Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 15:03

Centrum Alzheimera otwarte!

W dniu 26 marca dokonano oficjalnego otwarcia nowej placówki wsparcia społecznego dla mieszkańców dzielnicy Żoliborz - Zespołu Opiekuńczo-Terapeutycznego Dziennego Domu Pomocy Centrum Alzheimera.
  • Źródło: UD Żoliborz

W tym artkule przeczytasz o:

  • otwarciu Centrum Alzheimera na Żoliborzu
  • planowanej działalności placówki
  • seminarium poświęconemu chorobie Alzheimera

Nową placówkę przy ul. Bieniewickiej 10/14 na Żoliborzu, w której znajdą wsparcie osoby chorujące na zespoły otępienne i chorobę Alzheimera oraz ich rodziny i opiekunowie, prowadzić będzie jako swoją filię warszawskie Centrum Alzheimera.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wielu instytucji związanych z zabezpieczeniem społecznym, m.in. zastępczyni prezydenta Warszawy Aldona Machnowska-Góra, dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Rodzinnej Tomasz Pactwa, który od początku był związany z projektem i wspierał mocno powstanie placówki, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy Marta Jakubiak oraz jej zastępczyni Izabela Halik, zastępczyni Dyrektora ds. Społecznych Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej Elżbieta Bogucka-Lityńska, dyrektor Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie Agnieszka Patela-Owczarczyk oraz jej Zastępczyni Anna Augustyniak i kierownik Wydziału Programów Społecznych Izabela Rytel-Szczerbińska, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Żoliborz w osobach burmistrza Pawła Michalca oraz jego zastępczyni Renaty Kozłowskiej, a także radni Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury na czele z przewodniczącą Dorotą Klejn, dyrektorzy i kierownicy Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Żoliborz, Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, Środowiskowego Domu Samopomocy, Dziennych Domów Samopomocy dla Seniorów.

Placówka już w niedługim czasie rozpocznie swoją działalność. W założeniu placówka realizować będzie program dziennego wparcia dla osób chorujących na zespoły otępienne oraz chorobę Alzheimera i ich rodzin, na zasadach identycznych jak ma to miejsce w głównej siedzibie Centrum Alzheimera przy Alei Wilanowskiej 257 w Warszawie. Ponadto w przyszłości w godzinach popołudniowych organizowane będą w placówce działania na rzecz seniorów, które będą zapobiegały wykluczeniu społecznemu i poprawiały jakość ich życia.

Po oficjalnej części związanej z otwarciem placówki, w Forcie Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego 51, zorganizowano seminarium „Wsparcie osób niepełnosprawnych poznawczo, szczególnie z chorobą Alzheimera w środowisku zamieszkania”. Prelegentami seminarium byli specjaliści i terapeuci pracujący na co dzień z osobami z deficytami pamięci i chorującymi na choroby otępienne. Prelegentami byli Maciej Czarnecki – specjalista neurolog, Dyrektor Centrum medycznego NeuroProtect w Warszawie, Aneta Jastrzębska – terapeuta Dziennego Domu Pomocy Centrum Alzheimera oraz Piotr Wnuk – kierownik tego Domu, a także Jarosław Gnioska – Dyrektor Centrum Alzheimera, który przedstawił wyzwania dotyczące budowy środowiskowego modelu wsparcia osób niepełnosprawnych poznawczo, ich rodzin i środowiska zamieszkania. Seminarium otworzyli przedstawiciele Dzielnicy Żoliborz – burmistrz Paweł Michalec, zastępczyni Renata Kozłowska, przewodnicząca Komisji Spraw Społecznych, Zdrowia i Kultury Dorota Klejn, naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Alicja Tyc-Żardecka oraz oczywiście Dyrektor Centrum Alzheimera Jarosław Gnioska. W czasie spotkania przedstawiono również informacje o chorobie Alzheimera z punktu widzenia lekarza praktyka oraz omówiono codzienne funkcjonowanie z osobą niepełnosprawną, w szczególności dotkniętą chorobą Alzheimera.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 26 km/h