Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 22:31

Teresa Stanek, prezeska Światowego Związku Żołnierzy AK pochowana na Powązkach

Na stołecznych Powązkach odbył się w sobotę pogrzeb por. Teresy Stanek ps. Mitsuko - prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była żołnierzem AK, brała udział w akcjach małego sabotażu i przygotowaniu akcji "Burza". Zmarła 5 września w wieku 93 lat.

"Z głębokim smutkiem żegnamy harcerkę, młodocianą konspiratorkę i działaczkę społeczną por. Teresę Stanek. Jeśli spojrzymy na życie zmarłej, zobaczymy osobę, która od najmłodszych lat żyła z Polską w sercu" - napisał w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego szef UdSKiOR min. Jan Józef Kasprzyk.

"Za życiowy drogowskaz przyjęła ona służenie Polsce i polskiemu społeczeństwu. Jej szczęśliwe dzieciństwo przerwała wojna i niemiecka okupacja. Jako kilkunastoletnia dziewczyna włączyła się do działań konspiracyjnych - początkowo w Szarych Szeregach, a później w AK. Podczas wielkiego społecznego buntu 1980 r. działała w Solidarności, nie pozostając obojętną na działania, które doprowadziły do odzyskania wolności przez nasz kraj" - przypomniał.

"Panią Teresę miałem zaszczyt poznać osobiście jako wieloletnią działaczkę środowiska kombatantów AK. Poczytuję to sobie za wielki honor, że mogłem współpracować z nią - jedną z tych polskich kobiet, które zapisały wyjątkowo piękną kartę w naszych dziejach"- podkreślił Kasprzyk.

"W 34-letniej historii Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Teresa Stanek zapisała się równie wspaniale jak jej znakomici poprzednicy - pułkownicy Tyszkiewicz i Karolkiewicz. Całym swoim życiem zasłużyła na to, abyśmy ją wspominali z najwyższą czcią" - powiedział reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Fundację Polskiego Państwa Podziemnego Jacek Taylor.

"W czasie wojny była żołnierzem AK, a więc świadomą obywatelką Polskiego Państwa Podziemnego. Miała niespotykaną wrażliwość społeczną na ludzkie nieszczęścia i potrzeby. Przez lata była radną, dlatego, aby służyć innym. Jeszcze kilka dni przed śmiercią, gdy przebywała w szpitalu, pomagała salowej. Służyła ludziom do końca swoich dni" - przypomniał.

Teresa Stanek urodziła się 13 października 1929 r. w Kielcach. W czasie okupacji uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście. W tym czasie uczestniczyła w organizacji podziemnego życia kulturalnego, współorganizowała koncerty, wieczory poetyckie i spotkania z literatami.

Służbę wojskową rozpoczęła w strukturach Szarych Szeregów: przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. Wstąpiła do AK i brała udział w akcjach małego sabotażu. Uczestniczyła w przygotowaniu akcji "Burza", kolportowała materiały konspiracyjne i wykonywała wiele prac pomocniczych.

Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w wydawnictwach Czytelnik i PWN, gdzie w 1980 r. została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ "Solidarność". W latach 1990-2002 była radną stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum.

Od ponad dwudziestu lat należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była również we władzach Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK korpusu "Jodła". W październiku 2021 r. została powołana na funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Należała do Komitetu Honorowego Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza", Złotą Odznaką Szarych Szeregów, medalami "Pro Memoria" oraz "Pro Patria".

Teresa Stanek ps. Mitsuko zmarła 5 września w wieku 93 lat. (PAP)


Teresa Stanek sm

Teresa Stanek sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h