Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 3 marca 2024 04:17
Reklama

David Bowie na Żoliborzu, czyli najważniejsza wizyta w historii dzielnicy

Legenda o wizycie Davida Bowiego w Warszawie znana jest na całym świecie. W końcu spacer po Żoliborzu miał zainspirować artystę do napisania utworu, który uznawany jest nie tylko za jeden z najważniejszych w dorobku twórcy, ale i całej historii muzyki.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • jak wyglądała wizyta brytyjskiego artysty na Żoliborzu,
  • jaki wpływ wywarła na historię muzyki,
  • na ile wizyta jest legendą, a na ile faktem?

David Bowie – niezapomniany artysta, ikona sztuki i kameleon sceny, który swoim niepowtarzalnym stylem i talentem na zawsze pozostawił ślad w historii muzyki. Jego twórczość i osobowość zainspirowały miliony ludzi na całym świecie, wpływając na rozwój wielu gatunków muzycznych i kultury popularnej.

David Robert Jones, znany jako David Bowie, urodził się 8 stycznia 1947 roku w Londynie. Jego fascynacja muzyką zaczęła się w młodym wieku, a pierwsze kroki w świecie artystycznym stawiał jako muzyk w lokalnych zespołach. Jego prawdziwy przełom nastąpił w 1969 roku, kiedy to wydał album "Space Oddity", który od razu zdobył popularność i ugruntował jego pozycję na muzycznej scenie.

Jednym z najważniejszych momentów w karierze Bowiego był rok 1972, kiedy to na światło dzienne wyszedł jego alter ego – Ziggy Stardust. Ten fikcyjny, kosmiczny rockman, stał się ikoniczną postacią i symbolem glam rocka. Dzięki temu albumowi Bowie zdobył sławę międzynarodową, a jego muzyka i ekstrawagancki styl zyskały ogromne uznanie.

Bowie słynął z nieustannych eksperymentów i zmian w swojej twórczości. Wciąż poszukiwał nowych brzmień i stylów muzycznych, co sprawiło, że jego dyskografia jest niezwykle różnorodna. Od glam rocka, przez soul, elektronikę, aż po eksperymentalne brzmienia – ,,Thin White Duke”  pozostawał nieprzewidywalny i zaskakiwał swoją publiczność.

Jego album "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars" (1972), "Heroes" (1977) czy "Let's Dance" (1983) to tylko niektóre z dzieł, które zdobyły ogromną popularność i uznanie krytyków.

Jako artysta wszechstronny, Bowie nie ograniczał się jedynie do muzyki. Jego talent objawił się również w aktorstwie. Zagrał m.in. w filmach "The Man Who Fell to Earth" (1976) czy "Labyrinth" (1986), zdobywając uznanie widzów i krytyków.

Dodatkowo Bowie był również filantropem i działał na rzecz wielu organizacji charytatywnych. Był także aktywnym działaczem społecznym, wspierając m.in. walkę o prawa osób LGBTQ+.

David Bowie zmarł 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po swoich urodzinach i premierze albumu ,,Blackstar", opowiadającego o jego śmierci. Odejście artysty było ogromnym szokiem dla ludzi kultury na całym świecie, ale jego dziedzictwo trwa nadal. Jego wpływ na muzykę i kulturę popularną pozostaje niezatarty, a twórczość Bowiego nadal inspiruje kolejne pokolenia artystów.

Namiastka Żoliborza w historii muzyki

Podczas podróży po Europie koleją Transsyberyjską, David Bowie zatrzymał się na stacji Warszawa Gdańska. Miało to miejsce podczas jego powrotu z Moskwy w 1976 roku (artysta wracał z trasy trasy, którą grał z Iggym Popem - ojcem punk rocka). Podczas wymuszonego postoju pociągu na stacji z powodu awarii, Bowie postanowił wybrać się na spacer w kierunku placu Wilsona, znanego wówczas jako plac Komuny Paryskiej.

To spotkanie z Warszawą, a szczególnie Żoliborzem, pozostawiło niezwykłe wrażenie na artyście. Kilka miesięcy później, na swoim albumie „Low", David Bowie uwiecznił to przeżycie w instrumentalnym utworze zatytułowanym „Warszawa". Utwór ten oddaje stołeczną duszę w sposób patetyczny, ale dostojny, powolny i eksperymentalny.

Dzięki temu niezwykłemu wydarzeniu, wynikającemu z przypadkowego spaceru na Żoliborzu, świat otrzymał jedną z najbardziej wyjątkowych piosenek w historii muzyki. „Warszawa" Bowiego zawiera sample z utworu „Helokanie" zespołu Śląsk, które artysta ,,wyciągnął” z zakupionej - na dzisiejszym Placu Wilsona - płyty winylowej. To właśnie dzięki temu utworowi, Warszawa na zawsze została wpisana w legendę Davida Bowiego i stała się częścią jego nieśmiertelnej twórczości.

https://www.youtube.com/watch?v=EAD1j32TiiY&t=4s

Legenda czy realne zdarzenie?

Czy wizyta Bowiego na dzisiejszym placu Wilsona faktycznie miała miejsce? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Faktem jest natomiast przejazd Bowiego przez stację Warszawa Gdańska - pociąg musiał wówczas minąć właśnie ten dworzec. Drugim elementem, którego nie można poddać wątpliwości, jest inspiracja artysty utworem ,,Helokanie” zespołu Ślask. Identyczną linię melodyczną wokalu, w tożsamej tonacji, usłyszymy w ,,Warszawie”. Te dwa fakty z całą pewnością przybliżają realność spaceru Bowiego po stołecznym Żoliborzu. 

Sam artysta jednakże nigdy nie został zapytany o to, czy takowe zdarzenie faktycznie miało miejsce. 


David Bowie SM,
David Bowie SM,


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 17 km/h