polskiej wsi, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Wyliczanki, tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Przygotowaliśmy zabawy adresowane do najmłodszych takie jak: Kokoszka, Mak, Pan Zelman, a także tańce -zabawy z Mazowsza takie jak mazurek, trojak czy poleczka.

12:00–15:00 / Muzeum Mazowieckie w Płocku
Otwarte warsztaty. Wstęp wolny
Warsztaty opierające się na opowieści o powstaniu i ewolucji kina i filmu. Do wykonania będą taumatropy- wynalazek zaprezentowany w 1824 roku przez Johna Ayrtona Parisa. Zasada działania opiera się na zjawisku zwanym "bezwładnością wzroku". Taumatrop to jedna z zabawek optycznych, której powstanie doprowadziło do rozwoju filmu.


Niedziela, 21 kwietnia

12:00-15:00 Roślinna pocztówka z Mazowsza
Wstęp wolny
Warsztaty tworzenia botanicznych kompozycji inspirowanych roślinnością Mazowsza. Na warsztatach stworzymy pocztówki przedstawiające motywy roślinne z naszego regionu. Prace zostaną wykonane w technice malowania gąbką przez szablony na podstawie wybranych motywów.

12:00–14:00 / KAPELA DZIKI SAD
Wstęp wolny
Zespół bazuje na tradycyjnym repertuarze Puszczy Zielonej, czerpiąc materiał źródłowy z nagrań archiwalnych i zgromadzonych przez siebie materiałów. Członkowie Kapeli jeżdżąc po kurpiowskich wsiach, uczą się bezpośrednio od śpiewaków i muzykantów - utrwalają in crudo pieśni z przekazu ustnego oraz muzykę w jej oryginalnym brzmieniu.

12:00–15:00 / Sitodruk
Warsztat rodzinny
Wstęp wolny
Wzory inspirowane florą i fauną Mazowsza odbijesz własnoręcznie metodą sitodruku na bawełnianej torbie.

Impreza odbędzie się w filii Żoliborskiego Domu Kultury - Forcie Sokolnickiego, przy ul. Stefana Czarnieckiego 51


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h