Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 19 czerwca 2024 12:03

102 urodziny Janiny Rożeckiej - bohaterki Powstania Warszawskiego

6 stycznia Janina Rożecka, mieszkanka Żoliborza oraz bohaterka Powstania Warszawskiego ps."Dora", obchodziła 102. urodziny!
102 urodziny Janiny Rożeckiej - bohaterki Powstania Warszawskiego

Źródło: UM Warszawa

Janina Rożecka z domu Gutowska ps. „Dora”, urodziła się 6 styczna 1922 roku w Stryju. Silnie związana jest z Żoliborzem. Zamieszkała tu z rodzicami w wieku 5 lat, przy ulicy Alojzego Felińskiego 6. W latach 1935-1939, uczęszczała do Gimnazjum im. Aleksandry Piłsudskiej (dzisiaj XVI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Sempołowskiej). W czasie II wojny światowej kontynuowała naukę na tajnych kompletach. Maturę zdała w 1942 roku. W tym samym roku złożyła przysięgę i zaczęła działać w konspiracji. Ukończyła szkołę podchorążych i uzyskała stopień plutonowy podchorąży. Należała do zgrupowania „Baszta”. 

W okresie Powstania Warszawskiego walczyła w zgrupowaniu „Żaglowiec” w obwodzie drugim „Żywiciel” warszawskiego okręgu AK, a następnie do końca Powstania pracowała w szpitalu przy ul Śmiałej na Żoliborzu. Po zakończeniu Powstania przebywała w Komorowie z rannymi powstańcami wywiezionymi z Warszawy przez Pruszków. Za swoją działalność została odznaczona między innymi Krzyżem Powstańczym Londyńskim i Warszawskim, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Partyzanckim. Za uratowanie żydowskiego chłopca została uhonorowana orderem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Po wyzwoleniu początkowo pracowała w Czerwonym Krzyżu, a następnie z grupą dokonującą ekshumacji zwłok przy ulicy Czerniakowskiej. Przez ponad pół wieku Janina Rożecka była związana z XVI LO, pracując początkowo jako sekretarka szkoły, a potem zajmowała się Komitetem Rodzicielskim, kontrolą i finansami stołówki szkolnej. Pani Janina Rożecka miała ogromny wpływ na wychowanie patriotyczne wielu pokoleń uczniów Sempołowskiej i innych warszawskich szkół oraz szkół w Kanadzie i w Ukrainie. Uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą francuską i izraelską, którą oprowadzała po Cmentarzu Żydowskim, Muzeum Korczaka i Muzeum Powstania Warszawskiego. Jako córka zamordowanego w Starobielsku oficera przekazywała uczniom wiedzę o zbrodni katyńskiej i oprowadzała ich po Muzeum Katyńskim. Regularnie spotykała się z młodymi ludźmi i uczniami, wygłaszając prelekcje na temat Powstania Warszawskiego. Regularnie odwiedzała z nimi kwatery żołnierzy AK Zgrupowania „Żywiciel” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Razem z uczniami Sempołowskiej uczestniczyła we wszystkich uroczystościach rocznicowych upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego. Aktywnie uczestniczyła przy współtworzeniu ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

To dzięki niej w szkolnym programie profilaktyczno-wychowawczym został zapisany obowiązek uczestnictwa każdej klasy w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Janina Rożecka jest bohaterką książek: „Dziewczyny z Powstania” Anny Herbich oraz „Sanitariuszka Dora” Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 17 km/h