Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 02:30

„Mazowsze jest świetnym miejscem dla produkcji filmowych” – wywiad z Izabelą Stelmańską

Znacząca część najpopularniejszych polskich filmów powstawała na Mazowszu. Dlaczego tak jest, opowie Izabela Stelmańska, prezeska Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i zastępczyni Dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
„Mazowsze jest świetnym miejscem dla produkcji filmowych” – wywiad z Izabelą Stelmańską

Źródło: Urząd Marszałkowski

Mateusz Durlik: Dlaczego województwo mazowieckie jest tak atrakcyjne dla producentów filmowych i telewizyjnych?

Izabela Stelmańska: Jakiś czas temu pojawiła się publikacja Marka Szymańskiego Polska na filmowo. Okazuje się, że większość lokacji filmowych znajduje się na terenie województwa mazowieckiego. Wychodzi na to, że sprzyja temu infrastruktura, różnorodność przyrodnicza i kulturowa, architektura i bliskość szkół filmowych i studiów produkcyjnych. To wszystko sprawia, że Mazowsze jest świetnym miejscem dla produkcji filmowych. 

MD: Jakie najbardziej znane filmy były kręcone na Mazowszu? 

IS: To zależy od tego, kto jakie filmy ogląda. Ogniem i mieczem było kręcone na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, a w okolicach Płocka powstała słynna scena pojedynku Wołodyjowskiego z Bohunem. Tam też do niedawna stały Rozłogi, które w filmie zostały spalone. Pan Tadeusz był realizowany w tym samym miejscu. Sierpecka Karczma Pohulanka to miejsce, w którym Jankiel grał na cymbałach. Pan Tadeusz to również Twierdza Modlin i piękny spichlerz. Doskonale go widać z Wieży Czerwonej. Tu również powstawał film C. K. Dezerterzy. Z kolei Płock był miejscem realizacji świetnego serialu Pod powierzchnią. Ze starszych produkcji powstawała tam Stawka większa niż życie czy Szatan z siódmej klasy. Przedwiośnie natomiast było kręcone w Radomiu. Samo miasto jest zresztą bardzo związane z polskim filmem, bowiem urodził się tam Andrzej Wajda. Co ciekawe, okazuje się, że podwarszawskie tereny potrafią świetnie udawać piękny Sandomierz i były miejscem realizacji wielu scen z Ojca Mateusza

Czy są na Mazowszu jakieś charakterystyczne plenery, na miarę tapety Windowsa, które kojarzymy z filmów czy generalnie z mediów?

Jest piękne zakole Bugu na granicy Mazowsza i województwa lubelskiego, które możemy znać z Nad Niemnem.. Swego czasu brawurową karierę w mediach społecznościowych zrobiło ujście Narwi do Wisły, gdzie miesza się woda o dwóch różnych kolorach. Przy dobrej widoczności bardzo ładnie to widać z Czerwonej Wieży Twierdzy Modlin. 

Gdybym chciał udać się na wycieczkę śladami mazowieckich plenerów filmowych, to w jaki sposób mógłbym opracować plan takiej wyprawy?

Przede wszystkim zachęcam, żeby odwiedzić stronę https://mazowsze.travel/. Jest tam szlak turystyczny Mazowsze na Filmowo, za pomocą którego możemy odnaleźć najbardziej interesujące lokacje i zgodnie z nim zwiedzić filmowe Mazowsze. Szlak jest oznakowany i opisany. Zachęcam również do śledzenia facebookowego profilu Mazowsze – serce Polski. W każdą sobotę między 11.00 a 12.00 są tam realizowane MazoPoranki na Filmowo – 2 grudnia będziemy rozmawiać na temat atrakcji turystycznych w Płocku, a 9 grudnia porozmawiamy o filmowej historii Sierpca. 

Czy Województwo Mazowieckie w jakiś sposób nakłania twórców filmowych do lokowania swoich plenerów właśnie tutaj?

Istnieje Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, który z jednej strony zajmuje się przybliżaniem lokacji filmowych twórcom, a z drugiej udziela dofinansowania do niektórych produkcji filmowych, na przykład do filmu Miasto 44.

Czyli młodzi artyści, którzy mają pomysł, a brakuje im pieniędzy, mogą się do Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego zgłosić po dofinansowanie?

Tak, oczywiście, o ile spełnią wymogi konkursowe. 

Czy kręci się u nas teraz coś ciekawego?

Z głośnych produkcji, w okolicach Radomia powstawał nowy Znachor. 

Nawiązali państwo współpracę z Jarosławem Kretem. Na czym ona polega?

Przede wszystkim chcemy poprzez krótkie wideofelietony przybliżyć atrakcyjność turystyczną i historię miejsc, które znamy z filmów. Będzie to uzupełnienie całego szlaku turystycznego Mazowsze na Filmowo, ponieważ wszystkie materiały będą dostępne w Internecie. 

Nie mogę się doczekać. Bardzo dziękuję za rozmowę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h