Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:21

Wybory samorządowe 2024 - Na Żoliborzu i Bielanach bez zmian

Podczas kwietniowych wyborów samorządowych w Warszawie nastąpią spore zmiany w granicach okręgów i liczbie dzielnicowych radnych, ale na Bielanach i Żoliborzu wszystko zostanie po staremu.
Wybory samorządowe 2024 - Na Żoliborzu i Bielanach bez zmian

Źródło: Shutterstock

W tym artykule przeczytasz o:

  • Wyborach samorządowych w Warszawie
  • Granicach okręgów i liczbie radnych
  • Zmianach w liczbie dzielnicowych radnych

W Warszawie wybieraliśmy jak dotąd 60 miejskich radnych reprezentujących okręgi obejmujących jedną lub kilka dzielnic. W poprzednich wyborach Warszawa podzielona była na dziewięć okręgów, w nadchodzących wyborach będzie ich dziesięć. Zmiana liczby i granic okręgów wynika głównie ze czynników demograficznych. Zasadniczo bowiem każdy stołeczny radny powinien reprezentować mniej więcej podobną liczbę wyborców.

Istotna zmiana dotyczy przede wszystkim Białołęki, która w wyborach 2018 roku znalazła się w granicach jednego okręgu z Pragą-Północ. Jednak liczba mieszkańców Białołęki znacznie się od poprzednich wyborów zwiększyła - do 156 tys. Dlatego w tegorocznych wyborach Białołęka będzie samodzielnym okręgiem, a w radzie miasta będzie tę dzielnicę reprezentować pięcioro radnych. Z kolei Praga-Północ znajdzie się w jednym okręgu z Targówkiem z reprezentacją szóstki radnych. Wesoła i Wawer znajdą się we wspólnym okręgu z Rembertowem (piątka radnych). W największym okręgu w najbliższych wyborach znajdą się Wilanów, Ursynów i Włochy. Te trzy dzielnice będzie reprezentować aż ośmioro radnych. Bemowo i Ursus utworzą wspólny okrąg z szóstką radnych. Samodzielnymi okręgami będą natomiast Praga-Południe (szóstka radnych), Mokotów (siódemka radnych) i Wola (piątka radnych). Żadnych zmian nie będzie w okręgu obejmującym Bielany i Żoliborz – nadal będziemy wybierać szóstkę radnych. Wspólny okrąg utworzą, tak jak poprzednio, Ochota i Śródmieście, ale ze względu na to, że w tych dzielnicach ubyło mieszkańców, zamiast siedmiorga radnych będzie ich z tych dzielnic tylko sześcioro. 

Po zmianach mniej będzie większych okręgów, więcej za to mniejszych, co może mieć taki skutek, że trudniej będzie dostać się do rady kandydatom reprezentującym mniejsze albo lokalne komitety ze stosunkowo niewielkim poparciem. Zmiany dotyczą też wyborów do rad dzielnicowych. W Śródmieściu zamiast 25-osobowej rady, będzie 23-osobowa. Radnych ubędzie też na Mokotowie (z 28 do 25). Na Żoliborzu i Bielanach liczba radnych się nie zmieni, a granice okręgów pozostają mniej więcej bez zmian.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h