Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 04:55
Reklama

Park Żeromskiego jednak nie dla dzielnicy. 

Park Żeromskiego nie wróci pod zarządzenie dzielnicy. Zarząd Zieleni odrzucił wniosek radnych z Żoliborza.

W tym artykule przeczytasz m.in o:
- stanowisku Rady Dzielnicy na temat Parku Żeromskiego,
- odpowiedzi Zarządu Zieleni m. st. Warszawy w sprawie Parku Żeromskiego,
- petycji przedstawicieli stowarzyszenia Miasto Jest Nasze,

- która cześć parku trafiła do dzielnicy

Stanowisko Rady Dzielnicy Żoliborz

17 maja tego roku, Rada Dzielnicy Żoliborz zwróciła się do prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego o oddanie Dzielnicy Żoliborz w administrowanie całego parku im. Stefana Żeromskiego. Podkreślając jednocześnie, że przekazanie parku w administrowanie Zarządowi Zieleni Warszawskiej w 2017 roku odbyło się przy sprzeciwie zarządu dzielnicy Żoliborz, zarzucając władzy Warszawy naruszenie zasad decentralizacji i pomocniczości. 

W stanowisku Rada podkreśliła, że wszystkie wyrażane przez nią obawy związane z centralizacją i odebraniem lokalnej społeczności wpływu na Park Żeromskiego potwierdziły się w praktyce 

Radni wskazali, że decyzje dotyczące Parku są podejmowane przez miejskie jednostki z pominięciem opinii mieszkańców Żoliborza i ich demokratycznie wybranych przedstawicieli, podkreślając, np. że remont placu zabaw w Parku urósł do rangi symbolu niewydolności organizacyjnej scentralizowanego organu zarządzania miejską zielenią, nawet jeżeli obecnie jednostkę tę nadzorują inne osoby. 

Przypominajmy, że stanowisko rady dzielnicy zostało trafiło pod obrady Rady Miasta st. Warszawy, która przychyliła się do wniosku większości radnych z Żoliborza. 

Petycja przeciwników przekazania Parku w zarządzenie dzielnicy

Przeciwni powrotowi Parku byli radni stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, których przedstawicielka, 6 czerwca przygotowała petycję do Zarządu Zieleni, aby Ci nie przekazywali parku z powrotem do dzielnicy. W petycji czytamy, że, mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza oraz miłośniczki i miłośnicy przyrody, sprzeciwiają się decyzji większości Rady Dzielnicy Żoliborz oraz większości Rady m.st. Warszawy w sprawie przekazania Parku Żeromskiego we władanie dzielnicy. Całą petycję możecie przeczytać tutaj. Pod petycja podpisały się 503 osoby. 

14 września na fanpage stowarzyszenia Miasto Jest Nasze pojawił się post o treści:

PARK ŻEROMSKIEGO ZOSTAJE W ZZW!

Pamiętacie naszą petycję z początku czerwca w sprawie zachowania przyrody w Parku Żeromskiego pod opieką naszego dzielnicowego ogrodnika ZielonyŻoliborz oraz jego zespołu?

Mamy już oficjalną odpowiedź miasta z którą chcemy się z wami uroczyście podzielić - jak w tytule, petycja zakończyła się sukcesem!🎉

Dziękujemy za wasze liczne (ponad 500) głosów oraz za wsparcie ze strony Nowej Lewicy i przyrodników...

Cała treść posta dostępna jest tutaj

Poniżej odpowiedź zarządu Zieleni na Petycję

Prochownia Żoliborz

Warte przypomnienia jest to, że częściowo wniosek radnych dzielnicy został zrealizowany. Do Dzielnicy wróciły obie Prochownie (północna i południowa), co jednocześnie spowodowało zerwanie porozumienia o powrocie na kulturalna mapę Żoliborza kultowej Prochowni Żoliborz. Pod petycja o jej zachowanie podpisało się wówczas ponad 7000 osób a o przebiegu całego procesu informowaliśmy w naszym portalu wielokrotnie. 

Kilka z nich przypominamy poniżej:
- Prochownia nie wróci. Dzielnica przejmuje cały Park Żeromskiego

- Spotkanie w sprawie kawiarni Prochownia Żoliborz w Urzędzie Miasta

- Kawiarnia Prochownia Żoliborz – komu to przeszkadzało? Felieton Danuty Kuroń

 


IMG_7625
IMG_7625

park żeromskigo sm
park żeromskigo sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h