Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:52

Deweloper marzy o pięciu piętrach. "Lokalizacja spełnia standardy, ale inwestycja jest niezgodna z planem"

W Warszawie zapowiada się pierwsza inwestycja, która może powstać w ramach specustawy mieszkaniowej. Jest planowana na Żoliborzu przy ulicy Gdańskiej. Mieszkańcy mają 21 dni na zgłaszanie uwag. Do ratusza trafił wniosek złożony przez dewelopera  o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Gdańskiej 5/7. Inwestor chce wznieść sześciokondygnacyjny budynek wielorodzinny z lokalami usługowymi lub handlowymi w parterze i z garażem podziemnym. Wysokość obiektu ma mieć 22,5 metra. Wstępna liczba mieszkań została określona na 100. Tyle samo przewidziano miejsc parkingowych.

Rok temu deweloper byłby na przegranej pozycji

Ustawa zwana potocznie „lex developer” ma ułatwić przygotowanie i realizację inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących wbrew istniejącym planom zagospodarowania przestrzennego. Miało to wpłynąć na zwiększenie podaży gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Przepisy weszły w życie latem zeszłego roku wzbudzając kontrowersje wśród samorządowców. Rada Warszawy, chcąc chronić interes mieszkańców i zapobiec niedopasowanej do lokalnych warunków zabudowę, przyjęła uchwałę określającą lokalne standardy urbanistyczne. - Powstały one, by chronić warszawiaków przed konsekwencjami mieszkania w lokalizacjach pozbawionych odpowiedniej obsługi infrastrukturalnej. Mają one przede wszystkim zapewnić komfortowe odległości od szkół i przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej czy miejsc sportu i rekreacji. Określają także liczbę miejsc parkingowych, aby ograniczyć konsekwencje ewentualnego nielegalnego parkowania wokół nowo powstających inwestycji. Standardy obniżyły też dopuszczone w specustawie wskaźniki zabudowy – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta Warszawy.

To pierwszy kompletny wniosek w trybie tzw. "lex developer"

Działka, na której Greenfields chce wznieść budynek wielorodzinny to zaniedbany teren z parterową zabudową. W pobliżu są ogólnodostępne tereny wypoczynku, rekreacji i sportu jak park Kaskada i Skarpa Warszawska. W odległości zaledwie 140 metrów znajduje się przedszkole, 800 metrów - szkoła, a do przystanku komunikacji miejskiej jest 150 metrów, co oznacza, że lokalizacja inwestycji w tym zakresie spełnia minimalne standardy urbanistyczne w Warszawie. Okolica, w której deweloper chce wybudować budynek wielorodzinny, ja informują urzędnicy planowany jest rozwój zabudowy dla domów jednorodzinnych o wysokości 12 metrów. Dla obszaru otoczenia ulicy Juliusza Słowackiego, obowiązują też szczegółowe regulacje zapisane w planie miejscowym, uchwalonym 10 października 2002 roku. Dopuszczają one zabudowę jednorodzinną o wysokości 13 metrów (dwie kondygnacje oraz poddasze użytkowe). Jak można zauważyć przy planowanej inwestycji znajdują się dwa budynki wielorodzinne, które odznaczają się na tle jednorodzinnej zabudowy. Urzędnicy poinformowali, że 16 metrowy budynek  przy Gdańskiej 3 powstał, bo plan miejscowy w tym miejscu przewidywał zabudowę wielorodzinną o wysokości do 17 metrów. Z kolej blok przy Trószyńskiego 7 wybudowano na podstawie pozwolenia na budowę budynku jednorodzinnego. Wówczas obowiązujące prawo, budynek posiadający cztery lokale mieszkalne, kwalifikowało pod zabudowę jednorodzinną.

„Liczymy na zainteresowanie organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich i mieszkańców”

Uwagi do wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Gdańskiej 5/7 można zgłaszać do 17 kwietnia 2019 r. w formie pisemnej w siedzibie Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy  oraz przez ePUAP lub w formie poświadczonej podpisem elektronicznym. Ostateczną decyzję podejmie Rada m.st. Warszawy. - Ustawodawca ograniczył znacząco możliwość partycypacji społecznej w inwestycjach procedowanych w oparciu o Lex Deweloper. Mieszkańcy mają 21 dni na zgłaszanie uwag do opublikowanych w BIP’ie wniosków dotyczących projektów inwestycji. Ten sposób konsultacji nie spełnia warszawskiego standardu – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy i dodaje - Liczymy na zainteresowanie organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich i mieszkańców, ponieważ inwestycje, które mogą powstać w oparciu o specustawę mogą znacząco zmienić krajobraz miasta i wpłynąć na jakość życia warszawiaków.

z24591651V,Na-Zoliborzu--w-miejscu--gdzie-plan-zagospodarowan

z24591651V,Na-Zoliborzu--w-miejscu--gdzie-plan-zagospodarowan


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ