Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:44

Minister-prezydent rządu Flandrii z wizytą na Żoliborzu

Minister-prezydent regionalnego rządu Flandrii - Jan Jambon złożył wieniec przed pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na Placu Inwalidów.
Minister-prezydent rządu Flandrii z wizytą na Żoliborzu

Źródło: UD Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • wizycie ministra-premiera Flandrii na Żoliborzu
  • uczczeniu pamięci dywizji generała Maczka

W Belgii każdy region autonomiczny ma swój rząd, na którego czele stoi minister-prezydent wybierany przez lokalny parlament (radę regionalną). Od 2019 roku funkcję tę sprawuje Jan Jambon, który przybył właśnie do Polski z oficjalną wizytą. W poniedziałek 4 marca odwiedził również Żoliborz, by złożyć wieniec przed pomnikiem I Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka na Placu Inwalidów. Ten spontaniczny gest to wyraz pamięci o polskich żołnierzach, którzy w 1944 i 1945 roku wyzwalali Belgię i Holandię. Żołnierze generała Stanisława Maczka wyzwolili m.in. Ypres, Gandawę i Passchendale. Dzięki znakomitemu manewrowi oskrzydlającemu, po ciężkich walkach Maczkowi udało się wyzwolić Bredę bez strat wśród ludności cywilnej. 26 marca 1945 pod Łukiem Triumfalnym w Paryżu został odznaczony Komandorią Krzyża Legii Honorowej. 

W tym wydarzeniu wziął udział również pułkownik Janusz Gołuchowski, świętujący swoje 96. urodziny. Janusz Gołuchowski, znany ze swojego zaangażowania w kultywowanie pamięci o generale Stanisławie Maczku i szlaku bojowym jego I Dywizji Pancernej został również uhonorowany przez burmistrza dzielnicy Pawła Michalca, który złożył serdeczne życzenia jubilatowi oraz oddał hołd bohaterom, także składając wieniec przed pomnikiem I Dywizji Pancernej.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h