Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 21 lipca 2024 12:51
Reklama

Pobierz i zainstaluj czcionkę „Bar Sady” na swoim komputerze

Już jest, nowa czcionka pod nazwą „Bar Sady”, która została odtworzona na podstawie historycznego kroju pisma z szyldu baru mlecznego "Sady", znajdującego się na Żoliborzu przy ulicy Krasińskiego. To projekt zrealizowany w ramach 9. edycji Budżetu Obywatelskiego 2023, który zyskał poparcie 754 mieszkańców dzielnicy.

Projekt z Budżetu Obywatelskiego 2023 „Chrońmy dziedzictwo Żoliborza, odtworzenie historycznego kroju pisma z szyldu baru mlecznego +Sady+", dotyczył rekonstrukcji pełnego alfabetu na podstawie liter z szyldu o treści BAR "SADY". Przewidywał odtworzenie wielkich i małych liter (majuskuła i minuskuła), cyfr oraz znaków specjalnych.

Jak uzasadniał autor projektu - Szyld znad baru mlecznego "Sady" jest wizytówką Sadów Żoliborskich od samego początku powstania osiedla w latach 60. XX wieku.(…) Jest to jedyny bar mleczny, który pozostał do dzisiaj na Żoliborzu. Od przodu nad wejściem znajduje się szyld, który jest rozpoznawalny pośród mieszkańców Warszawy poprzez swoje charakterystyczne liternictwo, silnie kojarzące się ze wzornictwem czasów PRL-u. Przez kolejne dekady szyld wpisał się w lokalną świadomość i tożsamość mieszkańców osiedla. Na potrzeby szyldu specjalnie zaprojektowano jedynie kilka liter, przez co są one unikatowe i niespotykane nigdzie indziej w Polsce.

Za nową cyfrową wersję kroju odpowiadali: Mateusz Machalski & Małgorzata Bartosik. W pierwszej fazie, oryginalne liternictwo  zostało poddane liftingowi, następnie rozbudowane do pełnego zestawu znaków (A-Z). Na koniec powstała odmiana bold.

- Oryginalne litery, to nagłówkowy krój w typie humanistycznego grotesku o wyraźnym kontraście. Najbardziej charakterystycznym elementem kroju są wyciągnięte, poza światło liter, poziome belki. Podczas prac kreślarskich zależało nam na oczyszczeniu oryginalnych liter, poprawieniu detali oraz proporcji, jednocześnie nie tracąc wernakularnego charakteru bazowych znaków – tłumaczą odtwórcy czcionki „Bar Sady”.

Powstały krój w wersji cyfrowej został umieszczony w internecie i jest dostępny bezpłatnie dla wszystkich zainteresowanych użytkowników.

Nowy font można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy pod adresem: https://zoliborz.um.warszawa.pl/-/czcionka-bar-sady.

Dodatkowo został upubliczniony na różnych platformach, w tym: 

https://typoteka.pl/pl/typeface/bar-sady

https://www.fontsquirrel.com/fonts/bar-sady

https://www.behance.net/gallery/177774261/BAR-SADY-(FREE-FONT)

https://designalley.pl/poniedzialkowe-gratisy-289/

https://fontshub.pro/font/bar-sady-download

W najbliższych dniach powinien być dostępny także na stronach:

https://capitalics.wtf/en oraz https://www.myfonts.com/collections/borutta-foundry

Szczegóły dotyczące projektu z BO 2023 dostępne są pod tym linkiem.

źródło: Komunikat prasowy Urzędu Dzielnicy Żoliborz


Sady sm

Sady sm

Sady sm

Sady sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 29°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 11 km/h