Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 23:28

Vice: Bezwzględny i piekielnie inteligentny Dick Cheney wchodzi do akcji. "Czy znajomość faktów czyni z ciebie liberała?"

To de facto nieautoryzowana biografia jednego z najbardziej wpływowych polityków świata – Dicka Cheneya.

Składa się z trzymających w napięciu dramatyzacji, ze znakomitym Stevem Carellem w roli „Dona” Rumsfelda, oraz z zapisów archiwalnych. Twórcą jest Adam McKay, autor słynnego „The Big Short”, którego dwaj aktorzy pojawiają się także w „Vice”, tylko w innych rolach. Uwaga: w następnym akapicie będą spoilery, ale tylko ułamka rozbudowanej historii.

Dick Cheney jest bezwzględny i piekielnie inteligentny – jego odtwórca, Christian Bale, odbierając Złoty Glob, podziękował Szatanowi za inspirację. Polityk ten trzykrotnie jest bliski śmierci na zawał, ale złego diabli nie biorą. To opowieść o człowieku z sercem tak zepsutym, że wymagało wymiany – na serce weterana wojny, którą Biały Dom prowadził. Jest machiaweliczny, o nienasyconej żądzy władzy. Stał za ustawą likwidującą obowiązujące od lat 40. prawo, które wymagało, aby media przedstawiały obie strony po równo. Poskutkowało to utworzeniem Fox News – stacji rozpowszechniającej kłamstwa rządu, która przesunęła telewizję mocno w prawą stronę.

Działał z zimną krwią, a ludzi traktował pragmatycznie. Był w dodatku piekielnie inteligentny

Z biegiem lat działa z coraz zimniejszą krwią. Rozgrywa wszystkich wokół siebie, zwłaszcza młodego George’a W. Busha. Wytrwale manipulował materiałami otrzymanymi od służb wywiadowczych oraz współpracownikami, dotąd, aż doprowadził do wojny w Iraku. Po jej rozpętaniu wartość Halliburton, spółki naftowej, której jest prezesem, wzrosła o 500%. Pominięto kwestię udziału polityków w handlu bronią. Ale i tak wiele brudnych zagrywek zostaje wypunktowanych. Film wspomina o tym, że George W. Bush kupił swoje słynne ranczo tylko po to, żeby wyglądać bardziej jak przedstawiciel ludu niż jak absolwent Yale i Harvarda. Tak przy okazji, Dick Cheney z Yale został wyrzucony za pijaństwo i bójki, a ukończył Wisconsin. Pierwszorzędna charakteryzacja oraz dieta pozwalają pokazać zarówno Dicka Cheneya, jak i jego żonę Lynne, w wieku od lat dwudziestu do siedemdziesięciu przy pomocy jednej pary aktorów: Christiana Bale’a i Amy Adams. Nawet zapis dramatyzacji wydarzeń z 1963 został postarzony wizualnie. A detale wnętrz odzwierciedlają i różne dekady, i charakter wydarzeń. Jest prowokacyjna scena w środku napisów. Czy znajomość faktów czyni z ciebie liberała?

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h