Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 23:01

Czy psychoterapia jest skuteczna w leczeniu depresji?

Niestety, depresja już dawno temu stała się powszechnym problemem. Na tyle powszechnym, że zasłużyła sobie na niechlubne miano choroby cywilizacyjnej. Nikt nie jest odporny na depresję – dziecko, osoba starsza czy w sile wieku, bogaty przedsiębiorca, sławny aktor, prosta szwaczka, nauczyciel, lekarka czy pielęgniarz – wszyscy mogą zapaść na depresję. Na szczęście temat ten jest coraz szerzej dyskutowany, co zdejmuje z niego swoiste tabu. O depresji trzeba bowiem mówić, normalizować ją i otoczyć ludzi dotkniętych tą okropną chorobą należytą opieką.

Depresja to podstępna choroba, która może rozwijać się bardzo długo praktycznie niezauważona, a gdy już jej objawy się nasilą, może całkowicie sparaliżować człowieka, zabrać mu energię i motywację do działania. W takich sytuacjach nawet najprostsze czynności, jak wstawanie z łóżka czy dbanie o własną higienę przerastają całkowicie osobę chorą. Nie jest to objaw lenistwa, to objaw choroby, dlatego takim osobom należy się mądre wsparcie, pomoc i zrozumienie. Osoby chore potrzebują też leczenia. A czy psychoterapia może pomóc radzić sobie z depresją? Przeczytaj!

Czym jest depresja?

Depresja to choroba, która może rozwijać się w ukryciu. Atakuje umysł człowieka, zaburzając pracę neuroprzekaźników w mózgu i sprawiając, że życie wydaje się puste i pozbawione jakiegokolwiek sensu oraz znaczenia. Nie należy mylić depresji, prawdziwej, poważnej choroby, z chwilowym obniżeniem nastroju czy po prostu złym humorem.

Depresja to, niestety, słowo bardzo często nadużywane i używane w złym kontekście. Człowiek, który po prostu pewnego ranka obudził się w złym humorze, czy doświadcza spadku nastroju z powodu jednego ciężkiego dnia w pracy, nie ma depresji, jest po prostu smutny. Z depresją wiąże się obniżony poziom nastroju, który utrzymuje się przez kilka tygodni. Wcale nie musi mieć też realnej przyczyny – realną przyczyną takiego stanu rzeczy są tu bowiem nie czynniki zewnętrzne, a właśnie choroba, która atakuje mózg i zaburza jego równowagę biologiczną.

Depresja może być chorobą śmiertelną i o tym też należy głośno mówić – nieleczona depresja w skrajnych sytuacjach doprowadzić może do prób targnięcia się na własne życie. Osoba chora przytłoczona chorobą i nierzadko niezrozumieniem ze strony społeczeństwa może w ten sposób próbować zakończyć ogromne wewnętrzne cierpienie, które przeżywa każdego dnia. Jednak prawdziwym rozwiązaniem jest podjęcie odpowiedniego leczenia. Psycholog w Warszawie, psychiatra czy psychoterapeuta – miasto to oferuje szeroki wybór wybitnych specjalistów, gotowych zaoferować swoją pomoc. Cierpienie na depresję wymaga profesjonalnego wsparcia. Jeżeli doświadczasz objawów depresji, nie wahaj się szukać pomocy. Podobnie, jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich może cierpieć na depresję, również poszukaj dla niego wsparcia. Pamiętaj, osoba dotknięta chorobą potrzebuje Twojej obecności i wsparcia, nawet jeśli nie jest w stanie tego wyraźnie okazać.

Objawy depresji

Depresja może bardzo długo nie dawać żadnych widocznych objawów, dlatego jest tak groźną chorobą. Latami może rozwijać się w ukryciu, a zmiany mogą następować bardzo powoli i przez długi czas być niezauważalne. Może zacząć się od stopniowego obniżenia poziomu nastroju, coraz większego poczucia zmęczenia i stopniowej utraty zainteresowania dawnym hobby czy spotkaniami towarzyskimi. Człowiek chory może powoli odcinać się od świata, mieć problemy z koncentracją, snem, pamięcią, wykonywaniem własnych obowiązków, dbaniem o siebie i innych.

Może też nie być zainteresowany podtrzymywaniem znajomości i relacji, co może prowadzić do coraz większego poczucia izolacji i osamotnienia, a to w rezultacie może jeszcze bardziej pogarszać stan chorego.

Osoba chora może doświadczać też myśli samobójczych, podejmować próby samobójcze czy wykazywać się zachowaniami autoagresywnymi. Może mieć też większą skłonność do uzależnień – będzie robić bowiem wszystko, by choć trochę rozładować to nieznośne, ogromne i wewnętrzne napięcie, które ciągle musi znosić jej psychika.

Czy psycholog może pomóc radzić sobie z depresją?

Na szczęście społeczeństwo wie już coraz więcej na temat depresji. Temat depresji przestaje być tematem tabu, a więc coraz więcej chorych otrzyma fachową pomoc, której tak bardzo potrzebuje. W przypadku depresji pierwszym, co może przyjść na myśl, gdy myślisz o leczeniu, jest farmakoterapia.

To prawda, farmakoterapia jest bardzo skuteczna i pozwala na odzyskanie utraconej równowagi chemicznej w mózgu, ale czy to wszystko? A co z wizytą u psychologa? Również ta forma pomocy jest bardzo ważna. Psycholog zdecydowanie może pomóc radzić sobie z depresją.

Bardzo często wizyta u psychologa to ten pierwszy, tak bardzo potrzebny krok do zrozumienia, co się dzieje, czym jest depresja i do rozpoczęcia leczenia. Psycholog ma wiedzę na temat depresji i może uświadamiać ludzi na jej temat, tłumaczyć mechanizmy działania, wspierać i oferować konkretną pomoc – również z udziałem innych profesjonalistów, w tym psychoterapeutów.

Terapia psychologiczna wymaga mnóstwa pracy ze strony osoby chorej. To długotrwały proces, który na szczęście odbywa się pod okiem doświadczonego terapeuty, który nie rozwiąże co prawda problemów za osobę chorą, ale będzie towarzyszył w tym procesie, wspierał i nigdy nie zostawi samotnie na drodze do pełniejszego, bardziej satysfakcjonującego i wolnego od depresji życia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 27 km/h