Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 00:17

Protest przeciwko kładce do Cytadeli. Czy ma sens?

Zagłosuj w ankiecie. Czy kładka prowadząca z Alei Wojska Polskiego do Cytadeli powinna powstać?
Protest przeciwko kładce do Cytadeli. Czy ma sens?

Źródło: Zarząd Zieleni m. st. Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • petycji przeciwko budowie kładki pieszo rowerowej łączącej Aleję Wojska Polskiego z Cytadelą
  • argumentach przeciwników i zwolenników budowy kładki

Zdaniem aktywistów stowarzyszenia Miasto Jest Nasze planowana kładka pieszo-rowerowa łącząca Aleję Wojska Polskiego z Cytadelą nigdy nie powinna powstać. MJN stworzyło petycję i zbiera podpisy mieszkańców sprzeciwiających się budowie kładki. - Cytadela Warszawska i Park Fosa to serce Żoliborza, pełna historii otoczona pięknym parkiem Fosa. Pomysł budowy kładki może zagrozić integralności tego wyjątkowego miejsca - argumentują aktywiści.

Dodają także, że pierwsze drzewa pod budowę kładki już zostały wycięte, tymczasem w interesie mieszkańców dzielnicy leży zachowanie parku w takim stanie jak dzisiejszy. Budowa kładki może zdaniem działaczy MJN "zakłócić harmonię parku i zniszczyć niepowtarzalny charakter tego miejsca".  - Zamiast budowania betonowych słupów i niszczenia zielonego dorobku społeczników skoncentrujmy się na ochronie istniejących zabytków, rewitalizacji Cytadeli Południowej i poprawie jakości życia mieszkańców - apeluje Miasto jest Nasze.

Z drugiej strony budowa kładki ma także zwolenników. - Podejmowane w ostatnim czasie działania przeciwko budowie kładki łączącej Aleję Wojska Polskiego z Cytadelą jest dla mnie kompletnie niezrozumiałe. W mojej ocenie działania te są antyżoliborskie i zaprzeczają założeniom Jawornickiego. Żoliborz powstał w euforii odzyskania niepodległości i miał być tego faktu pomnikiem. Miał zdominować obiekt carski jakim jest Cytadela" - twierdzi znany z naszych łamów Wiktor Zając. Argumentuje przy tym, że kładka ma być wedle projektu lekką konstrukcją wpisującą się harmonijnie w przestrzeń parkową, a ubytki drzew nie będą duże. 
Jako argument za tym, że budowa kładki jest zgodna z przedwojennymi jeszcze założeniami oraz symbolicznym znaczeniem okolic Cytadeli publikuje zrealizowane 13 lat temu nagranie z udziałem wybitnego architekta Baltazara Brukalskiego, który wypowiedział się w tej sprawie.

A jak Państwo sądzą? Kładka łącząca Aleję Wojska Polskiego z Cytadelą powinna powstać, czy nie? Zachęcamy do głosowania w ankiecie: 

Ankieta: Czy kładka prowadząca z Alei Wojska Polskiego do Cytadeli powinna powstać?
Tak
68%
Nie
29%
Nie mam zdania
4%

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zalibusz 16.04.2024 21:15
"kładka pieszo-rowerowa łącząca Aleję Wojska Polskiego z Cytadelą nigdy nie powinna powstać". No i co z tego? Cytadela też nigdy nie powinna powstać - a powstała.

Żoliborzanka 04.04.2024 15:18
Zamiast forsować budowę kładki należałoby załatać dziury na ścieżce prowadzącej ze stacji metra i dworca Gdańskiego ( ul Dymińska ) do bramy Cytadeli i dalej do muzeum.To właśnie tą drogą przybywa większość zwiedzających .

Zalibusz 16.04.2024 21:26
W tej sprawie należy uparcie naciskać na uśmiechnięte władze Warszawy i Żoliborza. Ulica Dymińska do tej pory miała być wyremontowana, ale zawistne władze samorządowe nie zamierzały przyłączyć się do sukcesu PiS-owskich władz, jakim stało się wybudowanie nowych siedzib muzeów Wojska Polskiego i Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej. Skutkiem tej wojenki jest zauważalny dysonans jakościowy pomiędzy infrastrukturą drogową na zewnątrz i wewnątrz Cytadeli.

Antoni 03.04.2024 15:29
Bardzo ciekawy artykuł i wywiad, fajnie że materiał z YT a nie z tego koszmarnego FB, to od razu przyjemniej się ogląda :)

PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h