Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:55

Finisaż wystawy Alina Janowska. Filmowa ikona Żoliborza

1 lutego w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędzie się finisaż wystawy „Alina Janowska. Filmowa ikona Żoliborza”.
  • Źródło: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Finisaż wystawy Alina Janowska. Filmowa ikona Żoliborza

Źródło: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

Finisaż wystawy „Alina Janowska. Filmowa ikona Żoliborza” odbędzie się 1 lutego w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, w Alejach Ujazdowskich 20.

Podczas finisażu opowieści o Alinie Janowskiej snuł będzie autor książki „Jam jest Alina”, Dariusz Michalski. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Wajda. Po rozmowie odbędzie się seans filmu „Samson” w reżyserii Andrzeja Wajdy, który budził pomiędzy reżyserem a aktorką sprzeczne emocje.

W trakcie wieczoru będzie również okazja, by po raz ostatni przyjrzeć się z bliska wystawie „Alina Janowska. Filmowa ikona Żoliborza”, która na ten szczególny dzień zostanie przeniesiona do siedziby CKF. ALINA JANOWSKA (1923 – 2017) – wybitna aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, piosenkarka, tancerka. Żoliborzanka. Do filmu trafiła, jak sama mówiła „przez przypadek”. Ten przypadek jednak sprawił, że do dziś jej role, nawet drugoplanowe są wyjątkowe i niezapomniane. Aktorka kompletna, jednak aktorstwo było dla niej kwestią intuicji. Potrafiła najbardziej traumatyczne życiowe wydarzenia przekuć w wyraziste kreacje. Jej talent pedagogiczny, wrodzona ciekawość, poczucie humoru, wnikliwa obserwacja koleżanek i kolegów z planu sprawiło, że to nie inni ją reżyserowali, to ona reżyserowała samą siebie.


„SAMSON”, reż. Andrzej Wajda
• Produkcja: Polska
• Rok produkcji: 1961
• Czas trwania: 117 minut

Psychologiczny dramat wojenny. Tragiczne losy młodego Żyda, przechodzącego w okupowanej Warszawie gehennę skazanego na zagładę narodu. Jakub za przypadkowe zabójstwo dostaje się do więzienia, które opuszcza we wrześniu 1939 roku. Pracuje w getcie jako grabarz, ale po śmierci matki ucieka z niego, właściwie wbrew swojej woli. Znajduje schronienie u kolejnych osób (Lucyny, towarzysza z więzienia - Maliny), wreszcie pragnie zerwać z izolacją i wrócić do getta, ale ono już nie istnieje. Pracuje w konspiracyjnej drukarni, a kiedy Niemcy ją otaczają, wiązką granatów zabija wrogów i siebie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h