Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:33

Po feriach rusza rekrutacja do przedszkoli. Kto ma pierwszeństwo?

W ubiegłym roku w żoliborskich przedszkolach zabrakło około 150 miejsc dla dzieci z dzielnicy. Burmistrzowie do końca czerwca będą musieli wskazać miejsca dzieciom, które nie otrzymały miejsca w żadnym z przedszkoli. - Licząc od grudnia 2015 roku do października 2018 roku, na skutek budowy nowej placówki oświatowej i przebudowy innych, wspólnym wysiłkiem stworzyliśmy 270 miejsc w przedszkolach, 100 w Szkole Podstawowej Nr 65 i 100 w nowym żłobku. Nie byłoby to możliwe bez współpracy i porozumienia – mówił pod koniec swojej kadencji v-ce burmistrz Hlebowicz. Ratusz ogłosił harmonogram rekrutacji do przedszkoli. W tym roku zapisy zaczną się zaraz po feriach. Rodzice dzieci, które już chodzą do przedszkola muszą pamiętać o złożeniu w swojej placówce deklaracji, że przedszkolak nadal będzie uczęszczał na zajęcia. Formalności należy dopełnić między 13 a 19 lutego. Z kolei zapisy dzieci do przedszkoli zaczną się 20 lutego. Rekrutacja tradycyjnie odbywać się będzie droga elektroniczną, jednak rodzice będą musieli się również pojawić w danym przedszkolu z dokumentami. Wyniki rekrutacji ogłoszone zostaną 24 kwietnia. Następnie prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca, której wyniki zostaną ogłoszone pod koniec czerwca.

W zeszłym roku roku dzieci, które nigdzie się nie dostały zostały skierowane przez władze dzielnicy do przedszkoli na Woli i Ochocie

Pierwszeństwo w rekrutacji mają dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnosprawne, z niepełnosprawnymi rodzicami i rodzeństwem, wychowywane przez samotnych rodziców. W pierwszej kolejności brane będą również pod uwagę i te dzieci, które są objęte pieczą zastępczą. Samorząd punktuje przy zapisach m.in. rozliczanie podatku w Warszawie czy nawet rodzeństwo w tej samej placówce. W 2018 roku dzieci, które nigdzie się nie dostały zostały skierowane przez władze dzielnicy do przedszkoli na Woli i Ochocie. Poirytowanie rodziców wzbudził również pomysł umieszczenia trzylatków w Szkole Podstawowej przy filareckiej, jednak po proteście, burmistrz zrezygnował z pomysłu. Dzieci więc "upchnięto" w SP nr 293 i powiększono o jeden oddział przedszkole integracyjne nr 247.

Miejskie Biuro Edukacji planuje przygotować ok. 17 tys. miejsc

W przypadku gdy dziecko nie dostanie się do żadnej z placówek, przepisy zobowiązują burmistrza do zapewnienia miejsca każdemu dziecku. Zasady nie określają, jednak miejsca wskazanego przedszkola. Burmistrz może wskazać placówkę nawet w innej dzielnicy. Miejskie Biuro Edukacji planuje przygotować ok. 17 tys. miejsc. Najwięcej przypadnie trzylatkom. Przewidziano również miejsca dla czterolatków i pięciolatków, które dopiero po raz pierwszy pójdą do przedszkola.

Placówka przy ulicy Anny German z dodatkowymi 4 mln zł

- Inwestycja potrzebna i oczekiwana otrzymała w końcu zielone światło dzięki dodatkowym środkom przyznanym przez Radę m.st. Warszawy. Występowaliśmy o 4 mln zł. i tyle otrzymaliśmy. To duża sprawa dla całej dzielnicy – informuje urząd dzielnicy. W ostatnich tygodniach ważyły się losy zespoły szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German. Cztery firmy stanęły do przetargu na budowę placówki przy ul. Anny German. Najtańsza oferta była aż o 4 miliony złotych droższa niż zakładano. Nie było wiadomo czy ratusz zgodzi się dołożyć brakująca kwotę zwłaszcza, że już w fazie projektów pojawiały się głosy o zbyt dużym rozmachu planowanej placówki. Kompleks docelowo ma pomieścić 800 uczniów szkoły podstawowej, a co ważniejsze 125 przedszkolaków zgrupowanych w pięciu oddziałach przedszkolnych. - Moim zdaniem, w tym projekcie brakuje większego przedszkola. Najbardziej dolegliwym problemem Żoliborza Południowego, jeszcze nie jest szkoła, chociaż oddziałuje na przepełnienie podstawówek na ulicy Przasnyskiej i Or-Ota. Mimo to głównym deficytem, który będzie narastał jest brak miejsc przedszkolnych. Dlatego niezbędne jest zbudowanie jak najszybciej zespołu żłobkowo – przedszkolnego przy ulicy Ficowskiego – mówił w wywiadzie dla Gazety Żoliborza Grzegorz Hlebowicz, który wówczas pełnił funkcję zastępcy burmistrza dzielnicy.
Z uwagi na sytuację dzieci, które będą szły do przedszkola, zarząd dzielnicy podejmuje inne, równoległe działania
Zespół żłobkowo – przedszkolny przy ulicy Ficowskiego  ma docelowo pomieścić 125 przedszkolaków. Sprawa z budową inwestycji nie jest jednak tak oczywista. - W sprawie przedszkola przy ul. Ficowskiego na Żoliborzu Artystycznym pojawił się kłopot z działką. Wcześniej wydawało się, że udało się go rozwiązać, ale okazało się, że teren, na którym jest droga dojazdowa, ma innego właściciela – mówiła dla Gazety Żoliborza Agata Marciniak-Różak, zastępca burmistrza dzielnicy. Sytuacja wydawać się może patowa tym bardziej, że miejsc w przedszkolach nie ma. W ubiegłym roku w żoliborskich przedszkolach zabrakło ok. 150 miejsc dla dzieci z dzielnicy. - Będziemy robić wszystko, żeby przedszkole powstało. Jesteśmy dobrej myśli. Niemniej jednak, z uwagi na sytuację dzieci, które będą szły do przedszkola, zarząd dzielnicy podejmuje inne, równoległe działania. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie zabraknie miejsc dla dzieci w przypadku, gdyby to placówka nie powstała w zaplanowanym czasie. Prowadzimy rozmowy z dyrektorami szkół, aby utworzyć oddziały “zerówkowe”, szczególnie w tych szkołach, które mają ku temu warunki. Staramy się zaspokoić potrzeby, które wynikają z demograficznego przyrostu ludności, jaki się ostatnio pojawił – mówiła Agata Marciniak-Różak.  

50927239_10161254821730291_3776766018425192448_o
50927239_10161254821730291_3776766018425192448_o


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ