Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 lutego 2024 08:24
Reklama

Wybory 2023: ostatnie formalności

Pozostał tydzień do wyborów parlamentarnych. Mijają więc terminy na załatwianie spraw związanych z głosowaniem. Jeśli głosujesz poza miejscem zamieszkania, jesteś osobą z niepełnosprawnością lub przebywasz za granicą, przeczytaj poniższy poradnik.

Listę Obwodowych Komisji Wyborczych na Żoliborzu opublikowaliśmy w czwartek. Przed głosowaniem warto zatem sprawdzić, do której komisji przypisany jest nasz adres. Głosowanie odbędzie się w godzinach 7:00 - 21:00.

Jesteś spoza Warszawy? Nadal możesz tu głosować!

Osoby, które zamierzają oddać głos spoza swojego miejsca zameldowania na pobyt stały lub zamieszkania, mają możliwość złożenia wniosku o zmianę miejsca głosowania do 12 października. Również do tego samego terminu istnieje opcja dopisania się do spisu wyborców, co umożliwia jednorazową zmianę miejsca oddawania głosu.

Prośbę o otrzymanie zaświadczenia można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na obszarze kraju. Ważne jest, aby mieć na uwadze, że to zaświadczenie przyznawane jest jednorazowo, a po jego utraceniu nie istnieje możliwość uzyskania kolejnego egzemplarza. W przypadku zagubienia dokumentu, wyborca traci zdolność do oddania głosu w wyborach.

Wybory za granicą

Aby głosować poza granicami kraju, konieczne jest posiadanie ważnego polskiego paszportu. Do 10 października należy złożyć wniosek o wpisanie do spisu wyborców w odpowiednim konsulacie lub mieć zaświadczenie o prawie do głosowania. Wnioski można składać przez internet za pomocą usługi "e-Wybory", osobiście lub korespondencyjnie z papierowym wnioskiem, a także drogą elektroniczną poprzez przesłanie skanu/fotografii wniosku z własnoręcznym podpisem na adres e-mail właściwego urzędu konsularnego. Wyborcy na polskich statkach morskich, podróżujący w dniu wyborów, mogą składać wnioski do 5. dnia przed datą głosowania bezpośrednio u kapitana statku.

Transport na wybory dla osób z niepełnosprawnościami

Warszawa oferuje transport dla osób z niepełnosprawnościami w dniu wyborów, chociaż zmieniony kodeks wyborczy samorządów nie nakłada tego obowiązku. Osoby korzystające z specjalistycznego transportu mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w dotarciu do lokalu wyborczego, a zgłoszenia są przyjmowane do 12 października do godz. 16:00 w dni robocze. Usługa ta jest dostępna wyłącznie dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, poruszających się na wózkach. Transport obejmuje jedynie przejazd do lokalu wyborczego i z powrotem. Zamawiając przewóz, konieczne jest poinformowanie przewoźnika o charakterze podróży. Usługę świadczy firma transportowa Marek Włastowski.

Przeczytaj również: Mistrzowie parkowania #18. Wydanie specjalne

Popękane płyty chodnikowe, zapadnięte płyty na przystankach, zdewastowana zieleń, brak przejścia dla pieszych, samochody zaparkowane tak, że zastawiają cały chodnik, jazda samochodami po ścieżce rowerowej. To obecnie obraz krótkiego odcinka ulicy Przasnyskiej. Pewnie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że obszar ten nie został uwzględniony w projekcie remontu ulicy.

wybory2023zoliborz
wybory2023zoliborz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 7 km/h