Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:25

Maciej Jakubowiak w Najlepszej Księgarni

W Najlepsze Księgarni odbędzie się w poniedzialek, 25 marca spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem, krytykiem literackim, eseistą, redaktorem, pisarzem i autorem socjobiograficznej książki "Hanka. Opowieść o awansie". Rozmowę poprowadzi Konrad Janczura. Spotkanie rozpocznie się o 18:00.
Maciej Jakubowiak w Najlepszej Księgarni

Źródło: Najlepsza Księgarnia

W tym artykule przeczytasz o:

  • spotkaniu z pisarkzem Maciejem Jakubowiakiem
  • jego najnowszej ksiązce "Hanka. Opowieść o awansie"

W spotkaniu można będzie uczestniczyć w księgarni przy ulicy Cieszkowskiego 1/3 oraz online na Facebooku. W trakcie spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie. Wstęp wolny!

O książce:
Najpierw była Albina. Skończyła parę klas w wiejskiej szkole, na więcej nie pozwolił jej ojciec. Potem Hanka – już z maturą, pracowniczka biurowa kopalni, w młodości nawet sportsmenka. A po Hance – Maciek, absolwent dobrych studiów, miejska inteligencja. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.
Maciej Jakubowiak na warsztat bierze swoją rodzinę, ale własna historia jest dla niego punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu. Jaką rolę naprawdę odgrywają w nim edukacja, państwo, praca? Co nam po nim zostaje: opowieści rodziców i dziadków, stosunek do pieniędzy i podróży, a może brzuch? I jak opisać to, że choć jest lepiej, to może nie do końca się udało?

O autorze:
Maciej Jakubowiak (ur. 1987) – eseista, redaktor magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek "Ostatni ludzie", "Wymyślanie końca" świata oraz "Nieuchronny plagiat". Jego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca, stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nominowany do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. W 2017 roku obronił doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Za esej "Koniec z akademią" był nominowany do nagrody Grand Press. Uczestnik Wirtualnej Rezydencji Literackiej w Melbourne i Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej w Bratysławie. Od 2021 roku juror Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h