Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:11

Żoliborzanki, Bielanianki - zadbajcie o swoje zdrowie!

Od 22 do 28 stycznia obchodzony jest Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. To jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet. Warto pamiętać, że Warszawa zapewnia bezpłatne szczepienia przeciw HPV zmniejszające ryzyko zachorowania na ten nowotwór, a w miejskich placówkach medycznych można wykonać badania diagnostyczne.
Żoliborzanki, Bielanianki - zadbajcie o swoje zdrowie!

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

 • tygodniu profilaktyki raka szyjki macicy
 • bezpłatnych badaniach cytologicznych

Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Drogie warszawianki – wiem, że codziennie macie na głowie mnóstwo obowiązków. Pracujecie zawodowo, albo uczycie się, troszczycie się o najbliższych, jesteście zabiegane. Ale zadbajcie o siebie i skorzystajcie z badań profilaktycznych, które są dostępne w miejskich przychodniach, blisko domu. A jeżeli jesteście mamami – zadbajcie również o zdrowie Waszych córek. Przypominam, że w Warszawie całkowicie za darmo można zaszczepić nastolatki przeciw HPV, groźnemu wirusowi, który jest jedną z przyczyn zachorowania na nowotwór szyjki macicy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Według danych Ministerstwa Zdrowia, rak szyjki macicy jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów kobiet na świecie i siódmą w Polsce. Każdego roku w Polsce diagnozuje się ok. 4 tys. przypadków tego nowotworu – połowa pacjentek przegrywa walkę z chorobą z powodu zbyt późnego wykrycia.

Cytologia – badanie, które może uratować życie
Warto pamiętać, że rak szyjki macicy jest jednym z nielicznych nowotworów, któremu można skutecznie przeciwdziałać dzięki regularnym badaniom cytologicznym. Wykonujemy je bezpłatnie w ramach świadczeń NFZ w miejskich przychodniach i szpitalach. Na cytologię można się umówić bez skierowania – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za miejską politykę zdrowotną.
Bezpłatne badania cytologiczne w ramach programu NFZ wykonuje w poradni ginekologiczno-położniczej Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Żoliborz. Badanie na Żoliborzu i Bielanach można wykonać w przychodniach:

 • przy ulicy Elbląskiej 35
 • przy ulicy Kleczewskiej 56
 • przy ulicy Kochanowskiego 19
 • przy ulicy Sieciechowskiej 4
 • przy ulicy Szajnochy 8 
 • przy ulicy Wrzeciono 10c 
 • przy ulicy Żeromskiego 13 

oraz w Szpitalu Bielańskim im. ks. Jerzego Popiełuszki. 

Badania wykonują bezpłatnie także inne miejskie placówki.

Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) oferowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia adresowany jest do kobiet w wieku 25-64 lata:

 • które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat;
 • obciążonych czynnikami ryzyka (zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV - typem wysokiego ryzyka), które nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Kobiety, które były leczone z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy, po zakończeniu kontroli onkologicznej (decyzję podejmuje lekarz prowadzący leczenie onkologiczne) ponownie zostają objęte skryningiem cytologicznym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h