Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 06:11

Nowe chodniki i planowana wycinka drzew. Prace w alei Wojska Polskiego jeszcze w tym roku

ZDM w tym roku planuje zrealizować projekt zgłoszony przez mieszkańców Żoliborza w ramach budżetu partycypacyjnego w 2017 roku. Słaba regeneracja klonów wiąże się z dużymi zniszczeniami. Dlatego konieczna będzie ich wycinka. - W alei Wojska Polskiego są bardzo słabe i rozpadające drzewa. Dodatkowo jest to miejsce intensywnie użytkowane. W związku z tym trzeba podjąć pewne prace. Niestety wiąże się to z usuwaniem drzew – mówił podczas Komisji Ochrony Środowiska Tomasz Niewczas, inspektor ds. Zieleni na Żoliborzu. W tym roku planowane jest usunięcie 58 drzew w Alei Wojska Polskiego. Biorąc pod uwagę prace w ulicy Rydygiera, gdzie również odbędą się wycinki, to promieniu 2 km na Żoliborzu może zostać wyciętych ponad 100 drzew.

Chęć wprowadzenia gatunków szybko rosnących spowodowała monokulturę

Głównym gatunkiem drzew, który rośnie w alei Wojska Polskiego jest klon srebrzysty. - Szybko rośnie, ma bardzo słabą strukturę drewna i szybko się starzeje – mówił Tomasz Niewczas. Gatunek ten potrafi na przestrzeni jednego pokolenia potrafi osiągnąć spore rozmiary i zacząć obumierać. Dlaczego więc dominującym gatunkiem w Alei Wojska Polskiego jest klon srebrzysty? Według zdjęć z lat 30 i 40 na przedpolu Cytadeli występuje bardzo mało zieleni. Wówczas podjęto decyzję o szybkim zazielenianiu Żoliborza. - Chodziło o zastosowanie gatunków, które rosną szybko, wytworzą zieloną masę objętością koron, tak by zieleń w tym miejscu zaistniała. Wprowadzenie gatunków szybko rosnących spowodowała sytuacje monokultury . Oznacza to, że jeden gatunek, posadzony w tym samym miejscu, czasie i warunkach, odczuwa problem kompleksowo – wyjaśniał opiekun żoliborskiej zieleni. Klon jest tym gatunkiem drzew, u którego każda rana powoduje dużą infekcje. Inne drzewa mają skuteczne mechanizmy obronne zapewniające ochronę przed grzybami. Słaba regeneracja klonów wiąże się z dużymi zniszczeniami.

Zadanie trudne wizerunkowo, ale konieczne

Wizja wycięcia 58 drzew w alei Wojska Polskiego, a także 51 w ulicy Rydygiera w jednym roku budzi obawy o zaburzenie przestrzeni. W związku z chęcią jak najszybszego rozpoczęcia prac w ulicy Rydygiera wycinka jest konieczna w tym roku. Rozłożenie w czasie wycinki klonów w alei Wojska Polskiego na dwa lub trzy lata jest „proszeniem się o nieprzyjemne sytuacje”. - W przypadku klonów srebrzystych, ze względu na obawy społeczne, decyzja o ścięciu ich była odkładana. Teraz musimy się mierzyć z taką skala wycinki. Ja nie zdecydowałbym się na rozbicie jej na dłuższy okres – tłumaczył przedstawiciel Zarządu Zieleni Warszawskiej podczas Komisji Ochrony Środowiska. Ostateczne decyzje będą należały do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jak i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tak jak pokazuje przykład wniosków złożonych na wycinkę drzew w parku Żeromskiego, gdzie były wnioski o wycięcie 45 drzew, a wycięto 41. Wycinka 58 drzew odbędzie się w dwóch etapach. Część drzew będzie podlegała wnioskowi o natychmiastowe usunięcie, z kolei wniosek dotyczący pozostałych drzew jak i planowana wycinka ma nastąpić po 16 października. Do 2023 roku w rejonie alei Wojska Polskiego planuje się wyciąć 70 proc. klonów srebrzystych.

Zubożenie siedliska, które nastąpi po wycince wymaga zmiany sposobu zarządzania terenem

Jak poinformował Tomasz Niewczas w trakcie zeszłorocznej jesieni posadzono 40 drzew, które są uzupełnieniem ubytków. - Duży nacisk kładziemy na kwestie przyrodnicze, ponieważ tak intensywne prace będą odczuwalne dla lokalnego ekosystemu. Nastąpi bardzo duże zubożenie siedliska. Do tej pory można oglądać trzy duże pnie które leża w alei. One stanowią żerowisko choćby dla dzięciołów – wyjaśnia przedstawiciel ZZW. Planujemy zmienić sposób koszenia i grabienia. Pasy między drzewami i pod nimi przeznaczy się na łąki kwietne, a grabić będziemy jedynie wiosną. - Nie jest to rozwiązanie docelowe, a jedynie czasowe zapewniające dodatkowe siedliska i żerowiska na czas zubożenia kubatury drzew – tłumaczy inspektor ds. zieleni na Żoliborzu.

Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, projekt z budżetu partycypacyjnego „Rewitalizacja al. Wojska Polskiego” z 2017 roku, zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku

- Warte nadmienienia w pierwszej kolejności w kwestii budowy chodników jest inwestycja w al. Wojska Polskiego – mówi Tomas Dambi, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich, podczas konferencji dotyczącej planowanych inwestycji w 2019 roku. ZDM w tym roku planuje zrealizować projekt zgłoszony przez mieszkańców Żoliborza w ramach budżetu partycypacyjnego w 2017 roku. - Realizacja projektu jest opóźniona ze względu na to, że aleja jest zabytkowa i konieczne jest uzyskanie zgody konserwatora. Ogłosiliśmy przetarg na realizację robót i jeżeli uda się go rozstrzygnąć, prace rozpoczną się w najbliższych miesiącach – poinformowała Karolina Gałecka, rzecznik ZDM. W ogłoszeniu przetargowym czytamy, że pożądany termin ukończenia inwestycji przez ZDM wyznaczono na końcówkę lipca tego roku. Kilka dni temu otwarto oferty przetargowe. Na wykonanie prac w alei Wojska Polskiego wpłynęły dwie oferty. ZDM na wykonanie prac ma 2 mln zł. Jeden z wykonawców wycenił swoje prace na ponad 4 mln zł, drugi zaś na prawie 2,5 mln zł.

DSC01273

DSC01273

DSC01276

DSC01276

DSC01277

DSC01277

DSC01278

DSC01278


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ